reklama

Czexit by přišel na tisíc miliard, proevropské síly se musí po volbách rychle spojit, říká Ivan Gabal

Čtěte více: EU | Evropa | Gabal Ivan | czexit | referendum
  • Podle exposlance KDU-ČSL a bezpečnostního experta Ivana Gabala není vyloučeno, že v důsledku voleb dojde k referendu o vystoupení z Evropské unie.
  • Česko podle něj nemá silnou politickou formaci, která by vysloveně táhla Česko prounijním směrem.
  • Proevropské strany KDU, TOP 09 a STAN by měly rychle uvažovat o integraci, nebo aspoň o společné kandidatuře v dalších volbách.
jarvis_59fb4436498e34d8262fc701.jpeg Spojit síly. Podle Ivana Gabala je určitým řešením pro záchranu Česka v EU propojení TOP 09, KDU-ČSL a STAN a jejich společná kandidatura v dalších volbách. Foto: ČTK

Hrozí skutečně v důsledku povolební situace odchod Česka z Evropské unie? Sociolog Ivan Gabal je přesvědčen, že ano. "Jednoznačně proevropské síly jsou rozdrobené, převažuje negativní nálada. Česko se nakonec může samo z elitního evropského klubu vyloučit, což by byla katastrofa," říká v rozhovoru pro HN dnes už bývalý poslanec KDU-ČSL. Trend oslabování proevropského středu dokumentuje i jeho osobní politický příběh: vlivný poslanec neprošel jako jednička středočeské kandidátky lidovců do sněmovny.

Řešení je podle Gabala, který platil v minulém období ve sněmovně za prozápadního "jestřába", jen jedno. Rychlá dohoda proevropských stran o spolupráci. "Tři klíčové strany, které jsou evropsky orientované, tedy KDU-ČSL, TOP 09 a Starostové, by měly překonat, co je rozděluje, a utvořit blok, jenž se připraví na další vývoj, na další volby. A který − pokud dojde k referendu − dokáže vystupovat tak, abychom EU neopustili," vyzývá Gabal.

Na jednu stranu je fakt, že referendum o czexitu se zatím jako příliš pravděpodobné nejeví. Bylo by nejdříve potřeba přijmout ústavní zákon o obecném referendu, na což jsou třeba dvě třetiny všech poslanců a dvě třetiny přítomných senátorů. Na druhou stranu ale může být vývoj kvůli komplikované povolební situaci rychlejší, než se zdá. "Pokud bude Andrej Babiš potřebovat k vládnutí podporu Tomia Okamury, může mu referendum slíbit. A další vývoj už nebude mít úplně v rukou. Samozřejmě že Babiš sám z unie vystupovat nechce, může se ale dostat do takzvané Cameronovy pasti. Britský premiér také nechtěl vystupovat z EU, jen slíbil referendum, aby si zajistil podporu. A jak víme, konečným důsledkem byl brexit, který nechtěl," vysvětluje svou obavu Gabal.

Důsledky odchodu Česka z unie by prý byly zničující. "Odhadl bych, že bychom vraceli přes tisíc miliard korun. Jsme čistý příjemce dotací, ostatní členské země − Francie, Německo a tak dále − do nás investovaly peníze, a pokud bychom se rozhodli odejít, tak s námi samozřejmě udělají to, co s Brity. A řeknou: My chceme ty peníze zpátky."

To všechno zní jako nepravděpodobné až katastrofické scénáře. Ale faktem je, že Česko je ve vztahu k evropské integraci nejskeptičtější zemí Visegrádské skupiny. Drtivou většinu v naší poslanecké sněmovně získaly před čtrnácti dny politické strany s různou mírou "antibruselského" naladění. Od odmítání eura a účasti v integračním jádru (ANO, ODS) až po víceméně otevřené požadavky na czexit (hlavně SPD, ale částečně i KSČM). To je ojedinělá situace v rámci celé EU.

Podle Ivana Gabala za to nemůže ani Brusel, ani specifika českého voličstva. Ale letitá absence jakéhokoli proevropského a vlastně i prozápadního leadershipu. "Patnáct let máme prezidenty, kteří vlastně pracují protievropsky, místy i protialiančně. Nedisponujeme silnou politickou formací, která by vysloveně táhla Česko prounijním směrem. To vede k tomu, že se veřejné mínění propadlo až do pásma převahy euroskeptických stanovisek. A politická scéna se tomu začala zpětně podřizovat. Je to zhoubná spirála."

Určitým řešením je podle Gabala právě propojení TOP 09, KDU-ČSL a STAN a jejich společná kandidatura v dalších volbách. Reakce na návrh jsou ale zatím nejednoznačné. Zatímco například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek souhlasí, předseda Starostů Petr Gazdík integrační nadšení brzdí. "Namísto proklamací a vzletných slov bych teď uvítal férovou spolupráci na parlamentní půdě," říká předseda STAN.

Je tady ovšem ještě jedna − méně vzletná − motivace k integraci. Všichni šéfové významných sociologických agentur, se kterými jsem mluvil, se shodují, že by ani jedna ze jmenovaných stran nemusela příště do sněmovny samostatně vůbec projít," varuje Gabal.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama