reklama

Největší podnikatelská mise v historii Česka. Během Zemanovy návštěvy Ruska přes 130 firem podepíše kontrakty za miliardy korun

  • Během nadcházející podnikatelské mise, která bude provázet prezidenta Miloše Zemana na jeho cestě do Ruska, plánují české firmy podepsat kontrakty v hodnotě miliard korun.
  • Na zahraniční cestu se chystá více než 130 firem a jedná se o největší podnikatelskou misi v historii Česka.
  • Cestu podniknou zástupci výrobců automobilů, traktorů či komponentů pro vlaky a metro, ale i firmy zabývající se lázeňstvím.
Prezident Miloš Zeman během oslav výročí konce 2. světové války na ruském velvyslanectví v Praze - Ilustrační foto. Prezident Miloš Zeman během oslav výročí konce 2. světové války na ruském velvyslanectví v Praze - Ilustrační foto. Foto: ČTK

České firmy by během podnikatelské mise, která doprovodí návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Rusku, měly podepsat kontrakty v řádech miliard korun. Uvedl to ve středu prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který se na organizaci mise podílí. Smlouvy o spolupráci by mělo podepsat devět firem, třeba společnost Brisk nebo Pragoimex, sdělila mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

Podnikatelská mise bude podle organizátorů největší v historii Česka, zapojí se do ní přes 130 firem. Kromě dvou vládních airbusů proto bude pro přepravu delegace Zemana a podnikatelů pronajat další, soukromý stroj. Asi dvacítka z ohlášených podnikatelů se do Ruska přepraví sama. Na přípravě cesty zástupců českých firem se podílí Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy a Komora pro hospodářské styky se zeměmi SNS.

Podle Dlouhého v misi nechybí výrobci automobilů, traktorů i komponentů pro vlaky a metro. Zúčastní se i společnosti zabývající se opravou vrtulníků a letadel, dodávkami pro jadernou energetiku nebo lázeňskými službami. Zastoupení bude mí také finanční, potravinářský nebo textilní sektor. Firmy během mise podepíšou mnoho kontraktů v řádech miliard korun, uvedl Dlouhý.

Zeman se v Rusku setká kromě Putina a Medveděva i s Gorbačovem

Veličková uvedla, že některé firmy mají již v Rusku rozjednané obchody a měly by příští týden podepisovat smlouvy o spolupráci. Firma Brisk Tábor má v plánu uzavřít smlouvu o rozšíření investic mezi ní a vládou Samarské oblasti. Veličková poznamenala, že Brisk loni otevřel výrobu zapalovacích svíček ve městě Toljatti. "Za rok jich vyrobil a prodal téměř sedm milionů," podotkla. Svíčky od české firmy dnes používá v Rusku každý třetí až čtvrtý osobní automobil, dodala.

Další smlouvu chce podepsat firma Pragoimex. S Uralvagonzavodem chce spolupracovat na modernizaci českých tramvají ČKD T-3 pro ruská města. Tramvaje by se měly modernizovat v závodě Uraltrasmaš v Jekatěrinburgu.

"Rusko bylo, je a bude zajímavé jak pro export, tak pro finančně silné investory. Vybudovat v Rusku své výrobní kapacity není tak složité, je to otázka finančních možností. Problémem ovšem je své výrobky na ruském trhu prodat," poznamenal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. "Firmy, které budou chtít být na ruském trhu stabilní, budou muset vyrábět velmi kvalitní zboží," dodal.

Během cesty se uskuteční dva podnikatelské semináře, první v Moskvě, druhý v Jekatěrinburgu. Český prezident přijde na obě akce. Součástí mise jsou například zástupci firmy Zetor Tractors, GE Aviation Czech, Lázní Teplice v Čechách, stavební skupiny PSJ, Žďasu nebo Škody JS.

Obchod s Ruskem omezily hospodářské sankce, které na Rusko a jeho některé představitele uvalily Evropská unie a USA kvůli anexi Krymu a ruskému přístupu k bojům na východní Ukrajině. Zeman sankce dlouhodobě kritizuje, proti je podle Dlouhého i Hospodářská komora.

ČTK, prp
Přeposlat
Diskuse
reklama

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

reklama