reklama

Svěsit ramena a vydýchat se

Čtěte více: Babiš Andrej | vláda | ANO
  • Andrej Babiš maká na sestavení vlády, už má půlku, další ministerstva inzeruje na Facebooku. Kdo by chtěl na průmysl? Kdo na školství? A na kulturu?! Odborníci hlaste se!
  • Je to mírně řečeno neortodoxní, ale dobře to dokumentuje poblázněnost celé povolební situace.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Andrej Babiš maká na sestavení vlády, už má půlku, další ministerstva inzeruje na Facebooku. Kdo by chtěl na průmysl? Kdo na školství? A na kulturu?! Odborníci, hlaste se! Je to mírně řečeno neortodoxní, ale dobře to dokumentuje poblázněnost celé povolební situace.

S fanfárami vzniká vláda, která jde proti zdi. Avizovaná komunistická tolerance nestačí, Babišův menšinový kabinet zřejmě nemá šanci získat důvěru sněmovny. S obviněným Babišem se nikdo nechce kamarádit a sotva se to do hlasování o důvěře změní. Babišovi ministři a ministryně zřejmě budou ministryněmi a ministry "zimními".

Do toho se rozjíždějí divoké spekulace, že se to celé děje se skrytým záměrem: prezident Miloš Zeman chce prý Babiše nechat vládnout bez důvěry kdovíjak dlouho.

A to tak, že jmenuje Babiše premiérem, ten nedostane důvěru, načež ho Zeman jmenuje znovu a tak dále a tak dále, třeba celé volební období.

Striktně vzato, ústava takový obskurní kolotoč nevylučuje, neboť neříká, že prezident po třech neúspěšných pokusech sněmovnu rozpustí − pouze ji rozpustit může. Nesmysl? Kdo ví.

Na hrozbu ústavní divočiny ovšem přicházejí reakce, jež lze nazvat divočinou na druhou. Miroslav Kalousek chce zablokovat volbu předsedy sněmovny, takže by nemohla vzniknout žádná nová vláda, vládl by vesele dál Sobotkův kabinet v demisi. Kalousek se tváří jako ochránce demokracie, ale je úplně vedle − pokud si toho nevšiml, proběhly volby a stará Sobotkova vláda má ještě menší legitimitu než eventuální Babišova vláda bez důvěry.

Nechat dál vládnout Sobotkův kabinet, to by tedy byla ochrana demokracie, s odpuštěním, jak noha. Účel tady prostředky nesvětí ani náhodou.

Řešení? Svěsit ramena a vydýchat se, což platí jak pro Babiše, tak pro jeho zaryté odpůrce. Ctností politika není narážet hlavou do zdi a křičet, já za to nemůžu. Ani vymýšlet ústavní divočiny. Ctností je schopnost nalézat dohody. K tomu jsou nutné ústupky na obou stranách. Kéž to oběma stranám vbrzku dojde.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama