reklama

Evropské antiimigrantské špičky si daly sraz v Praze. Přijede Le Penová a zřejmě i kritik islámu Wilders, vystoupí s nimi Okamura

  • Do Prahy přijedou "hvězdy" protiimigrantské politiky.
  • Na sjezdu své evropské frakce Evropa národů a svobody (ENF) vystoupí Marine Le Penová. Objevit by se měl i kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders.
  • Spolu s nimi na pódiu vystoupí Tomio Okamura.
Zleva: Radim Fiala, Tomio Okamura a Marine Le Penová. Zleva: Radim Fiala, Tomio Okamura a Marine Le Penová. Foto: ČTK

Tomio Okamura, neúspěšná kandidátka na funkci francouzské prezidentky Marine Le Penová i kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders jsou součástí frakce Evropa národů a svobody (ENF) v Evropském parlamentu. Členové frakce se v prosinci sejdou v Praze a vystoupí na společné konferenci.

Účast Marine Le Penové potvrdila kancelář Nicolase Baye, který je členem vedení ENF, slovy: "Potvrzujeme vám, že přijede, i když to veřejně oznámí až začátkem prosince." Informaci uvedl server Aktuálně.cz.

SPD v čele s Tomiem Okamurou se s antiimigračním uskupením nesetká v prosinci poprvé. Podrobnosti ale říct nechtějí: "Zatím se k tomu nebudeme vyjadřovat. Vydáme tiskovou zprávu. Kdy to bude, rozhodne vedení SPD," oznámil místopředseda strany Radim Fiala. 

Prahu má kromě Le Penové a Wilderse navštívit i Hans-Christian Strache, předseda Svobodné strany Rakouska.

Euroskeptičtí poslanci Evropského parlamentu

Evropu národů a svobody založili europoslanci v roce 2015. První předsedkyní ENF byla Marine Le Penová, která však svůj europoslanecký mandát později opustila. Uskupení má v současnosti v Evropském parlamentu 38 poslanců (nejvíce z Francie) a sdružuje především politiky s nacionalistickým a euroskeptickým smýšlením.

Geert Wilders měl do Prahy přijet už v roce 2009. Nizozemský politik chtěl vystoupit v českém Senátu. Jeho úmyslem bylo propagovat vlastní film Fitna (Rozklad). Ve snímku přirovnává Korán k Hitlerově knize Mein Kampf. Do Senátu Wilderse pozval senátor Jiří Oberfalzer za ODS. Přednáška ale byla zrušena kvůli kritice veřejnosti i politiků.

fel
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama