reklama

Oxfordská univerzita vydá své první dluhopisy. Prodejem cenných papírů se stoletou splatností chce získat přes sedm miliard korun

Čtěte více: Oxford | dluhopisy | univerzita
  • Jedna z nejstarších univerzit na světě Oxford vydá své první dluhopisy.
  • Na prodeji plánuje získat v přepočtu přes sedm miliard korun.
  • Univerzita má nejvyšší hodnocení úvěrové spolehlivosti a splatnost těchto dluhopisů tak bude mít délku 100 let.
Omezené financování školství nutí britské univerzity hledat alternativní cesty k zisku peněz. Oxfordská univerzita tak vydá své první dluhopisy. Omezené financování školství nutí britské univerzity hledat alternativní cesty k zisku peněz. Oxfordská univerzita tak vydá své první dluhopisy. Foto: Shutterstock

Oxfordská univerzita vydá své první dluhopisy. Nejstarší univerzita v anglicky mluvícím světě chce získat z prodeje cenných papírů nejméně 250 milionů liber (7,1 miliardy korun) a splatnost těchto dluhopisů bude nejdelší svého druhu – 100 let, napsal list Financial Times (FT).

Emise dluhopisů je další ukázkou rostoucí úlohy finančních trhů ve financování vysokoškolského vzdělávání v Británii, upozornil FT. Oxfordská univerzita má nejvyšší hodnocení úvěrové spolehlivosti. V minulosti vydaly dluhopisy již jednotlivé koleje, tato emise bude první emisí za univerzitu jako celek.

Oxfordská univerzita je další z řady britských univerzit, které se v poslední době rozhodly vydat dluhopisy. Loni britské školy vydaly dluhopisy za rekordních 1,8 miliardy dolarů (38,5 miliardy korun).

K hledání alternativních způsobů získávání peněz přinutilo britské vzdělávací instituce omezení přítoku peněz ze strany vládních financí. V roce 2010 se ztrojnásobilo školné na 9000 liber (256 tisíc korun) ročně, čímž se univerzity staly více závislé na počtu studentů.

Zároveň extrémně nízké úrokové sazby výrazně snížily náklady na úvěry pro univerzity a povzbudily investory, aby hledali dlouhodobější dluh.

Loni univerzita v Cardiffu získala z 50letých dluhopisů 300 milionů liber. Úrok je jen 3,1 procenta, což bylo ve své době rekordní minimum.

ČTK, prp
Přeposlat
Diskuse
reklama

Manpower: Česko má kvalifikované zaměstnance, kteří ovšem neumí anglicky. Přesto patří do TOP 10 trhů práce Evropy

České soláry se rozrůstají po celém světě. V Íránu startuje projekt za 300 milionů, další vzniknou v Chile či Austrálii

Česká RSBC kupuje největšího výrobce pistolí ve Slovinsku. Sází na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě

CRAB kontrolující nemovitosti státu měl šetřit miliony, namísto toho je spolykal. Evidence jednoho objektu stojí 27 tisíc

Zeman jmenoval novou vládu. Kabinet zvolil vicepremiéry Brabce a Stropnického a Babišovi nařídil odmítnout kvóty pro migranty

reklama