reklama

U Prostějova vznikne největší bateriové úložiště ve střední a východní Evropě. Solar Global za něj zaplatí 200 milionů

Čtěte více: baterie | úložiště | Prostějov
  • Skupina Solar Global postaví nedaleko obce Ochoz na Prostějovsku největší bateriové úložiště energie ve střední a východní Evropě.
  • Celý park bude stát asi 200 milionů korun.
  • Nové úložiště bude mít oproti ostatním podobným zařízením v Česku zhruba desetinásobnou kapacitu.
Nové úložiště energie má sloužit i pro případy výpadků tradičnějších cest elektřiny - Ilustrační foto. Nové úložiště energie má sloužit i pro případy výpadků tradičnějších cest elektřiny - Ilustrační foto. Foto: foto: HN - Ivo Goldbach

Skupina Solar Global postaví příští rok u obce Ochoz na Prostějovsku největší bateriové úložiště energie ve střední a východní Evropě. Systém bude mít kapacitu deset megawatthodin (MWh). Bude tak zhruba desetkrát větší než podobná zařízení, která dosud v Česku vznikají. Výši investice společnost nesdělila. Při současných cenách technologií by mohla činit asi 200 milionů korun.

"Elektrická energie, která bude v baterii akumulovaná, bude využitelná při výkyvech distribučních soustav nebo při zvýšené poptávce po energii. Baterie o kapacitě deseti megawatthodin například dokáže během výpadku dodávek proudu zásobovat po dobu jedné hodiny 20 tisíc domácností," uvedl zakladatel firmy Solar Global Vítězslav Skopal.

Solar Global v současnosti dokončuje výstavbu svého prvního bateriového úložiště v Prakšicích na Uherskohradišťsku. Bude mít kapacitu přes jednu MWh, slavnostně bude spuštěno na konci listopadu. Náklady projektu činí zhruba 20 milionů korun. Spuštění zařízení o podobné velikosti dokončuje také společnosti E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku.

Bateriový systém pro ukládání energie plánuje postavit také ČEZ. Generální ředitel firmy Daniel Beneš minulý týden uvedl, že vznikne v Tušimicích na Chomutovsku. Stavba má začít příští rok, firma chce spustit zařízení na přelomu let 2018 a 2019. Projekt ČEZ by měl být mírně větší než dosud realizované projekty v Prakšicích a Mydlovarech, výši investice Beneš nesdělil.

Výkonný ředitel asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ Jan Fousek v srpnu řekl, že velkých bateriových úložišť energie se může v Česku do začátku roku 2019 začít stavět kolem dvaceti. Fousek působí také jako ředitel společnosti Solar Global Energy, která patří do skupiny Solar Global.

Asociace už dříve uvedla, že prosazuje, aby velké bateriové systémy měly v energetické legislativě podobné postavení, jako mají přečerpávací vodní elektrárny a mohly být využívány jako regulační zdroj, tak jak tomu je v některých západních zemích.

Skupina Solar Global byla založena v roce 2009 a je jedním z předních českých výrobců fotovoltaické energie. Vlastní zdroje o celkovém instalovaném výkonu kolem 40 MW a další zdroje nakupuje a staví. Přes dceřiné společnosti zajišťuje servis stovkám elektráren, obchoduje s elektrickou energií a investuje do inovativních řešení v oblasti takzvané zelené energetiky.

ČTK, pur
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama