reklama

Nový elektrický tahač Tesly má údajně stejnou spotřebu jako 4000 domácností. Firma to odmítá komentovat

  • Na jedno půlhodinové nabíjení nového elektrického tahače společnosti Tesla s názvem Semi je potřeba stejné množství energie, jako je spotřeba 4000 domácností za stejnou dobu.
  • Tesla nový model představila minulý čtvrtek a podle výrobců může po půlhodině dobíjení ujet až 643 kilometrů se spotřebou 800 kWh.
  • Společnost amerického miliardáře Elona Muska odmítla zjištění komentovat.
Elektrický tahač společnosti Tesla s názvem Semi údajně spotřebuje na jedno nabití tolik co 4000 domácností. Elektrický tahač společnosti Tesla s názvem Semi údajně spotřebuje na jedno nabití tolik co 4000 domácností. Foto: Reuters

Elektrický tahač Semi, který nedávno představila společnost Tesla, spotřebuje na jedno nabití stejné množství energie jako téměř 4000 domácností za totožnou dobu. K tomuto závěru dospěla přední poradenská firma Aurora Energy Research, čímž značně zpochybnila životaschopnost projektu a poukázala na problém elektromobilů vůbec, napsal list Financial Times.

Vůz Semi podle Tesly může po 30 minutách dobíjení u jejích megadobíjecích stanic ujet 643 kilometrů. K tomu potřebuje být připojen k nabíječce s příkonem 1600 kilowattů, což se rovná množství energie, kterou by v danou chvíli spotřebovalo tři až čtyři tisíce průměrných domácností. Na tiskové konferenci v Londýně to uvedl šéf poradenské firmy John Feddersen. Instituci Aurora Energy Research založila v roce 2013 skupina profesorů Oxfordské univerzity.

Tesla odmítla kalkulace komentovat. Tahače chce dodávat na trh od roku 2019, ale zatím neuvedla, kdy začne s instalacemi megadobíjecích stanic.

John Feddersen použil příklad Tesly, aby upozornil na nutnost širší diskuse o infrastruktuře, jakou bude třeba vybudovat v souvislosti z rozvojem elektromobilů. "Existují chytré i hloupé způsoby, jak tyto kapacity začlenit do systému, každopádně plná elektrifikace silniční dopravy bude potřebovat velké množství nové infrastruktury," řekl v rozhovoru s Financial Times. Další odborníci poukazují na fakt, že nabití kamionu za půl hodiny vyžaduje technologii, jaká v současné době neexistuje. I ty nejrychlejší dobíjecí stanice mají výkon jen asi 450 kilowattů.

ČTK, prp
Přeposlat
Diskuse
reklama

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

reklama