reklama

Fifinka vzor 2017: Čtyři čeští ilustrátoři zpodobnili oblíbenou postavičku po svém

ego!
Čtěte více: Čtyřlístek | komiks
  • Oslovili jsme čtyři ilustrátory, aby pro ego! zpodobnili Fifinku.
  • Ovšem po svém, a aby nezapomněli na to, že dnes už tato psí slečna žije v trochu jiném světě.
Fifinka vzor 2017 Fifinka vzor 2017 Foto: Jindřich Janíček

 

Výtvarníkům jsme položili tyto tři otázky:

1. Jaká je ta vaše Fifinka?

2. Máte rád/a Čtyřlístek a co pro vás znamená?

3. Můžete se čtenářům představit?

Jindřich Janíček

Fifinka vzor 2017
Ilustrace: Jindřich Janíček

1.

Uvědomil jsem si, že je to strašně dávno, co jsem ji viděl naposledy. Ani si přesně nevzpomenu, kdy to bylo. Chtěl jsem ji zkusit nakreslit zpaměti… Jediné, co jsem věděl určitě, bylo to, že chodí v růžovém a někde má mašli. Zhruba jsem tušil tvar, i když v mé paměti to bylo všechno mnohem jasnější než při kreslení. Možná by mi šel lépe Bobík, protože to jsou jen kruhy, ale taky si to třeba nalhávám a paměť mě klame.

2.

No, začal jsem číst komiksy se Čtyřlístkem, ale můj starší bratr měl Mickey Mouse a ten mě lákal víc. A bylo období, kdy jsem četl obojí, ale brzy do toho vstoupil ještě Asterix a Obelix, a tak rodiče postupně přestali Čtyřlístek kupovat a nijak mě to nemrzelo. Je to strašně dávno. Pro kontext − bylo mi asi tak šest let, kdy jsem plně konvertoval ke Kačeru Donaldovi. Ve školní družině pak byl Čtyřlístek k zapůjčení, ale z toho jsem četl výhradně jen příběhy Rexíka.

3.

Vystudoval jsem animovanou tvorbu ve Zlíně a pak získal magisterský titul na ilustraci na pražské UMPRUM. Ačkoliv jsem jako malý četl výhradně komiksy, nikdy jsem žádný nedokončil.

Juliána Chomová

Fifinka vzor 2017
Ilustrace: Juliána Chomová

1.

Fifinka je fešanda čichající ke květině. Je jednoduchá, dobrá bytost… Žádné čačky navíc nejsou zapotřebí. Stylizací navazuje na 50.−60. léta a na pradědu Punťu. Návrat ke kořenům.

2.

Čtyřlístek je časopisem mého dětství.

3.

Po studiu na VŠVU v Bratislavě a na pražské UMPRUM působím dlouhodobě v Praze. Jsem v nezávislém seskupení Kudlapress, které se věnuje autorské knize a grafice. Vytvořila jsem například trilogii pracovních sešitů Hafanova dobrodružství, která získala cenu Nejkrásnější česká kniha roku 2016 v kategorii literatura pro děti.

Nikkarin

jarvis_59df451d498e27ac145cdc79.jpeg
Ilustrace: Nikkarin

1.

Ke komiksovým hrdinům z Třeskoprsk dospělí často přistupují jako k dětem, zatímco děti k nim přistupují naopak jako k dospělým. Alespoň mám takový pocit. A tu dospělost jsem chtěl nějak reflektovat. Fifince jsem chtěl dodat šmrnc a křivky, nakreslit ji tak, aby z ní byla sebevědomá moderní fenka.

2.

Čtyřlístek jsem jako dítě miloval, ta dobrodružství mě inspirovala k vlastní komiksové tvorbě a bylo mým snem jednou publikovat na stránkách Čtyřlístku, což se mi nakonec podařilo a dnes tam kreslím obrázkový seriál.

3.

Jsem komiksový kreslíř a knižní ilustrátor. Zabývám se autorským komiksem, přispívám do různých časopisů a nejčastěji ilustruji dětské knihy.

Barbora Balgová

Fifinka vzor 2017
Ilustrace: Barbora Balgová

1.

Fifinka je podle mě ikonická postavička, která je dokonalá přesně tak, jak je. Nedá se na ní nic změnit, ubrat, přidat a už vůbec ne vylepšit. Je to, jako kdybyste si v rámci vylepšení polepili nálepkami své ferrari.

V ilustracích jsem zkoušela různé přístupy. Jak by mohla Fifinka vypadat, kdyby byla zasazená do dnešní doby, nosila oblečení, do kterého se oblékají mladé holky. Zkusila jsem ji také zpodobnit jako realistický ženský charakter s psí hlavou. V dalších skicách jsem ji zase více stylizovala, zabstraktnila a dala jí naopak místo lidského charakteru ten psí. V posledních dvou verzích jsem pouze vyzkoušela jiné přístupy, v nichž je Fifinka "polidštěný pes". Všechny mé ilustrace jsou ale jen skvělým důkazem toho, že to, co stvořil pan Němeček, se absolutně nedá nahradit jakoukoliv jinou kresbou a žádná jiná Fifinka se nevyrovná té, na které vyrostly tisíce dětí.

2.

Čtyřlístek je pro mě ikonickou tradicí. Je to krásná věc, která na trhu přetrvává mnoho let v nezměněné podobě, zatímco se paralelně s ním střídají všechny výkřiky té které doby (Pokémoni, Víly, Pets atd.). Ty se pouze na chvíli objeví a do pár měsíců je nahradí něco jiného. Čtyřlístek však zůstává, má hravost, vtip, inteligentní humor, krásu a uměleckou hodnotu. To se s jinými dětskými časopisy nedá srovnat.

3.

Působím jako ilustrátor a art director v reklamní agentuře. Vystudovala jsem Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, kde jsem se věnovala grafickému a produktovému designu. Momentálně ilustruji především blog a knihu Bez jablka a dvě nově vycházející knihy − Banánové dítě od Duong Nguyen Jiráskové a Život, na který metr nestačí od Karolíny Mikšíkové. Ilustruji také pro Hospodářské noviny, magazíny Ekonom a Psychologii dnes. V minulosti to byly i magazíny Marianne a Žena a život. Mé největší profesionální úspěchy? Ilustrace, s níž jsem vyhrála soutěž Coca-cola Mash Up, nebo limitovaná edice Becherovky Lemond. V oblasti tvorby reklamních kampaní mám ocenění Zlatá pecka za spot pro SOS dětské vesničky. Ven nevycházím bez podpatků.

Jan Bartáček
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama