Do aukce jdou Kinterovy asambláže, Šípkův skleněný svícen nebo Zrzavého litografie

Čtěte více: aukce | trh s uměním
  • Starožitnosti, bibliofilie, staré tisky či mapy budou v následujících dvou týdnech k mání v aukčních síních.
  • Zastoupeno ale bude také kvalitní výtvarné umění.
  • Dojde na díla Jana Zrzavého, Krištofa Kintery či vloni zesnulého Bořka Šípka.
jarvis_59e74e55498e2987e1c4c02f.jpeg Krištof Kintera: Stabilizér emočních propadů, 2016 Foto: archiv aukčních síní

Aukce Galerie Dolmen nabídne 25. října v Topičově salonu v Praze téměř 400 položek, především výtvarného umění. Z obrazů lze vybrat například velkoformátovou malbu Jana Kotíka s názvem Tvar z roku 1964 (vyvolávací cena 495 tisíc Kč).

Současní umělci budou zastoupeni kupříkladu asamblážemi Krištofa Kintery Stabilizér emočních propadů nebo Elektronová stimulační soustava (každá 70 tisíc Kč).

Ze sochařů budou moct sběratelé volit z děl Karla Nepraše (model k objektu Kameraman z konce 80. let, realizovanému na sídlišti Barrandov, 230 tisíc Kč), Olbrama Zoubka, Ladislava Zívra nebo Otto Gutfreunda.

Z uměleckého řemesla pak mohou zakoupit například skleněný svícen (12 tisíc Kč) nebo konvolut osmi sklenic na víno (14,4 tisíce Kč) od vloni zesnulého Bořka Šípka.

Antikvární aukce pražské Galerie Vltavín proběhne ve čtvrtek 26. října a draženo bude více než tisíc předmětů. Na své si přijdou především milovníci grafiky, vzácných tisků, bibliofilií, dopisů, podpisů, katalogů nebo knih, ale nebudou chybět ani kresby, sochařství nebo fotografie.

Zájemci o dílo Jana Zrzavého mohou usilovat o katalog se třemi umělcovými čtyřbarevnými litografiemi (Loretánské náměstí, Najáda, Loď na moři), vydaný u příležitosti výstavy k umělcovým 75. narozeninám v polovině roku 1965 (55 tisíc Kč). Ze starých tisků je nejvýznamnější první vydání Nového zákona Svatováclavské bible, vytištěné roku 1677 jezuity (30 tisíc Kč).

Sběratele starých kartografických dokumentů pak jistě zaujme mapa prvního vojenského měření Čech a Moravy, vzniklá mezi lety 1764 a 1783. Velikost mapy je 57 x 86 centimetrů a je provedena tzv. osmibarevnou čistokresbou na ručním papíře (30 tisíc Kč).

Po delší době pořádá v neděli 5. listopadu svou 23. dražbu pražský aukční dům Valentinum. V aukci budou šperky, sklo, porcelán, ale i umělecké předměty. Z těch můžeme uvést například plastiku Judith od Jaroslava Horejce, ze zeleně glazované keramiky s dřevěným podstavcem (15 tisíc Kč).

Zvláštností mezi šperky je zlatá brož s florentskou mozaikou (tj. mozaikou z barevných kamenů) v podobě květů z první poloviny 19. století (12 tisíc Kč), zajímavý je pak i zlatý secesní náhrdelník české provenience, osazený granáty ve tvaru čoček (sedm tisíc Kč).

Z míšeňského porcelánu mohou zájemci zakoupit například dvě figurky opičích zpěvaček, které byly původně součástí opičích kapel a byly zhotoveny v polovině 20. století podle původních modelů J. J. Kändlera z 18. století (každá 15 tisíc Kč).

Tereza Koucká
Přeposlat
Diskuse

Zeman s Putinem se shodli na nutnosti urovnání vztahů mezi EU a Ruskem. Přicházíte o naše skvělé sýry a jogurty, řekl Zeman

Komentář Teodora Marjanoviče: Zeman se u Putina opět předvedl jako úslužný agent ruských zájmů. Vláda by se od toho měla distancovat

Turecká elektrárna, na kterou Česko půjčilo 12 miliard, stále nefunguje. Na vině nejsou Turci, ale Češi a Rakušané, ukázala studie

Libanonského obchodníka se zbraněmi Fajáda navštívil ve vězení ministr Pelikán, nechal ho volat ze svého telefonu

Policie poslala do sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání