reklama

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Názory
  • TOP 09 útočí na potenciální spojence z ODS.
  • Ukazuje to bídu pravice, která se nedokázala domluvit a jde si po krku.
  • Když se to s negativitou kampaně přežene, může to být nakonec problém spíš pro "útočníka".
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Kampaň se v poslední fázi propadá do totální negativity. Strašení se stalo pro řadu partají středobodem sebepropagace. Může to do jisté míry fungovat, jenže když se to přežene, může se to i vymstít. Ukažme to na dvou příkladech.

TOP 09 vytáhla agresivně proti ODS a pirátům, když ve volební reklamě tvářící se jako titulní stránka deníku Metro vykreslila "budoucnost", ve které jdou piráti do koalice s Andrejem Babišem a ODS odvádí Česko z Evropské unie.

negativnA reklama TOP 09

Je to pochybné hned natřikrát.

Za prvé to ukazuje celkovou bědnost české pravice. Místo toho, aby se pravicové strany, které označují Andreje Babiše svorně za největší hrozbu pro Česko, dokázaly dohodnout na společném postupu, skončily jako největší nepřátelé. Nemá moc cenu řešit, kdo co začal, jedovaté výpady takového Jana Zahradila vůči, jak psal, "TOP 0.09" také nebyly nic moudrého. Podstatné je ale něco jiného: Pravice, které Andrej Babiš původně sebral značnou část voličů, měla už dlouho vůči němu nabízet  nějakou pozitivní alternativu. Leč soustředila se na politiku "antibabiš", což jak vidno z předvolebních preferencí nezafungovalo, a tak se nakonec přirození spojenci vrhli s vyceněnými zuby jeden na druhého a snaží se vzájemně přetáhnout voliče, kteří v nebabišovské části spektra zbyli. Pro korektnost dodejme, že agresivnější je v tom TOP 09, což je dáno tím, že jí hrozí, že se nedostane do sněmovny, a tak hraje stylem každá rána dovolená. Je to smutný pohled.

Volební deník petra honzejka

Za druhé – lze pochybovat, že negativní kampaň TOP 09 proti potenciálním spojencům bude fungovat. Voliči pirátů jsou nastartovaní pozitivně, vidí Bartošovu formaci jako čerstvý vítr v české politice, nevolí jen "proti Babišovi". A jádro voličů ODS je též dostatečně pevné na to, aby se nedalo vykolejit. Otázkou je, zda závěrečná agresivita nakonec nemůže spíš nějaké voliče topky odradit. Pro proevropské voliče, kterým se příčí babišismus, tady jsou i jiné alternativy – lidovci a STAN, přičemž ani jedna z těchto formací v kampani nehysterčí.

Za třetí je negativita, na kterou TOP 09 vsadila, riskantní do budoucna. Miroslav Kalousek na jednu stranu říká, že by po volbách chtěl vytvořit blok demokratických partají. Současně se ale v poslední fázi své kampaně zaměřil i proti některým z nich. Jistě – co se děje před volbami, bývá v době povolební zapomenuto, ale přece jen vykopávat takhle hluboké příkopy není moudré.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Dalším příkladem pochybné negativity v kampani je útok Andreje Babiše na ČSSD. Kvůli "kauze lithium" Babiš dokonce tvrdí, že ČSSD chce "okrást české důchodce".

babiL ATssd okrA dA dLZchodce

Pochybné je to jednak objektivně - byla to právě ČSSD, kdo se ve vládě nejvíce zasazoval o valorizace důchodů, ne Andrej Babiš, který si zásluhy pouze dodatečně přisvojoval. Takže obviňovat ČSSD, že chce okrádat důchodce, je skoro směšné.

Jenže především je to pochybné z pohledu efektivity. Ukazuje se, že elektorát ANO se skutečně posunul hodně doleva, dominantní část tvoří starší, méně vzdělaní voliči. A na tyto lidi je Babišovo strašení "zlotřilými socany" mířeno. Jenže Babišovi se může takové pojetí kampaně vymstít. Přispívá k obrázku celkového zmaru (obviněný z dotačního podvodu křičí, že jeho konkurence chce někoho okrást), takže z toho nakonec může těžit někdo třetí. A kdo to je, je vcelku jasné: Tomio Okamura, který dělá přesně to, co v téhle situaci má – pálí na všechny strany. Schválně, ke komu myslíte, že v posledních týdnech vlažní příznivci ANO odmigrovali?

A tak jediným, kdo se může spolehnout, že mu negativní kampaň bude fungovat, je právě Tomio Okamura. Když na Facebooku vybájil, že předseda pirátů Ivan Bartoš chce legalizovat tvrdé drogy, což je jemně řečeno brutální dezinterpretace řadu let starého Bartošova rozhovoru, sice tím asi žádné voliče pirátů nezíská, ale ty své jistě utvrdí a ještě může coby "strážce protidrogové čistoty" nalovit pár dosavadních nevoličů.

Poučení: negativní kampaň může fungovat, ale beze zbytku se na ni mohou spolehnout pouze od základu protestní, negativistické partaje. Pro ty, kteří také chtějí něco stavět, je to technika ošidná. Jak moc, uvidíme už za tři dny.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama