reklama

Třeboňští rybáři zatím nemusí vracet církevní rybníky. Uspěli u Nejvyššího soudu

  • Nejvyšší soud odložil nabytí právní moci trojice rozsudků, které nařizovaly Rybářství Třeboň vrátit státu bývalé církevní rybníky.
  • O rybníky usiluje katolická církev, podle právoplatných rozsudků byly v 90. letech neprávem zahrnuty do privatizace.
  • Aby církev mohla rybníky získat zpět, musí se nejprve vrátit do majetku státu.
Rybáři zatím nemusejí vracet rybníky, které dříve patřily církvím. Čeká se však na rozhodnutí Nejvyššího soudu. Rybáři zatím nemusejí vracet rybníky, které dříve patřily církvím. Čeká se však na rozhodnutí Nejvyššího soudu. Foto: Milan Bureš

Největší chovatel ryb v Česku Rybářství Třeboň zatím nepřijde o bývalé církevní rybníky, které vláda v 90. letech neprávem zahrnula do privatizace tohoto podniku. Krajský soud v Českých Budějovicích sice v minulosti rozhodl, že nynější holding musí několik rybníků vrátit státu, účinnost právoplatných rozsudků ale odložil Nejvyšší soud - do doby, než sám rozhodne o dovoláních, jež podalo Rybářství Třeboň. 

O vrácení rybníků s celkovou výměrou přes 46 hektarů usiluje katolická církev. Žaloby podaly tři farnosti z Českobudějovické diecéze - v Novosedlech nad Nežárkou, Českém Krumlově a Lutové. Okresní a později i krajský soud dal farnostem postupně za pravdu v tom, že jejich historický majetek zabavený po únorovém převratu v roce 1948 měl být z privatizace vyčleněn.

Rybníky se měly podle rozsudků nejprve vrátit státu, až poté by se mohly přesunout do majetku církve.

Rybářství Třeboň však podle zjištění HN v uplynulých měsících uspělo u Nejvyššího soudu s argumenty, že pokud by se právoplatné rozsudky vykonaly ještě před rozhodnutím o dovolání, utrpí firma škody v řádu statisíců korun. Kromě toho, že by musela rybníky předčasně vylovit, by změna vlastníka podle společnosti výrazně zvýšila riziko nebezpečného nakažení ryb nebo "zavlečení nepůvodních druhů". Různé senáty Nejvyššího soudu ve všech třech sporech vrácení rybníků odložily.

Ve skutečnosti by vrácení rybníků pro Rybářství Třeboň nebylo až tak fatální. Holding jich obhospodařuje více než 480 a ročně vyloví přes tři tisíce tun ryb.

Šéf Rybářství Třeboň Jan Hůda na dotaz HN nereagoval. Mluvčí Biskupství českobudějovického Miroslav Bína řekl, že církev bere odklad na vědomí a vyčká na rozhodnutí Nejvyššího soudu. Kdy soud o dovoláních rozhodne, nelze s určitostí předvídat.

Privatizaci Státního rybářství Třeboň připravoval na začátku 90. let tentýž management, který mu dodnes šéfuje. Hůda a další členové představenstva vedli už státní podnik.

Jak navíc zdůraznila zpráva Národního kontrolního úřadu (NKÚ) z roku 1995, Jan Hůda podepisoval privatizační dokumenty nejen za předávající stranu, ale i za Rybářství Třeboň jako nabyvatele a současně za Fond národního majetku (FNM), který zastupoval. Podle kontrolorů to "neumožnilo objektivní výkon kontroly převodu majetku".

Členem představenstva Rybářství Třeboň je v současnosti také místostarosta Hluboké Pavel Dlouhý, který měl v minulosti nálepku jednoho z regionálních "kmotrů" ODS.

Tomáš Pergler
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama