Novým rektorem Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) byl ve středu zvolen jaderný fyzik Vojtěch Petráček. V posledním pátém kole tajné volby získal těsnou nadpoloviční většinu hlasů, kterou potřeboval, 23 z celkových 45. Porazil tak další čtyři kandidáty: děkanku stavební fakulty Alenu Kohoutkovou, kybernetika z elektrotechnické fakulty Michala Pěchoučka, bývalého děkana fakulty informatiky Pavla Tvrdíka i současného rektora Petra Konvalinku.

Konvalinka končí poté, co vypadl ve čtvrtém kole volby. Už dříve se jej část senátorů pokusila v tomto a minulém roce dvakrát odvolat, pokaždé však neúspěšně.

Konvalinka vzápětí poděkoval všem, kteří jej volili. "Vážím si toho, že mi dali podporu. Přeji si, abychom zvolili rektora, který bude mít podporu akademického senátu," dodal.

Volitelé vybírali celkem z pěti kandidátů. V každém kole vypadl uchazeč s nejmenším počtem hlasů. První hlasování "nepřežil" děkan fakulty informačních technologií Pavel Tvrdík, který získal tři hlasy z 45. "Přeji zbývajícím kandidátům úspěch v dalších kolech," pronesl po vyhlášení výsledků.

Druhé kolo vyřadilo děkanku stavební fakulty Alenu Kohoutkovou, obdržela šest hlasů. Po vyhlášení výsledků poděkovala senátorům za podporu. Třetí kolo znamenalo konečnou pro vedoucího katedry počítačů na FEL Michala Pěchoučka, hlasovalo pro něj 14 senátorů. Voliče vyzval k tomu, aby hlasovali pro kandidáta, který bude přínosem pro celou univerzitu, nikoliv jen pro ně samotné nebo jejich fakultu.

Rozhodování o dalším směřování vysoké školy přitom probíhalo, v době kdy mezi akademiky panuje vypjatá atmosféra. Právě rektor Konvalinka akademiky rozděloval. Volbu nového šéfa univerzity jeho odpůrci vnímali jako další šanci, jak se jej zbavit. 

PROTIKANDIDÁTI

Alena Kohoutková

Děkanka stavební fakulty.

Někteří věří, že by žena dokázala rozhádanou situaci na fakultě uklidnit, jiní zpochybňují, že by složitou situaci zvládla vyřešit.

Michal Pěchouček

Vedoucí katedry počítačů na FEL a spoluzakladatel start-upu Cognitive Security.

Na rozdíl od ostatních kandidátů má zkušenost z byznysu.

Vojtěch Petráček

Fyzik a bývalý prorektor univerzity. Navzdory nesouhlasu akademického senátu jej rektor Konvalinka z funkce odvolal.

Rovněž proti němu kandidoval v minulé rektorské volbě.

Pavel Tvrdík

Děkan Fakulty informačních technologií.

Vede ji od roku 2009, kdy vznikla. Letos mu dobíhá poslední rok funkčního období.

Patří mezi kritiky současného rektora.

 

Poprvé se jej část senátorů pokusila odvolat loni na podzim. Vyčítali mu, že jako svého poradce zaměstnal úředníka z ministerstva průmyslu a obchodu Miroslava Elfmarka, později odsouzeného za daňový podvod. Pokus o odvolání dále zdůvodnili ztrátou důvěry, manažerskými selháními či poškozením dobrého obrazu univerzity.

Konvalinka tehdy pokus o odvolání ustál, pro hlasovalo pouze 20 senátorů z 41 přítomných. Pro odvolání je přitom potřeba 27 hlasů.

Podruhé o setrvání Konvalinky ve funkci univerzitní senát rozhodoval letos v dubnu. Ke zmíněným výtkám jeho kritici přidali například nejasnosti kolem financování výstavby budovy Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), na niž měly být údajně vyčerpány rezervy univerzity. Vznik institutu přitom pracovníky ČVUT dlouhodobě rozděluje.

Konvalinka tehdy na svou obranu sepsal několikastránkový dokument, v němž výhrady skupiny oponentů označil za lži. Senát jej nakonec neodvolal. Pro bylo ještě méně zástupců než při prvním pokusu, pouze 18 členů z 43 přítomných.