Příznivý vývoj ekonomiky a hlad podniků po pracovní síle tlačí míru nezaměstnanosti dolů. Zatímco v srpnu byl podíl nezaměstnaných čtyři procenta, v září se dostal na pouhých 3,8 procenta.

"Podíl nezaměstnaných osob se tak dostal na své nejnižší hodnoty v historii, kde se nacházel v polovině roku 2008," uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Ekonomové se vesměs shodují, že podíl nezaměstnaných by mohl v dalších měsících ještě mírně klesnout. "Další pokles nezaměstnanosti je myslitelný, má ovšem zřejmá omezení," řekl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Dodal však, že po skončení sezonních prací na konci roku nebude podíl nezaměstnaných nižší než v současnosti.

Uchazečů o práci bylo v září podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí 284 915, tedy zhruba o 93 tisíc méně než před rokem. Jejich počet byl dokonce nejnižší od května 1998. 

Pokles počtu uchazečů a podílu nezaměstnanosti byl přitom o něco větší, než analytici očekávali. V září totiž obvykle přichází na trh práce absolventi škol a v minulosti se často napřed hlásili do evidence úřadů práce. Firmy a podniky však mají nedostatek pracovních sil, a tak absolventi letos neměli problém najít práci rychleji.

"Řada z uchazečů se navíc snaží hledat si práci už v době, kdy ještě studují. Také zaměstnavatelé mají zájem o uchazeče, kteří mohou do firem vnést inovativní myšlení, nové prvky a nadšení. Postupně proto snižují nároky na odpracovanou praxi absolventů a jsou ochotni si mladé lidi zaučit," řekla v této souvislosti generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Úřady práce evidovaly ke konci září 206 081 pracovních míst, o 65 tisíc více než ve stejném měsíci loni. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 1,4 uchazeče.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka volných pozic sice přibývá, ale zájem firem o konkrétní profese se mění jen minimálně. "Stále největší zájem panuje o montážní dělníky, pomocné dělníky ve výrobě, pomocné profese ve stavebnictví, řidiče a kvalifikované řemeslníky. Struktura inzerátů firem se za posledních deset měsíců příliš nezměnila, rostou jen poptávané počty zaměstnanců a mírně se vylepšují i nabízené mzdy," upozornil Dufek.

Podle ekonomů rostoucí počet volných míst a zároveň rychle klesající počty uchazečů o práci ukazují na přehřívání trhu práce, což dokazují i rychle rostoucí mzdy. "To bylo jasně vidět už v první polovině roku, kdy se mediánová mzda zvýšila o více než 8 procent," řekl Dufek. Pokud by se všechny mzdy daly do řady za sebe, pak medián by byl prostřední hodnota.

Nízká nezaměstnanost, menší obavy lidí ze ztráty pracovního místa a zvyšující se spotřeba domácností společně s inflací, která se bezpečně drží nad dvouprocentním cílem ČNB, tak nahrávají dalšímu zvyšování úrokových sazeb ze strany bankovní rady. Mohlo by se tak stát již na nejbližším listopadovém zasedání.

Ekonomické indikátory, které v tomto a příštím týdnu mohou zahýbat kurzem koruny    
     
předchozí údaje
datum zveřejnění
  odhad skutečnost
zahraniční obchod srpen meziročně (%) 5,9 5,9 -2,1 6. 10.
tržby v maloobchodu (bez aut) v % za srpen meziročně  5,2 4,8 4,6 6. 10.
průmyslová výroba v % meziročně za srpen 4,1 5,8 3,3 9. 10.
stavební výroba v % meziročně za srpen odhady nejsou 1,9 1,8 9. 10.
inflace v %  meziročně v září 2,7 2,7 2,5 9. 10.
inflace v %  meziměsíčně v září -0,1 0,2 -0,1 9. 10.
míra registrované nezaměstnanosti meziročně v září *** 3,9 3,8 4 9. 10.
* indikátor zdraví v průmyslu, údaj nad 50 signalizuje růst poptávky a výroby    
*** údaje úřadu práce spadajícího pod ministerstvo práce a sociálních věcí