reklama

ČNB teď pro změnu vadí slabá koruna

Čtěte více: ČNB | koruna | úrokové sazby | intervence
  • Centrální banka je překvapená tím, že koruna neposiluje tak, jak očekávala.
  • Přehřátou ekonomiku a rostoucí ceny chce léčit zvyšováním úroků.
  • Změna měnové politiky ode zdi ke zdi je přesně to, co ekonomika doopravdy nepotřebuje.
Komentátorka HN Julie Hrstková. Komentátorka HN Julie Hrstková. Foto: Archiv HN

Může to trochu připomínat situaci v roce 2013, tedy dobu, než došlo k intervencím, které oslabily korunu. Jen je to teď naruby. Tehdy bankéři neustále opakovali, že není možné, aby koruna rychle posilovala, že hrozí nebezpečí deflace a ekonomická stagnace. Teď, půl roku po skončení intervencí, slyšíme z úst jednoho z centrálních bankéřů pravý opak: koruna neposiluje tak, jak jsme čekali, inflace roste moc rychle, mzdové tlaky sílí (úspěšně), nezaměstnanost fakticky neexistuje, ceny nemovitostí neodpovídají realitě a ekonomika se přehřívá. Konec intervencí nepřinesl to, co měl, takže je potřeba přitvrdit. Zvýšení úrokových sazeb je lékem, který by nás mohl spasit.

Vyjádření byť jen jednoho ze sedmi "mocných" bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Ukazuje totiž na mentální posun v myslích centrálních bankéřů. Jejich spokojenost s tím, jak dokázali tři a půl roku řídit měnový trh (tak dlouho trvaly intervence proti koruně), se postupně mění v rozčarování, že koruna nyní zvlášť významně neposiluje.

To je všechno pravda, i když lze samozřejmě namítnout, že známky růstu ekonomiky, cen nemovitostí tady byly podstatně dřív, a že intervence tudíž mohli ukončit také daleko dřív. Jenže rovněž platí, že se konce intervencí bankéři obávali, protože o jednorázový skok na měnovém trhu nestáli. Takže se jim do odpískání intervencí nijak nechtělo. Nakonec se skutečně podařilo to, čemu se dá říci hladké přistání, až na to, že po něm následovala až nečekaná "nuda". Což je podle nich zase špatně, a proto je třeba zasáhnout.

Nejdůležitější otázkou je, jak moc si Česká národní banka troufne zdražit peníze. Z firemního sektoru zaznívají stesky na nedostatek zaměstnanců, na to, že platy letí vzhůru, což zvyšuje náklady. Uvolnění koruny a očekávané posílení zvedly náklady na zajištění. Nezajištění exportéři inkasují i při slabém posílení v korunách méně. Tvrdší měna rozhodně není v jejich zájmu. Zvýšení úroků pak prodraží půjčky. Mnoho firem kvůli slabé koruně a levným úvěrům expandovalo, teď se budou muset vyrovnat s tím, že jim úvěry podraží. Jestliže se do konce loňského roku mohli podnikatelé skoro spolehnout na strmý růst zisků, teď se připravují na opak.

Centrální banka má bezpochyby pravdu, že se ekonomika přehřívá. Platí ale, že je to z velké míry zásluhou její nesmyslné politiky levné koruny. Samozřejmě je možné léčit ekonomiku šlápnutím na brzdu nebo naopak vytočením plynu do nejvyšších otáček. Od centrálních bankéřů bychom ale raději očekávali plynulou jízdu.

Julie Hrstková
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama