reklama

Pokémoni údajně pomohli Rusku zasahovat do amerických voleb. Mělo skrz ně podněcovat rasové nepokoje

Čtěte více: Pokémon Go | Rusko | USA | rasismus | afroameričané
  • Americká veřejnost měla být při chytání pokémonů Ruskem nabádána k rasové nesnášenlivosti, tvrdí americká televizní stanice CNN.
  • Rusko mělo skrze kampaň, která naoko patřila pod hnutí "Black Lives Matter", nabádat hráče k odchytu pokémonů na místech, kde docházelo k policejním zásahům proti Afroameričanům.
  • Ruští trollové tím údajně měli podnítit rasové nepokoje v zemi.
Rusko podle CNN využilo k vměšování do americké politiky i Pokémon Go - Ilustrační foto. Rusko podle CNN využilo k vměšování do americké politiky i Pokémon Go - Ilustrační foto. Foto: Niantic Inc.

Rusko se snažilo ovlivnit americkou politiku i pomocí populární aplikace Pokémon Go, která svým uživatelům prostřednictvím chytrého telefonu umožňuje odchytávat virtuální postavy. Moskva se pomocí hry pokoušela šířit rasovou nesnášenlivost, tvrdí americká televizní stanice CNN. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová k tomu v pátek uvedla, že CNN při své neschopnosti najít pravé viníky rasové nesnášenlivosti v USA nařkla jako vždy Rusko.

V rámci vyšetřování údajného vměšování Ruska do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech prověřují využívání své platformy společnosti Facebook, Twitter i softwarový obr Microsoft. Facebook nedávno americkému Kongresu poskytl soubor zhruba 3000 inzerátů, které si Rusko objednalo na jeho sociální síti.

Rusko podle CNN vytvořilo rozsáhlou síť kolem virtuální kampaně s názvem "Nestřílejte nás" (Don't Shoot Us), která se zdála být součástí amerického hnutí "Na černošských životech záleží" (Black Lives Matter). Zprávy o rasové nesnášenlivosti prý takzvaní trollové, tedy provokatéři najatí Moskvou, šířili napříč různými platformami včetně Facebooku, Twitteru nebo YouTube.

Ruská kampaň podle CNN opakovaně upozorňovala na policejní brutalitu především v souvislosti se smrtí mladého černocha Michaela Browna, který byl v roce 2014 zastřelen při násilných demonstrací poblíž St. Louis. Trollové se pravděpodobně snažili vyvolat protesty mezi Afroameričany a zároveň prezentovat jejich aktivismus jakožto rostoucí hrozbu v americké společnosti.

Na Facebooku, Twitteru a YouTube bylo zveřejněno více něž 200 videoreportáží o údajné policejní brutalitě. Autoři kampaně pak nabádali uživatele aplikace Pokémon Go, aby virtuální postavy odchytávali na místech, kde k policejním zásahům údajně došlo. Chycené postavy pak měli pojmenovat podle obětí incidentů.

"Afroameričané podle CNN zřejmě definují svoji občanskou pozici na základě hry chytající pokémony. Takto neschopně odůvodnila televize příčiny vzniku rasových problémů v současných Spojených státech. Znovu za to můžou Rusové... a jimi ovládaní pokémoni," komentovala na Facebooku zprávu CNN mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

ČTK, jon
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama