reklama

Konec legendy o účelovkách. Babiše dohání temná minulost

Názory
  • Andrej Babiš už nemůže tvrdit, že ho soudy očistily od podezření ze spolupráce s StB.
  • Vliv kauzy na volební výsledek ANO ale zřejmě nebude velký.
  • Pravděpodobnost, že by demokratické strany byly ochotné jít do hypotetické vlády premiéra Babiše, ovšem klesla.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Andrej Babiš už nemůže tvrdit, že nebyl agentem StB s krycím jménem Bureš. Tedy tvrdit to může, ale nikdo mu to nemusí věřit. Slovenský Ústavní soud zrušil předcházející verdikty, které Babiše očišťovaly. Je to přelomové rozhodnutí. Nejenže má dalekosáhlý význam pro posuzování dokumentů z archivů komunistické tajné policie, ale může mít závažné politické důsledky, především pro sestavování nové české vlády. Zde je rychlé shrnutí možných důsledků kauzy v několika bodech.

1. Slovenský Ústavní soud postavil spory o spolupráci-nespolupráci s StB z hlavy na nohy. Babiš byl evidován nejprve jako kandidát tajné spolupráce a posléze jako agent, jeho jméno se objevuje ve svazcích na 12 místech. Soudy dosud vycházely z výpovědi estébáka Juliuse Šumana, který v rozporu s dokumenty tvrdil, že Babiše nenaverboval. Ústavní soud ovšem ve zdůvodnění verdiktu konstatoval, že důvěryhodnost estébáků je mírně řečeno nevelká. V dalších sporech budou jejich výpovědi, které mohou být motivovány ledasčím jiným než pravdomluvností, posuzovány s velkou rezervou. To je obecně dobře. Pokud by měla mít výpověď estébáků hodnotu finálního nezpochybnitelného důkazu, mohli bychom také nakonec dospět k závěru, že vlastně žádná StB neexistovala a vše bylo jen loutkové divadlo.

2. Pokud jde o samotného Babiše, vzniká pro něj velmi nepříjemná situace ještě z jednoho důvodu. Slovenské obecné soudy se budou muset řídit názorem soudu Ústavního, podle kterého ve sporech o spolupráci-nespolupráci s StB nelze žalovat slovenský Ústav paměti národa. Babišovu žalobu budou tedy muset zamítnout. Pokud se bude předseda ANO chtít dál domáhat verdiktu, že agentem komunistické zločinecké organizace nebyl, bude na to muset jít jinak. Což bude běh na dlouhou trať s mírně řečeno nejistými vyhlídkami.

3. Z aktuálního pohledu je pro Babiše zlou zprávou především to, že padá jeho legenda o „účelovkách“, které na něj šije „zkorumpovaná hydra“. Zatímco u trestního stíhání pro podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo mohl vykřikovat věty o „předvolebním načasování“ a „nedůvěryhodných policajtech“ a leckdo mu to mohl i věřit, slovenský Ústavní soud bude Babiš z „účelovky“ obviňovat jen těžko. Tedy samozřejmě se o to pokusil, ale naletět mu na to mohou už jen jeho nejskalnější příznivci. Legenda o Babišovi coby oběti se rozpadá, je evidentní, že realita je mnohem prostší než konspirační teorie: Andreje Babiše jednoduše dohání krajně problematická minulost.

4. Jak to ovlivní české sněmovní volby, je velká otázka. Lze se ale přiklonit spíše k názoru, který na Twitteru publikoval komentátor Seznamu Jindřich Šídlo: „Brzdil bych nadšení. Lidem, kteří volí ANO, je úplně jedno, jestli Babiš byl nebo nebyl agentem čehokoliv.“ Motivace Babišových voličů spočívá skutečně spíše v tom, že si myslí, že předseda ANO dokáže stát řídit lépe než dosavadní politická reprezentace. Elektorát ANO se navíc v poslední době posunul směrem doleva, k bývalým voličům ČSSD a KSČM s nižším vzděláním a převážně staršího věku, tedy k lidem, kteří nejsou tak citliví na prohřešky z doby komunismu jako voliči zjednodušeně řečeno „pravicoví“. Jistý efekt sice kauza Bureš mít může, ale že by se stala pověstnou poslední kapkou, která důvěru v Babiše zlomí, je spíš nepravděpodobné.

5. Větší význam má aktualizace Babišova „estébáckého příběhu“ pro situaci po volbách. I ty demokratické strany, které dosud – ač to popíraly - tiše uvažovaly o tom, že by do hypotetické vlády premiéra Babiše šly, nyní nebudou mít názorový obrat tak snadný. Kdyby postrčily do premiérského křesla člověka nejen obviněného z podvodu, ale i vážně podezřelého ze spolupráce s StB, to už by byla silná káva. O něco se tím tedy zvyšuje pravděpodobnost, že by se Babiš mohl pokusit dohodnout na nějaké formě podpory s komunisty a okamurovci, což je samozřejmě scénář mírně řečeno temný. Další variantou je, že Babiš přistoupí na to, že do premiérského křesla za sebe postrčí někoho jiného z ANO a formálně zůstane mimo kabinet, což dosud odmítal. 

Jsou to všechno samozřejmě jen hypotézy. Jisté je v každém případě to, že na čtvrtek 12. října Andrej Babiš s velkou láskou vzpomínat nebude.

 

NÁZORY ČTENÁŘŮ

Pokud se ve volbách nestane něco neočekávaného, jako třeba že se některá ze stran s nižšími preferencemi nedostane do Poslanecké sněmovny nebo volby dopadnou úplně jinak než podle průzkumů, žádná z reálně možných povolebních vládních koalic se neobejde bez přítomnosti buď ANO 2011, nebo ODS a TOP 09. Jestliže Petr Honzejk využívá takřka každého svého komentáře z poslední doby ke kritice ANO a jeho voličů, znamená to, že si v příští vládě přeje ODS a TOP 09. To není nic neobvyklého u komenátorů v titulech vydavatelsví Economia (je to v podstatě povinnost, pokud do nich chcete psát), oproti fanatismu Martina Fendrycha z Aktuálně.cz je Honzejkův styl pořád vcelku umírněný. I tak se Honzejk snaží manipulativním způsobem přimět nerozhodnuté čtenáře nevolit ANO (a ty již rozhodnuté pro to dát hlas někomu jinému upevnit v jejich úsudku, že oni jsou ta společenská elita bojující proti primitivům) tím, že voliče ANO vykresluje jako naivní hloupé nevzdělané prosťáčky, balancující mezi volbou ANO a KSČM, kteří se pro ANO rozhodnou třeba jenom proto, že dostali někde na ulici zadarmo koblihu. Těmto zavrženíhodným lidem, kteří nesdílí objektivně minortiní politické preference názorového ghetta redakcí titulů Economie (a třeba i Echa 24 nebo Reflexu), určitě nebude vadit Babišova možná spolupráce s STB, protože oni sami něco takového za nic nemorálního nepovažují.

To je hloupé zjednodušení situace, sloužící i samotným pro-ODS/TOP 09 (tedy "pravicovým") komentátorům k tomu, aby si v hlavě ospravedlnili svůj boj za zachování vlády "tradičních" (o kolik let že to má TOP 09 delší tradici než ANO 2011?) pravicových stran a snížili své požadavky na vlastní objektivitu. Babišova pravděpodobná spolupráce s STB byla známa již před minulými volbami do Poslanecké sněmovny, málokdo z tehdejších voličů ANO (mezi kterými jsem já nebyl) asi věřil, že se Babiš ve svazcích nachází neoprávněně, a přesto to v souvislosti s personálním složením jiných stran velkému množství lidí vadilo méně než kauzy a minulost mnohých dalších politiků. Nikdo nikomu "nenaletěl" a neznamená to ani, že voličům vůbec nevadila možná spolupráce Andreje Babiše s STB, jenom v porovnání s jinými alternativami se jim ANO i přes to všechno jevilo jako menší zlo. Platí to i pro nadcházející volby. Kdyby tentokrát měli voliči na výběr z mnoha skvělých možností, těžko by volili stranu vedenou člověkem s profilem, jako je Andrej Babiš. Taková situace tady ale není a pokud nevznikne koalice vedená ANO, bude mezi vládními stranami s jistotou ODS, jejíž program by mohl mít název: "Svoboda škodit". ODS se dlouhodobě zaměřuje na ty, kteří se k ostatním chovají bezohledně, a jejich bezohlednost podporuje. Opravdu jsou základními pilíři svobody právo kouřit na zastávce MHD nebo v restauraci? Právo otravovat vzduch pálením svinstva v kotlích bez možnosti účinné kontroly? Právo ohrožovat ostatní nesmyslně rychlou jízdou na dálnici, i když naše současné omezení rychlosti patří mezi nejbenevolentnější na světě (a policie toleruje i docela výrazné překročení)? A hlavně právo krátit daně bez kontroly EET, protože kdyby živnostníci museli opravdu poctivě platit daně, mnoho by jich ukončilo činnost? Proč tedy ODS v tandemu s Miroslavem Kalouskem během svých vlád několikrát zvyšovala DPH a další daně, když ví o tom, že jsou pro české podnikatele příliš vysoké? Dá se ODS tentokrát opravdu věřit, že daně nezvýší, i když to říkala i v minulosti a vždy je zvýšila? A pokud Petr Honzejk prezentuje voliče ANO jako obecně méně vzdělané vrstvy oproti voličům "pravicovým", kdo je potom cílová skupina ODS, když se tato strana zaměřuje na kuřáky a lidi topící PET lahvemi?

Současná vláda oproti těm minulým udělala několik kroků, které nás společensky posunují dopředu, jako právě zavedení EET a omezení kouření na veřejným místech. Zvolení vládních stran, včetně ANO, může mít zcela pozitivní základy. Voliči mají ale i právo negativní volby a to z racionálních důvodů. Já budu volit ANO (dříve jsem volil chronologicky SNK-ED, Občané.cz a SZ, tedy rozhodně ne KSČM, jak se Petr Honzejk snaží naznačit), nestydím se za to a nemyslím si, že je má volba neinteligentní. Další vláda ODS s Miroslavem Kalouskem spojená s nevyhnutelnou demoralizací společnosti by pro Českou republiku znamenala katastrofu. Samozřejmě počty poslanců ODS a TOP 09 nebudou stačit na to, aby vládly bez koalice s jinou/jinými stranami a jejich priority se ve vládním programu částečně rozmělní. To samé ale platí i pro ANO, které určitě nepůjde do vlády s komunisty, protože by se tím u voličů odrovnalo a hlavně by se těžko pro ni uvnitř hnutí našla většinová podpora. Petr Honzejk to dobře ví a přesto toto dnes již opravdu trapné "strašení komunisty" stále používá, i když jediný, kdo ze současných lídrů kandidujících stran spolupráci KSČM někdy nabídl, je Miroslav Kalousek, jehož stranu se komentátoři z Economie snaží protlačit do příští vlády.

I před rozhodnutím slovenského Ústavního soudu bylo jasné, že pokud bude v příští vládě přítomno ANO, Andrej Babiš nebude premiérem, jelikož by ostatní potenciální vládní strany (ČSSD, KDU-ČSL, Piráti, možná SPD, která má obecně větší koaliční potenciál, než jsou ostatní strany ochotné připustit) trestně stíhaného Babiše nepodpořily. Komu opravdu upřímně vadí možnost vlády vedené Andrejem Babišem, takřka určitě se jí nedočká. Navíc ANO není, přes snahu pro-ODS/TOP09 novinářů ho tak prezentovat, jen Andrej Babiš. To samé platí i o ODS, není v ní jen "slušný" (výrazně v úvozovkách) Petr Fiala, jsou tam i Václav Klaus mladší, Alexandra Udženija nebo Jana Černochová. A já budu opravdu raději, když mi budou vládnout Martin Stropnický, Robert Pelikán nebo Rostislav Vyzula a ne ti dříve jmenovaní. Pokud by navíc další roky ve slabé opozici snížily preference ODS a TOP 09, může postupné vymizení těchto stran uvolnit na politické mapě prostor pro strany nové, bez zátěže minulosti a s lepší personálním složením, které se budou Petru Honzejkovi a dalším hůř kritizovat a převezmou část voličů ANO.

Matěj Steklík

 

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama