reklama

Česká ekonomika se přehřívá. Zvyšujme sazby, je na to vhodná doba, vyzývá člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda

Rozhovor týdne
Čtěte více: ČNB | úrokové sazby | koruna | makroekonomika
  • Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda HN řekl, že české hospodářství se mírně přehřívá a vyšší sazby by měly být reakcí na růst mezd a jen mírné posilování koruny.
  • Podle centrálního bankéře by ekonomice letos prospělo další zvýšení úrokových sazeb o 50 až 75 bazických bodů.
  • Navrhuje sazby zvedat opakovaně po čtvrtinách procentního bodu, dokud je konjunktura a ekonomika vyšší sazby snáze vstřebává.
Vojtěch Benda člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda člen bankovní rady ČNB Foto: HN - Tomáš Nosil

Tuzemskou ekonomiku možná čeká rychlejší zvyšování úrokových sazeb, než se dosud předpokládalo − a tedy dražší hypotéky a úvěry pro firmy. Růst ekonomiky a platů překonal odhady České národní banky (ČNB) a bude se postupně přelévat do růstu cen. Centrální bankéři si mysleli, že inflaci by mohlo přibrzdit výraznější posilování české měny, to se ale zatím nekoná.

Vojtěch Benda, jeden ze sedmi členů bankovní rady, která o výši úroků v ekonomice rozhoduje, míní, že se zvyšováním by se nemělo otálet, dokud hospodářský růst trvá. "Vidím tady vynikající příležitost využít současné silné konjunktury a relativně předvídatelného vývoje devizového kurzu na to, abychom úrokové sazby zvyšovali," říká Benda v rozhovoru pro HN. Vyšší sazby se podle něj budou bance hodit v budoucnosti, až bude třeba jimi hýbat oběma směry.

HN: Jak byste popsal situaci české ekonomiky? Přehřívá se? Hrozí nám z toho nějaký problém?

Mohu srovnat ekonomiku s naší srpnovou prognózou: ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla téměř o procento nad prognózu, a to díky investicím a rychlejšímu růstu spotřeby domácností. Když k tomu přidáme i údaje z trhu práce − zrychlení růstu mezd nad sedm procent a pokles nezaměstnanosti pod tři procenta −, je zjevné, že ekonomika už teď vykazuje určité známky přehřívání. Není to zatím tak fatální, aby se to hned výrazně přelévalo do inflace − to v nejbližších měsících nehrozí. Můžeme ale tím pádem v klidu pokračovat se zvyšováním sazeb a tímto směrem se to zjevně vyvíjí. Zpětně se také potvrzuje správné načasování odchodu z kurzového závazku.

Exkluzivní obsah Hospodářských novin pouze pro předplatitele.

Kupte si předplatné webu již za 199 Kč na měsíc.

Aktuální zpravodajství • Kompletní obsah tištěného vydání deníku včetně magazínů a speciálních příloh • On-line archiv článků od roku 1995

Předplatit

Marek Miler
Přeposlat
Diskuse

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama