reklama

Komentář Teodora Marjanoviče: Mladić, jeho vina a jeho trest

  • V Haagu byl odsouzen poslední z klíčových balkánských válečných hrdlořezů.
  • Ratko Mladić velel známému genocidnímu útoku na srebrenickou enklávu v roce 1995.
  • Jeho odsouzení je mementem, že na každého masového vraha může jednou dojít.
Teodor Marjanovič. Teodor Marjanovič. Foto: HN - Matej Slávik

Cokoliv jiného než doživotní trest pro Ratka Mladiče by bylo plivnutím do tváře přežilých obětí války v Bosně-Hercegovině - tedy všech těch lidí, do jejichž životů se před čtvrt stoletím nesmírně bolestivě vrylo běsnění soldatesky v čele s tímto generálem.

Generál Mladić dostal doživotí

Byla to doba, kdy jsme jen nevěřícně zírali na to, jak nedaleko, prostě pár set kilometrů odsud, duní jako na způsob druhé světové války dělostřelecká palba na obklíčená města plná vyhladovělých, zbědovaných lidí.

Mladić je symbolem toho nejhoršího, co se tehdy na Balkáně odehrálo: koncentračních táborů pro zajaté Bosňany, systematického znásilňování žen, orgií sadismu, zabudovaných do jeho dobyvačného plánu, pro nějž se vžilo cynické, ale trefné
označení etnická čistka.

Nikdy nevyjádřil sebemenší pocit lítosti, a to ani po svém zatčení v Srbsku v roce 2011 a převezení do vazební cely haagského tribunálu pro balkánské válečné zločince. Proto se můžeme jen dohadovat, kde se vzala taková krutost v muži, který měl za sebou úspěšnou kariéru důstojníka Jugoslávské lidové armády. Podstatnou část života sloužil v Makedonii, naučil se dobře makedonsky. Mezi vojáky byl oblíbený. Měl ženu, dvě děti. Než vypukla válka byl vším, jen ne adeptem na to, že se jednou stane hrdlořezem souzeným za válečné zločiny.

Ale vlastně je jedno, kdy a proč se v jeho hlavě probudila tak obludná zášť, která paradoxně snad ještě nabrala na obrátkách poté, co jeho dcera Ana, zjevně zděšená zprávami o počínání svého otce, v roce 1994 spáchala ve svých třiadvaceti letech sebevraždu.

Rok poté, tedy v roce 1995, Mladić na samém sklonku bosenské války převálcoval několik muslimských enkláv ve východní Bosně, které, dodejme, organizace OSN předtím označila za "bezpečné zóny". Nejkrutěji si počínal ve Srebrenici, kde nechal oddělit muže a chlapce od ostatních a pak je postřílel a naházel do vybagrovaných rovů.

Byl a zůstal to největší masakr v Evropě od roku 1945. O život tehdy takhle během dvou dnů přišlo na osm tisíc osob.

Lze si jen přát, aby model balkánského tribunálu mohl zafungovat i v jiných případech, například tom ukrajinském, kde se Rusové stále zdráhají přiznat třeba i vinu za sestřelení malajsijského boeingu s tři sta lidmi na palubě, nebo tom syrském, kde režim Bašára Asada dost podobným způsobem jako byl ten Mladičův zdevastoval vlastní obyvatelstvo.

Ovšemže to je naděje bláhová, alespoň nyní. Leč Mladić za mřížemi je mementem, že někdy, vzácně, ale přece jen může spravedlnost dopadnout i na největší ze světových zločinců.

Teodor Marjanovič
Přeposlat
Diskuse
reklama

"Hříšná daň" z tabáku a alkoholu nestačí, na řadě je maso. Jeho zdanění zabrání klimatickým změnám i zdravotní krizi, tvrdí analýza

Prezident Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše. Vláda udělá vše, aby získala důvěru, řekl Babiš

Mládkův náměstek skončil, když poslal Čechy za levnějšími mobilními daty do Polska. Vrátil se jako poradce a dostal odměnu čtvrt milionu

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Oděvní firma Blažek chce po státu miliony za nezákonné stíhání kvůli dodávce bot pro policii

reklama