reklama

Brněnská firma Královopolská RIA propustila polovinu zaměstnanců. Je v úpadku, v pátek soud rozhodne, jestli půjde do konkurzu

Čtěte více: Brno | insolvence | propouštění
  • Brněnská firma Královopolská RIA propustila polovinu svých zaměstnanců, o místa přišlo zhruba sto lidí.
  • Společnost je od srpna v úpadku a podle jejího generálního ředitele již učinila řadu restrukturalizačních kroků ke stabilizaci.
  • S firmou bylo zahájeno insolvenční řízení v červnu, když britská společnost Formosana Limited oznámila, že jí Královopolská RIA dluží zhruba 40 milionů korun.
Obnova dvou bloků elektrárny v Chvaleticích stojí za hlavními problémy Královopolské RIA. Obnova dvou bloků elektrárny v Chvaleticích stojí za hlavními problémy Královopolské RIA. Foto: Radim Beznoska

Královopolská RIA, která je od srpna v úpadku, propustila polovinu svých zaměstnanců. Nyní jich má kolem 90. Firma platí závazky a věří, že jí soud povolí namísto konkurzu reorganizaci, kterou navrhuje také insolvenční správce. Vyplývá to ze sdělení generálního ředitele Královopolské RIA Ctirada Nečase a z informací v insolvenčním rejstříku.

Firma podle Nečase učinila řadu restrukturalizačních kroků k optimalizaci nákladů. Závazky k zaměstnancům i státu, včetně odstupného v plné výši, společnost podle něj řádně zaplatila a k 30. listopadu 2017 bude mít uhrazeny všechny uznané závazky. "Naše společnost plní řádně smluvní povinnosti z běžících zakázek," uvedl Nečas.

Získávání nových zakázek je podle něj pozvolné, zejména vzhledem ke stavu insolvenčního řízení. "Věříme, že soud povolí reorganizaci jako jediný možný způsob řešení úpadku, který zachová další fungování našeho podniku, a zajistí věřitelům lepší uspokojení jejich pohledávek," uvedl Nečas.

O situaci firmy bude v pátek rozhodovat Krajský soud v Brně.

Nejdříve zvolí na místo prozatímního stálý věřitelský výbor, který bude řešit způsob řešení úpadku, tedy konkurz nebo reorganizaci.

Reorganizaci navrhuje také insolvenční správce Ivo Šotek. Podle jeho zprávy firma prokázala, že i v úpadkové situaci je schopna fungovat a hradit řádně mzdy a ostatní pohledávky. Nemusela také čerpat připravené a už schválené úvěrové financování.

Krajský soud v Brně insolvenční řízení zahájil koncem června na základě návrhu britské společnosti Formosana Limited, která tvrdí, že jí brněnská strojírenská společnost dluží zhruba 40 milionů korun.

Královopolská RIA tento insolvenční návrh považuje za šikanózní a tvrdí, že v tomto případě jde o zjevné zneužití institutu insolvenčního řízení jako nástroje konkurenčního boje.

Svoje pohledávky v insolvenčním řízení přihlásily i další firmy.

Problémy Královopolské souvisejí zejména s obnovou dvou bloků elektrárny Chvaletice.

Provozovatel elektrárny Sev.en EC koncem června vypověděl Královopolské RIA smlouvu kvůli nedodržení termínů.

Sev.en EC pak přihlásila v insolvenčním řízení smluvní pokutu přesahující 382 milionů korun ze smlouvy o dílo a náhradu škod způsobených porušováním smlouvy v celkové výši 86 milionů korun. Ani jedna ze stran nechce vývoj sporu nyní komentovat.

Královopolská RIA je inženýrsko-dodavatelskou společností. Orientuje se zejména na jadernou energetiku, chemii a petrochemii a čištění a úpravu vod.

Zakázky měla vedle ČR i na Slovensku, v Srbsku, Bosně a Ázerbájdžánu. Firma má přes 200 zaměstnanců. Navazuje na tradici brněnské strojírny Královopolská. V roce 1991 z ní byla vyčleněna jako samostatná jednotka na realizace velkých investičních akcí, od roku 1996 funguje jako samostatná společnost.

ČTK, prp
Přeposlat
Diskuse
reklama

"Hříšná daň" z tabáku a alkoholu nestačí, na řadě je maso. Jeho zdanění zabrání klimatickým změnám i zdravotní krizi, tvrdí analýza

Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše. Kabinet s devíti nováčky požádá o důvěru až po Novém roce

Mládkův náměstek skončil, když poslal Čechy za levnějšími mobilními daty do Polska. Vrátil se jako poradce a dostal odměnu čtvrt milionu

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Oděvní firma Blažek chce po státu miliony za nezákonné stíhání kvůli dodávce bot pro policii

reklama