reklama

Lidovcům se nelíbí vstřícné blahopřání kardinála Duky straně Tomia Okamury. Nevím, co spojuje SPD a katolíky, ptá se Jurečka

Čtěte více: Duka Dominik | Okamura Tomio | KDU-ČSL | SPD
  • Předseda SPD Tomio Okamura cílí mimo jiné na tradiční voliče KDU-ČSL. V této jeho snaze mu nyní pomohl kardinál Dominik Duka.
  • Politici KDU-ČSL se zlobí, že kardinál napsal Okamurovi příliš vstřícné psaní.
jarvis_5a0b345b498e34d8bef7ec5b.jpeg Pomohl Okamurovi. Dominik Duka napsal vstřícně šéfovi SPD. Foto: HN – Milan Bureš

Lidovečtí politici mají v boji o své tradiční voliče poněkud nečekaného protivníka. Jejich příznivce se snaží získat politik, u něhož by to málokdo očekával − předseda SPD Tomio Okamura.

Díky své protimuslimské a protiuprchlické politice se dočkal podpory od některých křesťanských voličů už před parlamentními volbami a velkou šanci je oslovit má také po volbách.

Okamurovi v tom nyní hodně pomohl pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka. Stejně jako v minulosti napsal předsedům politických stran v Poslanecké sněmovně blahopřání ke zvolení, čehož Okamura okamžitě využil.

Na rozdíl od šéfů jiných stran se dopisem pochlubil na sociálních sítích a zároveň dal najevo, jak jej takové blahopřání těší.

Z publikovaného dopisu je navíc zřejmé, že nejvyšší představitel katolíků v zemi nezůstal jen u formálního blahopřání, ale přidal ještě větu, kterou zdůraznil pro své příznivce i Okamura. "Jsem přesvědčený, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v naší zemi i řada jiných témat," napsal kardinál a Okamura jej vzápětí ujistil, že má v SPD pevnou oporu.

"Už dlouhodobě máme podobnou starost o budoucnost naší země, evropské civilizace a hodnot, které s sebou nese, jako jsou svoboda, demokracie, lidská práva a také naše křesťanské kořeny, včetně podpory tradiční rodiny," odepsal Okamura.

Něco takového se ovšem nelíbí zástupcům KDU-ČSL, kteří si jinak s kardinálem Dukou v mnoha věcech rozumí. S formulací dopisu Okamurovi nesouhlasí, protože kromě jiného se šéf SPD do lidoveckých poslanců v poslední době hodně navážel. Europoslance za KDU-ČSL například nepravdivě osočoval, že podporovali příchod uprchlíků do České republiky, za což jej europoslanci žalují.

"Popravdě nechápu, co jsou ta témata, která spojují SPD a katolíky, o kterých pan kardinál Duka píše," postěžoval si první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, jenž Okamuru ostře kritizuje. "U něj a jeho SPD vidím především lhaní, překrucování pravdy, vytváření atmosféry strachu a nenávisti vůči lidem," řekl Jurečka, ke kterému se připojil i další místopředseda Ondřej Benešík. "Nepochopil jsem, jak se pan Okamura fakticky zasloužil o bezpečí naší země," naráží Benešík na Dukova slova z dopisu. Vysvětlení kardinála Duky se do uzávěrky nepodařilo získat.

Benešík byl kromě jiného lídrem lidovců ve Zlínském kraji, kde se podle svých slov setkával s tím, že někteří křesťané vyzývali k tomu, aby lidé volili Okamurovu stranu, a nikoliv KDU-ČSL. To se mohlo promítnout i do výsledku: okamurovci dokonce lidovce porazili, přestože tento kraj je jinak baštou lidovců. "Nějaké voliče nám možná vzal. Stále ale věřím, že většina našich voličů umí rozpoznat, kdo je populista a politický podnikatel jako Tomio Okamura," míní Benešík.

K Okamurově podpoře vyzýval i časopis RC Monitor, který mapuje dění ve společnosti "katolickýma očima". Jeden z autorů Jiří Fuchs mimo jiné napsal, že je lepší volit Okamurovu SPD než tradiční politické strany. Zároveň v časopise vyšlo upozornění, že podpora Evropské unie v programu politické strany znamená signál takovou stranu nevolit. Do časopisu následně napsal plzeňský biskup Tomáš Holub, který patří k mladé generaci nejvyšších církevních hodnostářů. "S velkým zděšením a zároveň smutkem jsem četl slova ve vašem časopise," napsal Holub s tím, že s takovými postoji zásadně nesouhlasí a "je hluboce přesvědčený, že jsou proti duchu evangelia".

Na rozdíl od plzeňského biskupa však kardinál Duka dává svými názory najevo, že má v některých tématech blízko k Okamurovi či prezidentovi Miloši Zemanovi. Zejména pokud jde o pohled na uprchlíky či islám. "Existuje plán na ovládnutí Evropy. To je problém teroristické džihádistické politiky. Čili já musím počítat, že v probíhající migraci tito lidé jsou přítomni," řekl Duka například Parlamentním listům.

Radek Bartoníček
Přeposlat
Diskuse
reklama

ČSSD by měla bojovat za práva žen a proti nadnárodním korporacím, říká hejtman Josef Bernard

Začal jako právník J&T s platem 22 tisíc, dnes je pátým nejbohatším Čechem. Křetínský vlastní majetek za zhruba 50 miliard

Sekyra ukázal budoucí podobu Smíchova: Byty pro 3300 lidí i 9000 pracovních míst. Pražané prosadili změny, místo bulváru chtějí park

Německý prezident Steinmeier vzkazuje politickým stranám: Dohodněte se, předčasné volby nic neřeší

Unijní bankovní agentura se po brexitu přestěhuje do Paříže. Praha nepostoupila ani do druhého kola

reklama