reklama

Praha není jediná, cizinci stále častěji objevují české regiony. Oblibu si získává Královéhradecko

Extra
Čtěte více: turistický ruch | Praha | turista
  • Od roku 2013 stoupl počet turistů v Česku téměř o 45 procent. Za první tři čtvrtletí roku se tu ubytovalo rekordních skoro 16 milionů turistů.
  • A zatímco cizinci obdivují hlavně krásy Prahy, Češi míří především na jižní Moravu, do jižních Čech či do hor.
  • Z cizinců nejdéle v Česku stráví návštěvníci ze Saúdské Arábie, pro Číňany či Korejce jde nejčastěji jen o zastávku na jeden či dva dny.
jarvis_5a035572498e34d8735870c1.jpeg Praha je oblíbeným cílem turistů z Asie. Meziroční nárůst návštěvníků z Číny či Jižní Koreje se počítá v desítkách procent. Foto: Shutterstock

Od roku 2013 prudce narostl počet domácích i zahraničních turistů v Česku. Počet těch, kteří alespoň jednou přespali v některém z hotelů, penzionů či kempů, od té doby stoupl téměř o 45 procent. V posledních dvou letech jsou v nich častějšími hosty Češi. S tím, jak se mění struktura turistů ve prospěch těch domácích, výrazně roste obliba jednotlivých krajů. Na rozdíl od cizinců není pro Čechy nejlákavější Praha − je až čtvrtá. Nejraději mají pro delší pobyty jižní Moravu a jižní Čechy, těsně za nimi podle počtu návštěvníků následuje Královéhradecký kraj. Praha sice dál zůstává hlavním lákadlem pro cizince, i ti se však postupně pouští dál "do neznáma". Češi také podle Českého statistického úřadu tráví v hotelech a dalších ubytovacích zařízeních o něco delší průměrnou dobu než cizinci.

"Při hlubším pohledu je vidět, že výtěžnost zahraničních turistů je rozdílná podle národností. Rusů k nám přijelo zhruba 400 tisíc, ale koupili si skoro dva miliony ubytování. Číňanů bylo 386 tisíc, ale zhruba s šesti sty tisíci noclehy. Trochu mě mrzí, že se nemluví o amerických turistech, kteří jsou v žebříčku zahraničních turistů na čtvrtém místě a i v počtu ubytování patří mezi cizince, kteří u nás zůstávají déle," uvedl Jan Papež, mluvčí Asociace cestovních kanceláří.

Turisté v ČR

Asi nepřekvapí, že si Rusové nejvíc oblíbili Karlovy Vary. Z hlediska vytíženosti lázní je bezpochyby pozitivní zprávou, že se postupně vracejí. Kvůli krizi v Rusku totiž jejich počet mezi lety 2013 a 2015 klesl téměř na polovinu, od té doby jich ale postupně přijíždí čím dál víc. A kromě Prahy míří především do západních Čech − Karlovarský kraj je pro Rusy druhou nejoblíbenější destinací. Lázeňskou oblast ale zdaleka nemají jen "pro sebe". Co do počtu přenocování je téměř dvojnásobně překonávají Němci, pro které jsou lázně zhruba stejně oblíbené jako Praha. Třetí národností, která si oblíbila Karlovy Vary, jsou Američané.

2,71 dne

Na tak dlouho se v průměru ubytuje turista v Česku. Češi stráví v ubytovacích zařízeních o něco déle než cizinci, u kterých jde v průměru o 2,6 dne. Nejdelší dobu zde stráví turisté za Saúdské Arábie (5,65 dne), Ruska (4,72) a Izraele (3,82). Naopak návštěvníci z Číny nebo Jižní Koreje, kterých v poslední době přibývá, tu zůstávají ubytovaní zhruba 1,5 dne.

I krátkodobí návštěvníci z Asie se pouštějí do návštěvy krajů. Učarovala jim malebnost jižních Čech, především Český Krumlov. Jak pro Číňany, tak i pro Korejce jde o destinaci číslo dvě v celém Česku, pravda s velkým odstupem od Prahy.

Fenoménem je pak Královéhradecký kraj, který boduje nejen u tuzemců, ale i u Němců a Poláků. Podle expertů na cestovní ruch je kromě hor lákadlem zoo ve Dvoře Králové, především unikátní safari.

Větší poptávce v regionech se musely přizpůsobit i hotely. Češi nejčastěji jezdí do tříhvězdičkových hotelů a penzionů, v oblibě stále zůstávají i kempy. Poměrně vysoké procento "ostatní" naznačuje, že se nezříkají ani ubytování v soukromí.

I když necelá polovina cizinců bydlí v kategorii hotelů se čtyřmi hvězdami, existují obrovské rozdíly v tom, kdo z jaké země co preferuje. Například o Nizozemcích je známo, že svoji dovolenou rádi tráví v karavanu. Potvrzují to i statistiky. Přestože se nezříkají pohodlí ve tří- a čtyřhvězdičkových hotelech, přes 15 procent z nich nocuje v kempech. Tento podíl je mezi cizinci unikátní, a je dokonce vyšší než u Čechů.

Naopak na druhém konci žebříčku pomyslného luxusu jsou Američané, kteří si dovolenou užijí pouze v pěti hvězdách, ti "chudší" jsou potom ochotni ubrat jednu hvězdu. Čtyřhvězdičkové hotely jsou pak jednoznačnou doménou návštěvníků z Asie (především z Číny a Jižní Koreje) a také Italů a možná poněkud překvapivě i šetrných Němců. Naopak z luxusního ubytování kvůli slabému kurzu rublu slevili Rusové, kteří nejčastěji tráví dovolenou v Česku ve tříhvězdičkových hotelech.

Pokud by měli hoteliéři hodnotit své hosty podle toho, kolik dní u nich v průměru stráví, nejoblíbenější by byli návštěvníci ze Saúdské Arábie. S průměrnými 5,65 dne jsou rekordmany. Naopak návštěvníci z Asie se v hotelech pouze "staví" na jeden a půl dne.

Julie Hrstková, Olga Skalková
Přeposlat
Diskuse
reklama

Akcie pražské burzy jsou na tom nejlépe od krize. Optimistické jsou i předpovědi na příští rok

Velký přehled mezd: Nejvíc přidáno letos dostali řidiči nebo prodavačky. Nejrychleji rostou výplaty na Plzeňsku

Umění je dobrá životní pojistka, říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum

Už není kde brát lidi. Firmy v Česku proto experimentují s roboty, investice se vrátí za 195 dní

Dubajská Airshow skončila, aerolinky si objednaly letadla za více než 100 miliard dolarů

reklama