Komora daňových poradců navrhuje změnu ve vydávání zajišťovacích příkazů. Měly by podle ní být používány jako mimořádný nástroj pro zabránění daňovým únikům, nikoliv jako standardní nástroj při správě daní. Komora včera upozornila, že rozsáhlé používání zajišťovacích příkazů je problematické a ochrana daňových subjektů proti chybným zajišťovacím příkazům je nedostatečná.

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Finanční správa v poslední době čelila kritice, že příkazy zneužívá, a likviduje tak i poctivé firmy, které se do řetězových obchodů mohly dostat neúmyslně. Po obstavení účtů mnoho firem není schopno pokračovat v podnikání a někdy se očistí až za několik let.

"Zájmem komory je užívání zajišťovacích příkazů výhradně jako instrumentu ultima ratio, tedy jako mimořádného nástroje pro zabránění daňovým únikům, nikoliv jako standardního nástroje při správě daní," uvedla ve své zprávě komora.

V případě legislativních změn navrhuje například povinné zastupování při vydání zajišťovacího příkazu právním zástupcem ex offo, zvážení zrušení odvolacího řízení kvůli rychlejšímu přístupu k soudu nebo možnost vydání předběžného opatření před podáním žaloby.

"Komora usiluje o efektivní soudní kontrolu zajišťovacích příkazů. Pro jejich mimořádnost a za určitých podmínek i likvidační charakter je vhodné, aby se našel způsob, jak celé odvolací řízení zkrátit včetně posílení úlohy soudů a upřednostnění projednání žaloby proti zajišťovacímu příkazu," sdělila prezidentka komory Petra Pospíšilová.

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová podle komory potvrdila, že v co nejkratší lhůtě svolá expertní skupinu, která se bude zabývat návrhy na úpravu legislativy. Také ministerstvo ­financí připravuje k příkazům novou metodiku a plánuje změnu zákona, která by zavedla alternativu k jejich využívání.

Nová metodika bude spočívat například v tom, že správa před vydáním zajišťovacího příkazu bude firmám více vysvětlovat alternativní možnosti úhrady jistoty. Jde například o zástavní právo zřízené k majetku třetí osoby, ručení třetí osoby, finanční záruky nebo jiné způsoby.

V případě legislativy uvažuje ministerstvo financí například o obdobném mechanismu, který existuje v insolvenčním řízení. Firmy by si mohly zvolit jako alternativu řádně jmenovaného správce s odbornými znalostmi. Jeho schválení by pak po nezbytně nutnou dobu podléhaly všechny operace týkající se zmenšení majetku příslušného daňového subjektu.

O používání zajišťovacích příkazů jednal ve druhé polovině září i sněmovní rozpočtový výbor. Poslanci se usnesli, že finanční správa by měla využívat zajišťovací příkazy jen výjimečně a posuzovat jejich dopad na podnikatele.