Za 450,3 milionu dolarů, což je v přepočtu zhruba 9,8 miliardy korun, byl v noci ze středy na čtvrtek středoevropského času v New Yorku vydražen obraz italského renesančního malíře Leonarda da Vinciho.

Dílo zobrazující Ježíše Krista nazvané Salvator Mundi (Spasitel světa) se podle aukční síně Christie’s stalo nejdražším obrazem, který byl kdy na světě prodán v dražbě.

Toto prvenství dosud patřilo malbě Alžírské ženy od Pabla Picassa, jež byla předloni vydražena v přepočtu za 4,4 miliardy korun.

Předaukční odhady hodnotu da Vinciho díla tipovaly jen okolo 2,2 miliardy korun. Konečná cena je o to překvapivější, že da Vinciho obraz je částečně poškožen – a také proto, že trh se starým uměním se v posledních letech nezvětšoval. Vyšší částky padaly především za moderní a současná díla.

Aukce v Rockefellerově centru podle agentury AFP trvala pouhých 19 minut, dražit se začalo na částce 1,5 miliardy korun. Totožnost kupce aukční síň nezveřejnila.

Podle deníku New York Times měli o plátno zájem čtyři kupci na telefonu a jeden na místě. "Je to historický okamžik. Počkáme," řekl dražitel Jussi Pylkkänen, když se čekalo na další příhoz v řádu milionů dolarů.

"V ten moment byly všechny hvězdy ve správné konstelaci. Myslím, že Leonardo by měl radost," dodal Pylkkänen po aukci.

Podle prvních reakcí, které otiskla agentura Bloomberg, jsou ohromeni i nejznámější světoví sběratelé a galeristé. "Ježíšikriste," prohlásil například známý galerista Larry Gagosian, jenž provozuje síť Gagosian Gallery. "Tomu se nechce věřit," konstatoval filantrop Eli Broad.

"Dožijeme se někdy obrazu prodaného za miliardu dolarů? Až doteď jsem si myslela, že to není možné," přidala se ruská sběratelka Marie Bajbakovová.

New York Times ovšem s odkazem na kritiky zmiňují možnost, že cena díla je výsledkem spíš zdařilé reklamní kampaně než odrazem skutečnosti. "Ke konci aukce jasně převážil branding a touha před znalostmi a realitou," řekl deníku newyorský poradce v oblasti uměleckých akvizic Todd Levin.

Aukční síň Christie’s si kvůli této dražbě poprvé v historii najala externí reklamní agenturu. V propagačním videu vysoce postavení manažeři aukční síně nabízejí obraz klientům v Hongkongu coby "Svatý grál našeho podnikání" a přirovnávají jeho nález "k objevu nové planety".

K zájmu o dílo také přispělo, že Christie’s obraz zařadilo do aukce poválečného, nikoliv starého umění, a že jej nazvalo "posledním da Vincim". Tím se myslí poslední dílo renesančního mistra, které se nachází v soukromém vlastnictví – ta zbylá náleží muzeím a institucím.

"Byla to skvělá marketingová kampaň," shrnul Alan Hobart, ředitel londýnské Pyms Gallery. "Naznačuje, jak to bude chodit v budoucnosti."

Obraz během předaukčních prohlídek v Hongkongu, Londýně, San Francisku a New Yorku vidělo více než 27 tisíc lidí. "Panuje neobvyklá shoda na tom, že tu malbu skutečně vytvořil da Vinci," dodává Nicholas Hall, bývalý šéf starých sbírek Christie’s. "Za mého života je to nejdůležitější dílo starých mistrů, které kdy bylo nabízeno v aukci," dodal.

Najdou se ovšem tací, kteří autenticitu dosud rozporují – například pařížský kunsthistorik a odborník na da Vinciho dílo Jacques Franck, jenž pětkrát zblízka zkoumal da Vinciho Monu Lisu. Dodnes je přesvědčen, že na malbě Salvator Mundi se da Vinci v nejlepším případě částečně podílel, jak Franck zopakoval také po aukci.

Leonardo da Vinci, jenž žil v letech 1452 až 1519 a věnoval se také sochařství, architektuře, vynálezům či hudbě, namaloval jen asi 20 obrazů včetně zřejmě nejznámějšího díla s názvem Mona Lisa. Do dnešní doby se ale podle různých odborných názorů dochovalo jen 15 či 16 pláten.

Znovuobjevení obrazu Salvator Mundi, který v historii opakovaně zmizel, proto vyvolalo celosvětovou senzaci.

Salvator Mundi vznikl někdy kolem roku 1500 či spíše později, jak experti soudí podle jemnosti obličejových kontur typických pro da Vinciho práce po roce 1500.

Kristus je na olejomalbě vzniklé na ořechovém dřevě oblečen do renesančního oděvu, pozvednutou pravou rukou uděluje požehnání a v levé drží křišťálovou kouli.

Poprvé byl obraz uveden v soupisu sbírky Karla I. Stuarta na počátku 17. století, který byl sestaven po králově popravě. Odborník Luke Syson se domnívá, že malba vznikla pro francouzskou královskou rodinu a do Anglie ji přivezla Henrietta Marie Bourbonská, která se za Karla I. provdala.

Dílo zřejmě nějaký čas zůstalo v majetku koruny, ale v 18. století zmizelo.

Nakonec se obraz objevil v roce 1900 coby dílo Leonardova následovníka Bernardina Luiniho. Na fotografii z roku 1912 je patrné, že Kristův obličej a vlasy byly přemalovány. V roce 1958 byl obraz na aukci Sotheby’s prodán za 45 liber a opět na dalších 50 let zmizel.

Znovu se objevil v roce 2005 na jedné regionální aukci ve Spojených státech a o dva roky později byl restaurován, uvedla na svém webu aukční síň Christie’s.

Naposledy obraz změnil majitele po unikátní londýnské výstavě, která se konala v roce 2011 a na které se sešlo devět da Vinciho obrazů. Tehdy Salvator Mundi skončil v rukou nejmenovaného evropského sběratele.

Předpokládá se, že dosavadním majitelem byl ruský miliardář Dmitrij Rybolovlev, který za něj v rámci soukromého prodeje v roce 2013 podle informací webu artnet.com zaplatil v přepočtu 2,8 miliardy korun.

Podle aukční síně Christie’s Salvator Mundi částkou, za kterou byl v noci na čtvrtek vydražen, sesadil z první příčky nejdráže v aukci prodaných obrazů Alžírské ženy Pabla Picassa. Ty v roce 2015 na aukci vynesly v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Dosud nejvyšší známá částka, kterou někdo zaplatil za obraz, bylo podle agentury AP zhruba 300 milionů dolarů, tedy dle současných přepočtů 6,5 miliardy korun, které dal v rámci soukromého obchodu zájemce v roce 2015 za obraz Willema de Kooninga Výměna.