České literární centrum do tuzemska přiveze šest bohemistů a zahraničních překladatelů z češtiny. Bude mezi nimi například držitel několika prestižních amerických překladatelských cen Alex Zucker, který do angličtiny převedl díla Jáchyma Topola, Petry Hůlové či Patrika Ouředníka.

Zucker bude příští čtvrtek 30. listopadu v pražské Knihovně Václava Havla besedovat právě s Jáchymem Topolem o české literatuře v konkurenci anglické tvorby.

Literární centrum, které funguje od letošního ledna, na rezidenční programy ve druhém pololetí poskytlo téměř milion korun.

První část rezidentů přijela v první polovině roku z Německa, Finska, Ukrajiny, Rakouska, Francie, Sýrie a Egypta.

"V Praze a Brně pracovali na různých překladatelských projektech, z nichž vzešla nejen milá setkání a několik úspěšných literárních večerů, ale také mnohé nápady na budoucí spolupráci," uvedl vedoucí centra Ondřej Buddeus.

Z Vídně nyní do Prahy zamíří překladatel, spisovatel a režisér Ondřej Cikán, který má na kontě například překlad Máje Karla Hynka Máchy do němčiny.

Ukrajinská spisovatelka Jevhenija Kononěnková se před dvěma lety zúčastnila putovního festivalu Měsíc autorského čtení a pod vlivem návštěvy české metropole rozepsala povídku Pražské chiméry, kterou chce nyní dokončit. Během rezidenčního pobytu se také setká se svou českou překladatelkou.

Slavistka, germanistka a překladatelka Kathrin Janková se na své brněnské rezidenci chystá věnovat překladům českých knih pro knižní veletrh Lipsko 2019.

Na téma současné role spisovatelů v České republice a na Ukrajině již v Brně debatovala ukrajinská překladatelka Iryna Zabijaková s tuzemským nakladatelem a spisovatelem Martinem Reinerem.

Až do konce letošního roku budou v Praze a Brně vznikat nejen literární překlady autorů klasických (Mácha, Nezval, Váchal) či žijících (Toman, Lazarová, Platzová), ale třeba také vědecká studie představující deset významných českých literárních postav minulého století nebo výzkum. Výsledkem má být publikace o české literatuře psané ženami.

České literární centrum bylo založeno na začátku roku 2017 jako sekce Moravské zemské knihovny. Jeho úkolem je zviditelňovat českou literaturu a knižní kulturu v zahraničí i v České republice.

Kromě rezidencí pro zahraniční autory a překladatele v Praze a Brně centrum nabízí rezidenční pobyty pro české autory v Broumovském klášteře a podporuje výjezdy autorů na domácí i zahraniční festivaly, čtení, konference a jiné akce.