reklama

Volební deník Petra Honzejka, díl desátý: Starostové pochodují k propasti, Babiš naplňuje heslo TOP 09. A pochvala pro Českou televizi

Názory
  • Další průzkum hlásí, že se Starostové nemusí dostat do sněmovny.
  • Česká televize dala "dezertérům" Babišovi a Zaorálkovi šanci zúčastnit se superdebaty.
  • A Andreji Babišovi se daří - za čtyři roky v politice zbohatl o 48 miliard.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Dva týdny do voleb zvoní alarm pro Starosty. Další průzkum ukazuje, že budou mít velký problém dostat se do sněmovny. Nejnovější model STEM a STEM/MARK vytvořený pro televizi Nova jim přiznává 3,1 procenta. V jiných průzkumech to není o moc lepší, například Median STAN věští 4 procenta, CVVM 2,7 procenta. 

Není to samozřejmě ztracené, ale zase je fakt, že historicky se ještě nikdy nestalo, že by partaj s podobným výsledkem těsně před volbami dokázala zafinišovat tak, aby se dostala přes kýžených pět procent.

Ukazuje se, že Starostové měli možná velké oči.

Poté co lidovci cukli z chystané koalice, vyrazili STAN do voleb "hrdě" s vlastní značkou a nový lídr Jan Farský prohlašoval, že sedm procent je povinností, o což byl ochoten se vsázet s autorem tohoto textu.

Jenže ukázalo se, že mezi hrdostí a projevy uražené ješitnosti je přece jen rozdíl. Překotná snaha vedla k chybám. Přišly eskapády a s podnikatelem Daliborem Dědkem, který nejdříve za Starosty chtěl kandidovat, pak si to ale rozmyslel, nechal STAN pár milionů a osobně z kampaně vysublimoval. Samotná kampaň STAN je sice masivní, ale nepříliš nápaditá. Člověk si při jejím sledování řekne: "Starostové? Proč ne! No ale… proč vlastně ano?" STAN zkrátka nedokáže přesvědčivě říci, proč by lidé měli volit zrovna toto uskupení.

Volební deník petra honzejka

A STAN nepřejí ani vnější okolnosti: duch předvolební doby letos vane do plachet jinému novému spolku - pirátům, kteří jsou o dost jiní než ostatní, takže se stali onou dominantní alternativou, kterou moc a moc chtěli být Starostové.

Starostové mohou určitou naději čerpat z kombinace dvou faktorů. Zaprvé mají značný potenciál – kolem osmi procent. A zadruhé: velké množství voličů (až čtvrtina) není stále rozhodnuto, komu to hodí. Ve STAN tak mohou na poslední chvíli zvolit "variantu brod": Když už nedokázali chytnout voliče za srdce, tak je nakonec mohou chytnout na rozum. A to tak, že se budou v poslední fázi kampaně prezentovat jako partaj, která ze všech nejméně "vadí", a pokusí se lapit nerozhodnuté voliče právě takto. Jenže, jak už řečeno, je to spíše naděje nasávaná z oblasti teorie.

Trable Farského a spol. mají širší rozměr: problém Starostů je součástí hrozícího karambolu celé liberální části politického spektra. Potíže má i TOP 09 - podle zmiňovaného průzkumu STEM/STEM MARK je těsně pod pěti procenty. Ještě na jaře se zdálo, že by nelevicové strany orientované na liberální proevropské voliče mohly mířit v součtu až někam ke dvaceti procentům a silnému zastoupení tohoto názorového proudu ve sněmovně. Po rozpadu koalice KDU a STAN a oslabení Kalouskovy partaje se může stát, že se tento proud z velké politiky úplně vypaří – zbudou jen šestiprocentní lidovci, kteří budou - zase jenom lidovci.

Důsledky by z pohledu lidí, kteří by rádi viděli Česko v hlavním proudu evropské integrace, mohly být skutečně neblahé.


Stojí za to pochválit Českou televizi. Poté co Andrej Babiš dezertoval z její superdebaty plánované na čtvrteční večer těsně před volbami na Novu a následoval ho Lubomír Zaorálek, udělala to nejrozumnější, co mohla: Posunula superdebatu o hodinu a půl, na 21:30, aby se oba sólisté mohli zúčastnit. Stihnout se to dá – z Barrandova to na Kavčí hory tak daleko není a naši hrdinové nemusí ztrácet čas v maskérně, nalíčení budou už z Novy. 

No a pokud Babiš nebo Zaorálek nedorazí? Tak ČT nechá jejich místa prázdná. Tak je to správně. Žádné extrabuřty. Pro nikoho.

V překladu ČT vzkazuje: Chováme se vstřícně, nehystericky, ne jako uražené děcko. Ale orat se sebou nenecháme, to zase ne. Ano, takhle vypadá racionální a sebevědomá veřejná služba.


A ještě jednou – tentokrát v lehčím tónu - Andrej Babiš. Ukázalo se, že maká natolik, že dokáže v předstihu naplňovat dokonce i volební hesla stran, které mu nejvíc lezou na nervy. Konkrétně heslo "Bohatnout mají lidé, ne stát", které si na billboardy nalepila Kalouskova TOP 09.

Andrej Babiš bohatne jaksepatří. Časopis Forbes spočítal, že za čtyři roky, co trpí v politice, do které nechtěl, si polepšil ze čtyřiceti na nynějších 88 miliard. Stát z toho zas až tak moc neměl, jen loni vyplatil Agrofertu na dotacích víc, než Agrofert odvedl na daních ze zisku.

Připomíná to slavnou hlášku feldkuráta Katze z Osudů dobrého vojáka Švejka: "To se nám to hoduje, když nám všichni půjčujou." V Babišově aktualizaci: "To se mi to bohatne, když mě všichni dotujou."

Je to samozřejmě nadsázka, Babišův byznys opravdu jede i sám o sobě a jeho raketové bohatnutí jde i na účet toho, že v době prosperity obecně roste hodnota firem.

Ale stejně stojí za to zopakovat, že propíraných padesát dotačních milionů na Čapí hnízdo jsou skutečně vlastně jen směšné drobáky. Babišův (legální) profit z veřejných zdrojů, nebo přesněji řečeno v návaznosti na politické rozhodování, je o několik řádů vyšší. Kandidát na premiéra ČR jede v tomto modu odedávna. Vzpomeňme třeba na slavnou sněmovní schůzi, která se konala v roce 2010 pouhý den před volbami a na které Babiš dokázal prolobbovat přimíchávání řepkové biosložky do benzinu. A hrdě prohlásil: "Ano, lobboval jsem za biopaliva. Volal jsem třeba některým poslancům. Nebojím se říkat své názory nahlas." Celá story je plasticky popsána zde.

Inu, celé bychom to asi nepřipomínali, kdyby Andrej Babiš v kampani dokola netvrdil, že tady 25 let "dusila zemi korupční hydra". Jeho osobně tedy nějak zvlášť nevydusila. Spíš to vypadá, že jestli tady nějaká hydra byla, dokázal si ji osobně čas od času povodit na vodítku.

No a teď, když už Andrej Babiš (spolu)vládne čtvrtým rokem přímo, tak si opravdu nepohoršuje.

Ale nikdy není tak dobře, aby nemohlo být líp, že ano.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama

Z pražských sídlišť by se mohly stát vyloučené lokality. Vzor pro uzdravování panelových ghett ukazuje Nizozemsko

Šokuje mě, když vidím lidi pracující ve fabrikách za 16 tisíc. Pro mnohé se toho od socialismu moc nezměnilo, říká Zaorálek

Koruna je tam, kde byla před intervencemi. Posilování ale může zarazit úspěch Okamury a komunistů

Vlk z Wall Street míří do Česka. Dravý byznysmen bude v Praze radit podnikatelům, jak dosáhnout větších obratů

Větší rozdíl mezi mzdami mužů a žen je v rámci EU už jen v Estonsku, ukázala nová studie

reklama