Oslavy výročí vzniku republiky zakončil ceremoniál na Hradě, při němž Miloš Zeman ocenil zahraniční politiky, sportovce, ale i osobnosti, které budí rozruch. Mezi oceněnými tak je i bývalý spolupracovník StB Jaromír Nohavica nebo publicista Petr Žantovský, který přispívá na dezinformační web Parlamentní listy.

Nejvyšším vojenským řádem vyznamenal Zeman dva bývalé náčelníky generálního štábu Ludvíka Krejčího a Karla Pezla. Vyznamenán byl i Karel Kutlvašr, který velel Pražskému povstání. Nejvyšší státní vyznamenání letos získal také bývalý německý kancléř Gerhard Schröder i slovinský prezident Borut Pahor. Řád Tomáše Garrigua Masaryka získali tři lidé, z nichž žije již jen Petr Beck, jenž přežil Osvětim.

Medaili za zásluhy si odnesli několikanásobný vítěz rallye Paříž-Dakar Karel Loprais nebo rychlobruslařka Martina Sáblíková. Mezi vyznamenané se dostala i Helena Vondráčková, která patří mezi nejúspěšnější české popové zpěvačky. Za normalizace se stala pomyslnou součástí výkladní skříně komunistického režimu, vystupovala na světových festivalech.

Ocenění si odnesl i známý režisér Zdeněk Troška. Je autorem mnoha pohádek, ale také často terčem kritiky filmových odborníků. Troška se zastal Miloše Zemana poté, co sklidil kritiku za neslušná vyjádření v Lánech o ruské dívčí kapele Pussy Riot. 

Rozruch pak budí vyznamenání kontroverzního publicisty a pedagoga Petra Žantovského. Byl členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, nominovaným ODS. Publikuje často na Parlamentních listech, pokládaných ministerstvem vnitra za dezinformační web. Často kritizuje Českou televizi, do jejíž rady třikrát neúspěšně kandidoval. Neuspěl ani v úsilí stát se ředitelem Českého rozhlasu a ČTK.

Oceněn byl ale i Jaromír Nohavica, který spolupracoval s StB. Tvrdí, že nikoho neudal a ke spolupráci byl donucen. Před volbami v roce 2017 podpořil radikálního politika Tomia Okamuru.

Zeman udělil také čtyři medaile Za hrdinství. Posmrtně ocenil například policistu Václava Haaseho, který loni v prosinci společně s kolegou zasahoval proti agresivnímu mladíkovi poblíž jihočeského městyse Olešník. Mladík na policisty zaútočil dřevěnou násadou a následně i skrytým nožem. Přestože mladík policisty zranil, dokázali jej zneškodnit a zavolat posily. Haase později na následky zranění zemřel v nemocnici. Medaili převzal jeho otec.

Zeman na konci svého projevu poznamenal, že se najde mnoho závistivých lidí, kteří budou o vyznamenaných říkat, že si vyznamenání nezasloužili.

Prezident Miloš Zeman udělil největší počet vyznamenání za své téměř pětileté působení ve funkci prezidenta republiky. Oceněním 39 osobností ale na rekord prvního českého prezidenta Václava Havla zdaleka nedosáhl, ten v roce 1998 vyznamenal 89 lidí. Jeho následník Václav Klaus uděloval pravidelně lehce nad 20 vyznamenání.

Počet míst v sále letos hradní protokol navýšil oproti loňskému roku o několik desítek, zástupci Hradu očekávali účast asi 800 hostů. Pozváno bylo více lidí z kulturního, sportovního a podnikatelského života, ocenění také dostali možnost s sebou vzít více rodinných příslušníků.

Na ceremoniál ale nedorazili rektoři ani někteří politici kvůli sporům a nesouhlasu s politikou prezidenta. Mezi nimi třeba končící ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), nepřijde ani ministr zemědělství Marian Jurečka a další lidovečtí politici. Dorazí naopak předseda pirátů Ivan Bartoš. Na dnešním jednání republikového výboru strany to označil za slušnost. Chápe ale politiky, kteří účast odmítli.

Oslavy započaly v sobotu pietou na Vítkově, která se konala za účasti jednotek ozbrojených sil a policie, podívat se přišly desítky lidí. Oproti minulým letům byla kvůli změně v pokládání věnců kratší, což někteří přítomní kritizovali, mezi nimi například předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Naopak náčelník generálního štábu Josef Bečvář byl s průběhem akce spokojen, také ministr obrany Martin Stropnický (ANO) si nemyslí, že by pieta byla méně důstojná.

Bečvář novinářům řekl, že na příští rok, kdy uplyne 100 let od vyhlášení Československa, se chystá vojenská přehlídka. Měla by se pravděpodobně konat na Evropské třídě v pražských Dejvicích. Poznamenal, že je už ustanovena komise armády, policie či hasičů. Organizačně podle něj půjde o složitou záležitost.

Zeman pak odpoledne na Pražském hradě povýšil například současného ředitele Útvaru rychlého nasazení Libora Lochmana a ředitele moravskoslezských hasičů Vladimíra Vlčka. Dosavadní zástupce náčelníka Generálního štábu armády Aleš Opata byl jmenován do druhé nejvyšší české vojenské hodnosti generálporučíka. Vedle něj se dalších pět vojáků stalo z plukovníků brigádními generály.

Prezident v proslovu vytkl ministrovi obrany Martinu Stropnickému (ANO), že příliš mnoho tendrů jsou zakázky vypsané v jednacím řízení bez uveřejnění. "Jak známo, tento typ může vést k předražování vojenských zakázek, škoda peněz," podotkl Zeman. Dodal, že má od některých kolegů informace, že armáda kupuje "staré železo" místo moderní techniky. "Chci tomu nevěřit," zdůraznil Zeman. Chce také prosadit, aby drony byly z velitelství pozemních sil přesunuty pod velitelství vzdušných sil.

Oslavy výročí vzniku Československa se konaly také v regionech. Na náměstí v Moravském Krumlově na Znojemsku byl odhalen nový památník české státnosti. Jeho dominantou je Masarykova busta. Rokytnice v Orlických horách odhalila pamětní desku legionáři Mikuláši Jaroslavu Novákovi, který byl velitelem Tvrze Hanička v roce 1938.

Na Slovensku není den vzniku Československa státním svátkem, slovenský prezident Andrej Kiska ale uvedl v prohlášení, že význam vzniku Československa v roce 1918 přetrvává dodneška. Slovensko tehdy podle něj získalo nejen jasné hranice, ale i příležitost budovat politické, vzdělanostní a kulturní instituce.


Špatně jsme v titulku a textu uvedli, že Jaromír Nohavica byl "členem" StB, což je zavádějící formulace. Správně má být, že byl spolupracovníkem StB. Za chybu se omlouváme.