reklama

From Praskovějskoje With Love: Ruská whisky překvapila irskou chutí

Čtěte více: nápoje | tipy | whisky
jarvis_59df5bda498e2987e1a02981.jpeg Nikde nic nevyčnívalo, líh na vzdáleném pozadí, navzdory karamelu zjevný náznak „suchosti“, vcelku docela příjemné pití. Foto: archiv

Tu a tam se mi stane, že mě nad některou sklenkou whisky popadne "obrozenecký přístup". Nadšen, že někde − a je lhostejno kde − někdo − a je lhostejno kdo − nějak − a je lhostejno jak − také produkuje whisky, ztrácím schopnost kritického pohledu a bystrého úsudku.

Naposledy se mi to stalo s tříletou whisky Прасковейское (čteme Praskovějskoje), k níž jsem přišel náhodou. V době, kdy Česká republika nezapomenutelným způsobem řídila Evropskou unii, jsem byl vyzván naším velvyslancem při vládě Ruské federace, abych uspořádal v Moskvě degustaci whisky. Při její předpre­miéře jsem se seznámil s prezidentem barmanské asociace Ruska Sergejem Cyrem, který mi po mém vystoupení předal dárek. Whisky, přirozeně. Na její etiketě jsem si přečetl "Single Distilled", na zadní etiketě sdělení výrobce, že whisky vypálil z vybraného ječmene tzv. kontinuální metodou a produkt kosmeticky upravil karamelem. Po návratu domů jsem lahev někde uložil a jednoduše na ni zapomněl. A ejhle, přišla na řadu!

"Slzy" po zakroužení pozvolna stékající po kalíšku sklenky naznačily, že karamelu bylo trochu víc, a ve vůni − docela příjemné − jsem ječný slad hledal s velkým úsilím, o stopách rašelinného kouře nemluvě. Překvapením se stala teprve chuť. Znovu a znovu jsem pokoušel svoje chuťové buňky a žadonil, aby mi daly signál, co mi destilát připomíná, až jsem na to přišel. Jako kdyby to byla irská whiskey! Po letech jsem se znovu pustil do azbuky na zadní etiketě a objevil vysvětlení: "… vyrobeno podle původní technologie a tradice Irska…" Nikde nic nevyčnívalo, líh na vzdáleném pozadí, navzdory karamelu zjevný náznak "suchosti", vcelku docela příjemné, neagresivní pití.

Tak trochu pohlednice z městečka ve stavropolské oblasti, kde historie výrobce 15. května 1898 začala.

Alex Mikšovic
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama