Pokud Spojené státy vypovědí jadernou dohodu s Íránem nebo uvalí na tuto blízkovýchodní zemi nové sankce, zvýší to riziko vypuknutí války v relativní blízkosti Evropy. Řekl to v sobotu německý ministra zahraničí Sigmar Gabriel. Reagoval tak na páteční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil, že Spojené státy zavedou nové, přísnější protiíránské sankce a zablokují "všechny cesty" Teheránu k jaderné zbrani.

Pokud by Spojené státy smlouvu vypověděly nebo zavedly protiíránské sankce, dostali by se v Íránu podle Gabriela k moci lidé, "kteří byli vždy proti jednání se Západem". Hrozilo by, že by země opět začala vyvíjet jaderné zbraně, řekl. "Izrael si to nenechá líbit a budeme zase tam, kde jsme byli před deseti dvanácti lety – u válečného nebezpečí v relativní blízkosti Evropy," dodal Gabriel.

Podle něj hrozí, že když se nebudou dodržovat dohody, začne "řada dalších zemí na světě uvažovat, zda si také nepořídit jaderné zbraně". "A naše děti a vnuci pak budou vyrůstat ve velmi nebezpečném světě," dodal dosluhující německý ministr.

Prezident Trump v pátek oznámil, že bude s Kongresem a spojenci pracovat na odstranění nedostatků dohody, kterou Spojené státy spolu s šesti dalšími mocnostmi a Íránem uzavřely v roce 2015. Zároveň varoval, že pokud se to nepodaří, smlouva skončí.

Gabriel v sobotu rozhovoru v rádiu Deutschlandfunk uvedl, že Německo se bude spolu s Británií, Francií, Čínou a Ruskem jaderné dohody s Íránem držet.

Íránský prezident: Trump by se měl doučit zeměpis

Íránská média a sociální sítě neponechaly bez povšimnutí pasáž z ostře protiíránského pátečního projevu prezidenta USA Donalda Trumpa, v němž šéf Bílého domu nepochybně záměrně hovořil o Perském zálivu, mořské ploše mezi Arabským poloostrovem a Íránem, jako o "Arabském zálivu". Íránský prezident Hasan Rúhání v komentáři k Trumpově řeči prohlásil, že americký prezident by se měl doučit zeměpis.

Označení "Arabský záliv" se objevuje poměrně pravidelně, běžně ho podle agentury AP používají arabské státy znepřátelené s Íránem, případně velitelé americké armády, která má v zálivu svou základnu. Íránci jsou na užívání správného geografického označení citliví, protože název Perský záliv spojují s odkazem dřívější mocné perské říše, jíž se Írán cítí být nástupcem.

"Každý ví, že Trumpovo přátelství se nabízí na prodej nejvyšší nabídce. O jeho zeměpisných znalostech platí totéž," komentoval projev amerického prezidenta íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Ministr školství Mohammad Batháí doporučil americkým učitelům, aby výuce zeměpisu věnovali více času.

Íránci podobně ostře reagovali před několika lety, když jako Arabský označil Perský záliv časopis National Geographic. Íránci pak zahájili internetovou kampaň, v jejímž důsledku se těm, kdo hledali na Googlu zmínky o Arabském zálivu, zobrazila stránka s tvrzením, že nic takového neexistuje.