reklama

Český vesmírný architekt se podílí na tvorbě "kosmického stanu". Může inspirovat i bydlení na Zemi

  • Ondřej Doule je architektem plánovaných staveb ve vesmíru, z nichž si podle něj mohou pozemská obydlí brát inspiraci v úspoře energií.
  • Douleho prototyp "vesmírného stanu" lze prý stejně dobře použít jako nouzové obydlí pro lidi postižené přírodními katastrofami.
  • Vesmírný architekt očekává, že před cestou na Mars lidé nejprve osídlí Měsíc, kde začnou těžit palivo potřebné k marsovskému letu.
jarvis_59dfa339498e27ac17ba95c0.jpeg Projekt budovy pro život na Marsu Foto: Archiv Ondřeje Douleho

Ondřej Doule se ještě jako student podílel na projektování známého londýnského mrakodrapu Shard, jméno si ale udělal hlavně jako vesmírný architekt. Pro americkou vesmírnou agenturu NASA pomáhá plánovat podobu základny na Marsu, pracoval také na návrhu orbitálního hotelu Omicron.

Teď se chystá do Prahy, kde 14. listopadu vystoupí na konferenci České rady pro šetrné budovy. Mluvit na ní bude o plánovaných kosmických stavbách, které se mohou stát inspirací pro klasická obydlí stavěná na Zemi. "Objekty v kosmu si musí energii nebo vodu pro svůj provoz vyrábět samy. Tvůrci pozemských staveb se z této koncepce mohou poučit a zaměřit se na větší energetickou samostatnost domů a bytů," říká HN Doule.

Současná architektura je podle něj mnohdy přezdobená a nesoustřeďuje se na to, co má nabízet konkrétním obyvatelům. Stavebníci se snaží budovy vybavovat digitálními technologiemi, které umožňují řídit domácnost prostřednictvím počítače a regulovat tak třeba teplotu v bytě.

"Není ovšem nutné domy vybavovat všemi nejnovějšími systémy. Je potřeba se ptát, co potřebuje člověk. Zda uvítá lepší odvětrávání, nebo třeba větší úspory energií. V některých lokalitách se otázka vytápění tolik řešit nemusí díky výhodnému podnebí," uvádí architekt, od něhož by se spíše čekalo obecné nadšení pro zavádění technologických zlepšováků.

Doule spíše potvrzuje, že není utopickým snílkem a nohama stojí pevně na zemi. Jeho kosmické projekty existují zatím jen jako vize. Prototyp vesmírného obydlí, na němž se v rámci projektu Evropské unie podílel, už je ovšem k vidění na Mezinárodní vesmírné univerzitě ve francouzském Štrasburku.

Zhruba šestimetrový objekt podobný stanu se dovede automaticky rozložit a podle architekta může posloužit i na Zemi jako nouzový dům pro lidi, kteří o své domovy přišli po přírodních katastrofách. Jeho hlavní využití se ale nachází ve vesmíru. Na Měsíc nebo na Mars by "kosmický stan" měla přepravit raketa, aby se tam stal prvopočátkem lidského osídlení. Podle Douleho je pravděpodobnější, že taková základna vznikne nejprve na Měsíci.

"Mars je z důvodu své vzdálenosti mnohem méně dostupný. Měsíc je naopak velmi blízko a je vhodnou základnou pro těžbu kyslíku a vodíku jako paliva sloužícího právě k letu na Mars," vysvětluje architekt, který si netroufá odhadnout, kdy se lidé do prvních měsíčních staveb pustí.

Připomíná ovšem, že NASA nedávno podepsala dohodu s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos, podle níž by měly obě velmoci společnými silami lunární osídlení v příští dekádě zahájit. Předběhnout je ale mohou soukromé společnosti, třeba Elon Musk se svou vesmírnou firmou SpaceX.

Jan Úšela
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama