reklama

Rakousko čeká vpravo v bok

Čtěte více: Rakousko | volby | populismus | Svobodní
  • Změnou před letošními volbami bylo přebírání témat a akcentů dosud obvyklých u svobodných, zvláště co se týče imigrace a euroskepse.
  • Lidovce tímto směrem pootočil Sebastian Kurz, historicky nejmladší ministr zahraničí.
  • Po volbách se tak rýsuje koalice jeho strany a následovníků nacionalisty Jörga Haidera.
Adam Černý. Adam Černý. Foto: Archiv HN

Až se tuto neděli sečtou hlasy voleb od rakouské Národní rady neboli dolní komory parlamentu, dočkáme se vlády, kde budou znovu zastoupeni svobodní. To zase není tak velké překvapení, už párkrát byli, ale tentokrát se Haiderovi dědicové vracejí za jiných okolností. Protože tou největší změnou v kampani bylo přebírání jejich pravicově populistických témat tradičními stranami, které dosud rakouské politice dominovaly. Výsledkem je celkový posun rakouské politiky navíc poznamenaný nebývale špinavým finišem stranického soupeření.

Ještě letos na jaře dominovali průzkumům svobodní vedení sebevědomým Heinzem-Christianem Strachem a tradiční strany, lidovci a socialisté, se začaly obávat, že se udrží u moci, jedině když budou dělat svobodným menšího, podřízenějšího partnera. Tuto vyhlídku změnil důrazný nástup letos jednatřicetiletého Sebastiana Kurze. Historicky nejmladší ministr zahraničí svou stranu donutil k výrazné změně. Názvem počínaje, protože seznam kandidátů nese titul Listina Sebastiana Kurze − Noví lidovci, a vnitřní reformou konče, protože na výběr kandidátů už neměly tak velký vliv jako dříve regionální organizace a jejich vnitřní dohody. Změnou bylo přebírání témat a akcentů dosud obvyklých u svobodných, zvláště co se týče imigrace a euroskepse.

Heinz-Christian Strache se čertil a mluvil o politickém plagiátorství, ale lidovci se vyhoupli v průzkumech na první místo před svobodné. Protože obě strany nyní vládnoucí velké koalice − lidovci a socialisté − nechtějí po neděli pokračovat v tom, co jim po léta vyhovovalo, jako jediný možný výsledek voleb se jeví spojenectví lidovců a svobodných. Hlasy haiderovců však mají být hodně drahé, minimálně za obsazení ministerstev zahraničí ("Rozumí se samo sebou") a vnitra ("Bezpodmínečně").

Ani rakouské volby ovšem nemusí dopadnout čistě podle předvolební kalkulačky. Dosud nebylo změřeno, jak voliči strávili nechutnosti provázející volební kampaň, v nichž jsou namočeni lidovci i socialisté a které ve veřejnosti srážejí důvěru v politiku. Na jedné straně stojí odhalení, že za dvěma falešnými facebookovými profily se jménem Sebastiana Kurze, kde se objevovaly polofašistické a antisemitské výroky, byli lidé pracující pro volební štáb socialistů. Na lidovce naopak prasklo, že se mluvčí jeho předsedy pokoušel za sto tisíc eur získat krtka ve štábu socialistů. Důsledek: Buď nechuť voličů jít hlasovat, anebo přesun ke svobodným. Tak či tak má do vlády namířeno strana, kterou po celé poválečné časy provázela pověst pohrobků dob, kdy Österreich byla součástí nacistické třetí říše.

Adam Černý
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama