reklama

On-line prodej léků je na vzestupu. Dr. Max i Pilulka.cz rostou o desítky procent, vstup chystá také Rohlík.cz

  • Martin Kasa poté, co rozjel web Kasa.cz, zabodoval i s webovou lékárnou Pilulka.cz.
  • Do tohoto segmentu už vstoupili i velcí lékárenští hráči, on-line chce léky prodávat i Rohlík.cz.
  • Ministerstvo zdravotnictví připouští, že se brzy budou moct na internetu prodávat i léky na předpis.
Podnikatel Martin Kasa Podnikatel Martin Kasa Foto: HN - Bjorn Steinz

Martin Kasa rád narušuje zaběhnuté byznysové pořádky. S e-shopem Kasa.cz byl jedním z průkopníků nakupování po internetu v Česku, pak digitalizoval prodej vstupenek na koncerty a v roce 2013 s bratrem Petrem rozjel webovou lékárnu Pilulka.cz. Po čtyřech letech se jejich startupový projekt pořádně rozrostl − tři desítky vlastních kamenných lékáren, čtyřicet franšízových a e-shop letos dohromady vygenerují tržby přes miliardu korun. "Rosteme o více než 70 procent. Jsme nad plánem," raduje se sedmatřicetiletý podnikatel, který na prodeji portálu Kasa.cz vydělal v minulosti stovky milionů.

Letos pod svá křídla chtějí Kasovi získat několik dalších lékáren, aby se přiblížili stovce. A příští rok plánují po Slovensku, kde už se svým e-shopem fungují, expandovat i do Rumunska: "Připravujeme společný podnik s lokálním partnerem, provozovatelem velké sítě lékáren, budeme jeho on-line částí. Samozřejmě přemýšlíme i o dalších zemích, ale nic zatím není hotové, je to v rovině úvah. Rumunsko je ovšem jistota."

Kromě bratrů Kasových jsou významným akcionářem Pilulky.cz také lidé kolem investiční skupiny Wood & Company, vedené známým finančníkem Janem Sýkorou. Ti do e-lékárny, jež ve svém webovém obchodu nabízí kolem 19 tisíc produktů, vstoupili v roce 2015, menšinový podíl získali za několik desítek milionů korun. "Loni jsme na konci roku udělali druhé interní kolo, které bylo objemově několikanásobkem první investice. Účastnili se toho ale v podstatě jen stávající akcionáři. Struktura se nemění," vysvětluje Martin Kasa, jak firma získala prostředky na expanzi.

1,1 miliardy

by měly být letošní tržby skupiny lékáren a e-shopu Pilulka.cz.

Kvůli tomu, že rozvoj společnosti je částečně hrazený z bankovních úvěrů, se Pilulka.cz nemohla rozšiřovat tak rychle, jak by její zakladatelé chtěli: "Za loňský rok jsme už byli v plusu, což nás sice těší, ale dovedu si představit, že bychom rostli ještě rychleji na úkor zisku. Jenže máme i financování bankou a tam je podmínkou, že budeme v černých číslech. Musíme generovat zisk."

Ačkoliv Martin Kasa a spol. platí za průkopníky na on-line trhu s medikamenty, konkurence jim sílí. Už před časem začala volně prodejné léky přes internet nabízet například i největší lékárenská síť v regionu, Dr. Max ze skupiny Penta.

I ta si dynamiku webu pochvaluje. "Řádově jde o malá procenta na celkových tržbách, ale v meziročním srovnání o růst bezmála 300 procent. Velmi se nám tento způsob distribuce osvědčuje," tvrdí šéf komunikace Dr. Max Michal Petrov. Dodává, že podobně jako u Pilulky.cz si Češi vedle základních léků hodně objednávají také dětské zboží a výživové doplňky.

Na trhu bude ale ještě těsněji. Během podzimu chce léky začít prodávat i lídr v on-line dodávkách potravin Rohlík.cz. Martina Gregorová, mluvčí služby, za níž stojí známý internetový podnikatel Tomáš Čupr, HN upozornila na oznámení, které firma nedávno poslala svým klientům: "Podzim už je tady, chřipková sezona se blíží a taky různé rýmičky, kdy se vám ven do zimy pro medicínu opravdu, ale opravdu nechce. Už správně tušíte, že pro vás na Rohlíku brzy otevřeme lékárnu?"

Zásadní proměnou tuzemský on-line obchod s léky ale projde, až se úplně rozvolní jeho pravidla. Podle zákonů je nyní možné přes e-lékárny prodávat jen volně dostupná léčiva, ta na předpis jsou určena kamenným lékárnám, pro něž představují až dvě třetiny tržeb. V Německu či Nizozemsku už taková restrikce skončila a brzy zřejmě dojde i na Česko.

"Je to nevyhnutelné, internetový prodej je trend. Kamenné lékárny se tomu brání, ale v nedaleké budoucnosti se to změní, debatujeme o tom," naznačuje náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

A Martin Kasa z Pilulky.cz mu přitakává: "Jsme připraveni. Víme, že to přijde."

Luboš Kreč
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama