Španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury, za kterou lze uložit až třicet let vězení.

katalánsko vyhlásilo nezávislost, španělsko to neuznává. vše o krizi na jednom místě

Všechny články zde

V pondělí to oznámil španělský generální prokurátor José Manuel Maza na tiskové konferenci. Mezi obviněnými je bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont, bývalý místopředseda jeho vlády Oriol Junqueras a další členové kabinetu, který Madrid v pátek kvůli prosazování nezávislosti odvolal.

Prokuratura chce obžalovat politiky z několika trestných činů. Nejvyšší trest hrozí za vzpouru, a to až 30 let vězení, v případě neozbrojené vzpoury je ale maximální trest 25 let vězení. Obvinění se týká mimo jiné toho, že katalánští politici v pátek umožnili v regionálním parlamentu schválení rezoluce o nezávislosti Katalánska. Rezoluce je ale podle právníků neplatná.

Vyhlášení nezávislosti odporuje španělské ústavě, a rezoluce navíc odkazuje na zákony o referendu a na zákony o přechodu k nezávislosti, které přijal katalánský parlament začátkem září a které podle verdiktu ústavního soudu nejsou platné.

Puigdemont a ti členové bývalé vlády a bývalého vedení parlamentu, kteří přišli o imunitu, budou souzeni před španělským národním soudem. Případem předsedkyně parlamentu Carme Forcadellové, která se imunitě stále těší, se bude zabývat nejvyšší soud. Forcadellová a další dvě desítky katalánských poslanců nadále mají imunitu díky tomu, že se stali členy stálé parlamentní delegace, která bude zastupovat rozpuštěný katalánský parlament do prosincových voleb.

Prokurátor nepožádal o žádné předběžné opatření, tedy ani o vzetí obviněných do vazby. Vazbu ale může nařídit příslušný soud, pokud se politici před něj nedostaví k výslechu.

Sesazený katalánský ministr přišel do práce, vyprovodila ho policie

Jeden z katalánských ministrů sesazených o víkendu Madridem v pondělí ráno dorazil do práce, neboť hodlá dál vykonávat svůj úřad. Záhy za ním přišli policisté, kteří ho varovali, že se vystavuje trestnímu stíhání. Před budovou katalánského ministerstva pro územní rozvoj se shromáždila asi dvacítka lidí na podporu šéfa resortu. Ten nakonec budovu za potlesku přítomných opustil, novinářům však řekl, že v práci bude pokračovat, informoval deník La Vanguardia.

Sesazený katalánský ministr pro územní rozvoj Josep Rull v pondělí ráno na Twitteru zveřejnil aktuální fotografii ze své kanceláře s pondělním výtiskem katalánských novin. "Jsem v kanceláři, pokračuji ve výkonu funkce, kterou mi svěřil katalánský lid," napsal Rull.

Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido v pondělí v rozhovoru ve španělské televizi Telecinco uvedl, že sesazení katalánští ministři si mohou přijít do kanceláří pro své věci. Pokud ale budou pokračovat ve výkonu funkce, vystavují se podle Zoida trestnímu stíhání. Katalánská policie dostala pokyny, že sesazeného ministra má do úřadu doprovázet, když si půjde pro věci.

Do úřadu se v pondělí ráno dostavil také sesazený generální tajemník katalánského ministerstva vnitra César Puig, který ale po několika minutách zase odešel.

Uvedl při tom, že se "necítí být odvolán" a že odvolat ho může jen "jeho vláda".

Do práce ráno dorazila i předsedkyně rozpuštěného regionálního parlamentu Carme Forcadellová. Podle zdrojů z parlamentu prý bude předsedat do prosincových voleb takzvanému stálému parlamentnímu zastoupení. To má být za normálních okolností podle katalánské legislativy pracovním orgánem rozpuštěného zákonodárného sboru do voleb.

Katalánský premiér zmizel do Bruselu

Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont v pondělí odjel s pěti členy své vlády do Bruselu. Důvody odjezdu oficiálně nejsou známé. Belgický právník Paul Beckaert řekl agentuře Reuters, že bude Puidgemonta zastupovat. Nepotvrdil však, zda bude pracovat na žádosti o azyl, kterou se expremiér chystá podle některých španělských médií podat. Možné udělení azylu již v neděli odmítl belgický premiér Charles Michel.

"Mohu potvrdit, že Carles Puigdemont, který je nyní v Belgii, mne jmenoval svým právním zástupcem," řekl Reuters advokát, který v minulosti hájil proti vydání do Španělska některé členy baskické teroristické skupiny ETA.

Španělské ministerstvo vnitra podle listu El País o pobytu Puigdemonta a pěti exministrů v Belgii ví. Podle úřadu to nepředstavuje žádný problém, horší by prý naopak bylo, kdyby se nadále snažili působit v Barceloně ve svých bývalých funkcích, které Madrid zrušil v pátek. Ministerstvo uvedlo, že v současnosti "neexistuje žádný druh omezení" svobody Puigdemonta ani jeho spolupracovníků.

V Katalánsku v pondělí začal první pracovní den, kdy jsou regionální státní úřady pod přímou správou španělské vlády. Madrid v sobotu převzal vedení tohoto autonomního regionu kvůli snahám katalánské vlády o nezávislost.

Separatisté potvrdili účast v předčasných katalánských volbách

Katalánské separatistické strany v pondělí potvrdily, že se zúčastní předčasných voleb, které španělská vláda vypsala na 21. prosince. Vedení stran bude v nejbližších dnech řešit, zda sestaví volební koalici jako před minulými volbami, či budou kandidovat odděleně. K vytvoření koalice stran podporujících jednotu Španělska v pondělí vyzvala vůdkyně nejsilnější unionistické strany v Katalánsku, informoval deník El País.

Po pátečním rozpuštění katalánské vlády a vedení parlamentu vyzývali někteří separatisté k bojkotu předčasných voleb, s jejichž pomocí chce Madrid obnovit v regionu ústavní pořádek. V pondělí se ale dvě nejvýznamnější separatistické strany shodly, že do voleb půjdou.

"Uvidíme se u voleb, pane Rajoyi. Nemáme strach zúčastnit se voleb," vzkázala španělskému premiérovi Marianu Rajoyovi členka vedení Demokratické evropské strany Katalánska (PDeCAT) Marta Pascalová po dnešním jednání stranických lídrů. Strana, jejímž členem je i sesazený premiér Carles Puigdemont, podle ní teď zahájí výběr kandidátů na poslance.

Podobně se v pondělí vyjádřili i zástupci Republikánské levice Katalánska (ERC), kterou by podle víkendového průzkumu listu El Mundo v prosinci volilo nejvíce Katalánců.

Deník El Mundo v neděli přinesl výsledky průzkumu veřejného mínění společnosti Sigma Dos, podle kterých by nyní ve volbách separatisté ztratili většinu v regionálním parlamentu. Nejvíce hlasů (26,4 procenta) by sice dostala ERC, dohromady by ale separatistické strany obsadily ve 135členném parlamentu jen maximálně 65 křesel a k absolutní většině by jim chyběly tři mandáty.