Ozbrojený konflikt trvá v Jižním Súdánu už více než tři roky a čtyři miliony lidí jsou na útěku ze svých domovů. Úrodu i dobytek jim kradou ozbrojenci. 200 tisícům dětí v Jižním Súdánu nyní hrozí smrt v důsledku extrémní podvýživy. Česká CARE proto vypsala sbírku na pomoc nejohroženějším Jihosúdáncům.

České dary zachraňují životy

Humanitární organizace matkám a jejich dětem poskytuje v mobilních zdravotnických klinikách výživovou terapii, dává jim základní potraviny a léky nutné k přežití. Malou Nyakuor (na fotografii) přinesla na kliniku CARE její maminka Nyemai v zuboženém stavu. Kvůli nedostatku jídla ji nedokázala kojit. Dívka byla těžce podvyživená a nemocná. Díky pomoci dárců jí mohla být poskytnuta léčba.

„Čeští dárci do sbírky na pomoc Jižnímu Súdánu zaslali už přes jeden milion korun,“ říká ředitel české CARE Jan Koubek Kejzlar, který se do oblasti nedávno vypravil. „Nejohroženější jsou v této krizi malé děti. Děkuji českým dárcům, že můžeme pomáhat přežít dětem, jako je Nyakuor,“ dodává Kejzlar. Do sbírky je možné nadále přispívat.

Ředitel CARE ČR Jan Koubek Kejzlar navštívil uprchlický tábor Rhino.

Ředitel CARE ČR Jan Koubek Kejzlar navštívil uprchlický tábor Rhino.

Dlouhodobá pomoc uprchlíkům v Ugandě

Česká pobočka CARE už třetím rokem podporuje uprchlický tábor Rhino na severu Ugandy, kam denně přicházejí noví jihosúdánští uprchlíci. Až 86 % příchozích tvoří ženy a děti. CARE pro ně staví přístřešky a latríny, ženám a dívkám poskytuje hygienické balíky, podporuje také výdělečnou činnost lidí žijících v táboře.

Ženy v táboře například vyšívají a melou mouku. Výrobky pak prodávají na trhu. Společně naspořené peníze ukládají do zvláštního fondu, ze kterého si každý může po schválení celou skupinou půjčit částku na potřebné výdaje. Akutní návštěva lékaře nebo třeba pořízení slepice už tak nejsou jen nedosažitelným snem.

CARE v uprchlickém táboře podporuje výdělečné aktivity zdejších žen.

CARE v uprchlickém táboře podporuje výdělečné aktivity zdejších žen.

Pomáhat k soběstačnosti

CARE je jednou z největších humanitárních organizací na světě. Organizace byla založena v roce 1945 v USA a následně začala zasílat do válkou zasažené Evropy včetně Československa balíky s potravinovou pomocí. Po celém světě dodnes pomáhá k soběstačnosti lidem v nouzi, zasaženým přírodními katastrofami, ozbrojenými konflikty a extrémní chudobou.

Česká pobočka CARE musela být v Praze uzavřena po komunistickém převratu. Do Česka se znovu vrátila před deseti lety. Také díky štědrosti českých dárců mohla organizace v roce 2016 podpořit více než 80 milionů lidí v 94 zemích světa. „Po válce CARE pomáhala nám, dnes můžeme lidem v nouzi pomáhat zase my,“ shrnuje Jan Koubek Kejzlar.

Přispět do sbírky můžete zde. Váš dar přinese naději ohroženým ženám a dětem z Jižního Súdánu.

Text nevyjadřuje názor redakce