Brněnská společnost Tescan uvádí na trh po třech letech vývoje nový elektronový mikroskop. Najde uplatnění mimo jiné při výrobě čipů pro mobilní telefony nebo při biologickém výzkumu. Vývoj stál desítky milionů korun, řekli v úterý zástupci společnosti novinářům. Vyrábět se bude v Brně.

Mikroskop nabízí kromě velkého rozlišení i možnost obrábět vzorek iontovým paprskem nebo jej zkoumat pomocí přídavných detektorů. "Celý systém je postaven tak, aby na univerzální základní konfiguraci bylo možné umisťovat specifické komponenty podle konkrétního použití mikroskopu. Díky tomu najde přístroj široké uplatnění od využití v polovodičovém průmyslu, až po výzkum v biologii," uvedl ředitel výzkumu a vývoje společnosti Vratislav Košťál.

Mikroskop je chráněn několika světovými patenty. Firma očekává, že prodeje se budou pohybovat v desítkách kusů. Cena přístroje se pohybuje v řádech milionů korun v závislosti na konkrétní konfiguraci.

Kromě Tescanu vyrábí v Brně elektronové mikroskopy i společnost DELONG INSTRUMENTS a.s. nebo Thermo Fisher Scientific, která nedávno podobně jako Tescanrozšiřovala výrobu.

Tescan vznikl v roce 1991. Společnost založilo pět vývojářů z bývalého státního podniku Tesla Brno. Původně se firma zaměřovala na opravy a servis elektronových mikroskopů a vývojové práce na zakázku. Nyní společnost vyvíjí a prodává vlastní mikroskopy. Firma má už několik let tržby přes miliardu korun a zaměstnává 433 lidí.

Lukáš Hladík z Tescanu v úterý novinářům řekl, že firma letos očekává obrat kolem 80 milionů amerických dolarů (asi 1,8 miliardy korun), což je asi o deset milionů amerických dolarů více než loni. Přes 40 procent mikroskopů, které brněnská firma vyrobí, končí u firem zabývajících se oborem takzvaných materiálových věd. Jde třeba o výzkum povlaků nanášených na karoserie automobilů. Čtvrtina tržeb směřuje k výrobcům polovodičů. Mikroskopy Tescanu tak končí například u IBM nebo Intelu. V teritoriálním rozdělení tržeb vítězí Čína s 26 procenty, následuje Evropa s 23 procenty a společně USA a Kanada se 17 procenty.

Tescan S8000. Foto: Klára Čeperová