reklama

Češi si ve volbách objednali manažerské řízení země. Politika, jak jsme ji znali, končí

Názory
Čtěte více: Volby 2017 | sněmovna | ANO
  • Česká politická krajina, jak jsme ji dosud znali, prakticky přestala existovat.
  • Nejenže ve sněmovních volbách poprvé zvítězil někdo jiný než standardní levicová či pravicová strana, ale definitivně se potvrdilo, že dělení na pravici a levici je mrtvý koncept.
  • Přichází doba politického manažerismu, možná i autoritářství a populismu, to vše s nejasnými vyhlídkami pro budoucnost Česka.
Drtivě vyhrálo „manažerské“ hnutí ANO Andreje Babiše. Drtivě vyhrálo „manažerské“ hnutí ANO Andreje Babiše. Foto: ČTK

Jestli se v souvislosti s razantní politickou změnou zpravidla hovoří o tsunami, a většinou to bývá přehnaný příměr, tentokrát je to spíše eufemismus. Česká politická krajina, jak jsme ji dosud znali, prakticky přestala existovat. Nejenže ve sněmovních volbách poprvé zvítězil někdo jiný než standardní levicová či pravicová strana, ale definitivně se potvrdilo, že dělení na pravici a levici je mrtvý koncept. Přichází doba politického manažerismu, možná i autoritářství a populismu, to vše s nejasnými vyhlídkami pro budoucnost Česka.

Drtivě vyhrálo "manažerské" hnutí ANO Andreje Babiše, bezprecedentně uspěla populistická a xenofobní strana Tomia Okamury, přes deset procent se dostali piráti, kteří představují velkou neznámou. Všechny formace, které se dají nazvat tradičními demokratickými stranami (s výjimkou ODS), oslabily. ČSSD je na pokraji kolapsu, TOP 09 Miroslava Kalouska unikla klinické smrti jen o vlásek. Směr, kterým se Česko na příští čtyři roky vydá, je zcela nejasný.

Proč volby dopadly právě takto? Andrej Babiš dokázal přesvědčit rozhodující část voličů, že přes všechny pochybnosti a kauzy, které se kolem něj točí, je relevantním kandidátem na premiéra. Či lépe řečeno, potvrdilo se, že trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, podezření ze spolupráce s StB a tak dále, jsou jeho voličům naprosto lhostejné. Značná část Čechů poptává manažerské řízení země, tradiční, na idejích založená politika jim splývá s klientelistickým systémem a nechtějí už o ní ani slyšet. Chtějí silnou autoritu – nakonec i Jaroslav Faltýnek upřímně prohlásil, že voliči hlasovali spíš pro Andreje Babiše než pro hnutí ANO. To je zásadní vzkaz těchto voleb.

vše o volbách na jednom místě

Babišovi se krom toho povedly dva eskamotérské kousky, které vstoupí do dějin politického marketingu. Dovedně si přivlastnil úspěchy vlády, jíž bylo jeho hnutí součástí, přičemž se paralelně dokázal prezentovat jako ten, kdo protestuje proti politickému establishmentu. To je zřejmě paradox desetiletí. A za druhé, ač se ještě před čtyřmi roky Babiš orientoval spíše na voliče od středu doprava, v letošních volbách prakticky vyluxoval voliče ČSSD a do značné míry i KSČM. Je to v každém případě úspěch, před kterým nutno smeknout.

Voliči se rozhodli dát Babišovi prakticky volnou ruku. V historii samostatné České republiky sice už strany dosahovaly vyšších zisků než nynějších Babišových třicet procent (třeba v roce 2006 dosáhla ODS Mirka Topolánka až na 36 procent hlasů), ale nikdy nebyl mezi prvním na pásce a zbytkem pole takový rozdíl jako nyní. Vždy existovala silná protiváha vítězi, silná opozice. To nyní neplatí. Trojnásobný zisk Andreje Babiše proti druhé ODS je bezprecedentní. I přes nynější silné řeči, které zaznívají z ostatních stran, si Andrej Babiš bude moci patrně v podstatě vybírat, s kým sestaví koalici. A když bude koaliční partner "zlobit", bude ho zřejmě moci bez větších problémů prostě vyměnit za jiného.

Kdo jsou další vítězové voleb? Jednoznačně je to Tomio Okamura. Jeho SPD se dostala přes deset procent hlasů. Proč? Inu tak dlouho ostatní strany strašily migrací a Bruselem, až si voliči našli "jinčího sekáče", který to všechno bere tak říkajíc natvrdo: islám zakázat, z unie vystoupit, zemi oplotit. Je to poprvé v české historii, kdy strana se sklony k politickému extremismu "pravicového" ražení takového úspěchu dosáhla. Poprvé též "pravý" extrém dokázal porazit extrém "levý". KSČM nedokázala zachytit trend doby a zcela propadla na nejhorší výsledek ve své historii. To, že se komunisté poprvé dostali výsledkem nad ČSSD, je pro ně poněkud slabá útěcha.

Vítězi voleb jsou rovněž piráti. V každých volbách Češi zkouší něco nového a tentokrát situace přála právě Bartošově formaci. Stala se čerstvou novinkou, těžila z většího zájmu mladých voličů, z jejich poptávky po jiném typu rebelie, než je protest babišovského či okamurovského typu. Odešla k nim též řada liberálních voličů, kteří v minulosti volili například zelené nebo TOP 09. Přes deset procent pro obtížně čitelné piráty je překvapení, které ale jen podtrhuje znechucení českých voličů standardními modely politiky.

A pak tu máme hlavní poražené voleb. I když poražené... mluvit v případě ČSSD o pouhé porážce by byl eufemismus roku. Je to debakl, o kterém se asi Zaorálkovi, Chovancovi a Sobotkovi nezdálo, ani když je trápily ty nejtemnější noční můry. Nulový leadership, zmatené změny politiky, zátěž z minulosti, neschopnost čelit útokům Andreje Babiše, drahá, ale zpackaná kampaň – to vše ji dovedlo k sedmiprocentnímu "zisku", tedy k situaci, kterou zažila před čtyřmi lety ODS. Jestli se sebou oranžoví rychle něco neudělají, může jejich barva z politického spektra České republiky klidně také úplně vymizet. Vzpamatovat se samozřejmě lze, jak předvedla ODS pod vedením Petra Fialy, která nakonec letos skončila s jedenácti procenty druhá, ale záruka, že se to ČSSD povede zopakovat, tady není. Vidí někdo například ve straně lídra, když se ukázalo, že Lubomír Zaorálek jím není?

Poražení jsou též liberálové s jednoznačnou proevropskou orientací. TOP 09 tak tak prošla do sněmovny. Její kampaň, která byla v podstatě jeden velký antibabišovský overkill s tváří nepopulárního Miroslava Kalouska vlastně ani k ničemu lepšímu vést nemohla. Strana, která druhdy bojovala s ODS o místo "hegemona české pravice", je poněkud vyčpělá a nachází se v mírně řečeno vratké pozici.

A dál: Lidovci spadli pod šest procent. Zase jsou v pozici onoho "poštěkávajícího pěti- až šestiprocentního ratlíka", jak to nazval Pavel Bělobrádek, když chtěl stranu posunout výš a domlouval koalici se Starosty. Koalice se ale ještě před volbami rozpadla, takže lidovci opět svůj stín nepřekročili. Jsou zase jen "stranou pro ty, co chodí do kostela..."

Příjemným překvapením se nicméně stali Starostové a nezávislí. Dokázali využít vysokého potenciálu vyplývajícího z toho, že vlastně nikomu nevadili a současně byli "noví". Věcná kampaň, klidné profesionální vystupování lídra Jana Farského a závěrečný apel jednotlivých starostů na voliče v jejich obcích je vytáhl nad pět procent. Takže hlas jednoznačně proevropského křídla v české politice snad přece jen úplně nezanikne.

Co se bude dít dál? Jak už řečeno, Andrej Babiš si bude moci vybírat, s kým bude vládnout. Jeho převaha je taková, že se nezdá pravděpodobné, že by alespoň jedna či dvě formace nakonec neporušily slib, že s trestně stíhaným Babišem do vlády nepůjdou. Otázkou tak je, zda vznikne vláda ANO se stranami, které lze nazvat demokratickými, nebo zda dojde na scénář temnější – vládu s okamuristy a komunisty. Nebylo by to nakonec vlastně až tak překvapivé – to, co podle průzkumů spojuje voliče ANO, Okamury a komunistů, je důraz na autoritu a obava z globalizačních tlaků, které pro ně symbolizuje migrace a Brusel. Prezident Zeman už řekl, že by koalici ANO, SPD a KSČM v podstatě uvítal. Otevřené jsou ale pořád obě možnosti.

Závěr? Kdybychom řekli, že voliči dali Andreji Babišovi prostor, aby si udělal s Českem, takřka cokoli ho napadne, byla by to jen mírná nadsázka. Nyní je víceméně jen na předsedovi ANO, jak se silným mandátem naloží.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

reklama