reklama

Smutný datový podzim: druhé kolo „neomezených dat“ je výsměch ideálům internetu i peněženkám

  • Neomezený internet podle Vodafonu je omezený na vybrané aplikace, poškozuje ostatní.
  • Na nabídku Vodafonu už se chystá ve stejném stylu reagovat český T-Mobile, čekáme na O2.
  • Cena balíčků a jejich rozvržení ve výsledku znamená setrvalý stav - data dražší než jinde.
Vodafone nabízí omezeně neomezený internet - jen pro určité aplikace, jen s omezenou kvalitou Vodafone nabízí omezeně neomezený internet - jen pro určité aplikace, jen s omezenou kvalitou Foto: HN - Jakub Plíhal

Budoucnost je datování bez počítání. Na marketingovém tvrzení operátora Vodafone se shodneme. Neomezená mobilní data jsou budoucnost. Fungují ve spoustě zemí a operátorům přinášejí více peněz, spokojenější zákazníky a paradoxně i nižší náklady. Český Vodafone ale něco jiného říká, něco jiného nabízí.

Služba Vodafone Pass neobsahuje neomezená mobilní data. Vodafone umožní za příplatek ke svým standardním tarifům používat s určitým omezením vybrané aplikace tak, že neubírají data ze základního, stále nízkého, limitu. V nabídce Vodafonu jsou zatím dva, další dva budou "už brzy".

Jako první spustil Vodafone méně datově náročné služby. Za 100 korun zpřístupní bez čerpání datového balíčku Facebook, Twitter, Instagram a Pinterest. Za dalších 100 korun budete moci používat Facebook Messenger, WhatsApp, Viber, Telegram a vlastní aplikaci Vodafonu Message+.

V polovině listopadu pak Vodafone spustí také dva balíčky pro video a hudbu. Dá se očekávat, že budou dražší a že stejně jako první dvě nabídky neobsáhnou zdaleka všechny aplikace ve své kategorii. Pokud budeme počítat, tak využití většiny internetových služeb "bez omezení", vyjde při optimistickém odhadu na 600 korun za všechny čtyři.

Globální ideály v prachu

Možná si říkáte, že je to výborná nabídka. A pro spoustu uživatelů stokoruna měsíčně za možnost skoro neomezeně používat Facebook nebo WhatsApp bude lákavá. Je to výhodnější než směšné datové limity u nejnižších tarifů nebo předplacených karet. Pro náročnější uživatele bude nepochybně zajímavá nabídka Music nebo Video Pass, protože hudba a hlavně video spotřebují nejvíce dat.

Podobně zajímavou věc už přes rok nabízí O2 v ještě omezenější podobě – soukromí tarifní zákazníci mohou používat Spotify bez čerpání dat v rámci komerčního partnerství. Zákazníci, kteří používají Spotify, to vítali. Logicky, ušetřilo jim to peníze, respektive jim to umožňuje používat Spotify svobodněji. Z pohledu celého internetu, jeho ideálů je to ale špatně. Tak špatně, že výraz prasárna je ještě umírněný.

V praxi znamená neomezený datový provoz pro vybrané aplikace omezení principu síťové neutrality. Tento princip říká, že všechna data na internetu si jsou rovna. Smyslem síťové neutrality je zachování rovných podmínek pro všechny. Pro obří firmy typu Spotify i pro malé start-upy. Nakonec je to nefér i k uživatelům. K čemu jsou neomezená data pro Facebook, když používáte Google+? No dobře, Google+ je už de facto mrtvý, ale co třeba LinkedIn, Snapchat. Co Hangouts a iMessage a desítky dalších chatovacích klientů, které nejsou součástí balíčků od Vodafone?

A co sledování videa? Umožní Vodafone neomezené sledování videa z O2TV svého spoluoligopolisty O2? A co Kuki, LepšíTV, HBO Go, Netflix, YouTube? Budou všichni v balíčku Video Pass? A Vimeo, Twitch, Mixer? Doufejme, že ano. Nejspíš bude muset, protože to už by pak nešlo ani tolik o síťovou neutralitu, ale o práci pro ČTÚ a ÚOHS.

Vodafone tvrdí, že je otevřený zařazení dalších aplikací. Tají ale podmínky. Na webu pro partnery vyžaduje registraci, podmínky pak má zaslat e-mailem. Na webu veřejně jen uvádí, že multimediální obsah v rámci svých balíčků Pass bude "optimalizovat", "abychom zákazníkům nabídli sledování videí v odpovídající kvalitě pro mobilní zařízení a tak, aby na načtení nemuseli čekat" a "aby zákazníci měli co nejlepší možný zážitek z jeho sledování". To se však vylučuje. Nejlepší zážitek budu mít ze špičkového videa a špičkového zvuku, zvláště když se nepočítají data. Na LTE síti čekání nehrozí, přes LTE se dá krásně streamovat i obsah v UltraHD rozlišení s HDR efekty. Vodafone ale kvalitu videa omezí na SD rozlišení definované jako 480 řádků. Co na tom, že většina telefonů na trhu má řádků čtyřikrát tolik.

Ale to není podstatné, podstatné je to, že vstup dalších aplikací do nabídky Vodafonu chrání brána a neveřejné obchodní podmínky. Naprosto v rozporu s principy síťové neutrality a s tím, co je dobré pro zákazníky. A nic na tom nemění ani fakt, že podle vyjádření Vodafonu pro Hospodářské noviny není součástí obchodních podmínek platba ze strany majitelů aplikací.

Jeden za osmnáct…

Na "změně" Vodafonu je zajímavá i reakce T-Mobilu. Připomíná to situaci s příchodem neomezených tarifů pro volání. Jako první je bez varování spustila Telefonica. Během chvíle však obdobné nabídky oznámil T-Mobile i Vodafone. Když na jaře politici začali po tlaku veřejnosti přitahovat šrouby operátorům, všichni nabídli o trochu více dat, ideálně za o trochu více peněz. Skutečná konkurence stále neexistuje, jen se udržuje status quo.

S "neomezeným" internetem to bude to samé. Po Vodafonu už na 15. listopadu láká T-Mobile na službu Stream On. Pravděpodobně půjde o obdobu toho, co nabízel Americký T-Mobile a co má i ten německý. Uvidíme ale, zda stejně jako německý T-Mobile nabídne ten český streamování v ceně stávajících tarifů. To by totiž znamenalo konkurenci. Sice pokřivenou, ale konkurenci.

Otázkou samozřejmě zůstává, co udělá O2. Něco určitě udělá, ale možná si počká až na odhalení podmínek svých konkurentů. Překvapení se ovšem nebráníme. Opravdová neomezená data by znamenala konec prasáren a návrat mezi země, ve kterých mají moderní přístup k internetu. A nakonec i populární americký T-Mobile nejdříve začal s neomezeným streamováním s omezenou kvalitou videa, aby nakonec posunul celý trh tím správným směrem. A jeho šéf byl nedávno v Praze, tak to třeba vyjde o u české pobočky...

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Cetelem se změnil na internetovou banku Hello bank, účet lze založit on-line. Zkušenosti z Česka chce využít při další expanzi

Telička chce ovlivnit volbu prezidenta, půjde proti Zemanovi. Škodí naší společnosti a mává s naší zemí směrem na východ, říká

Špatná zpráva pro české výrobce. Prodeje aut klesají, dolů jde britský a nově i německý trh

Ve volbách jde o to, jestli Čechům zůstane svoboda, říká šéf TOP 09 Kalousek. S kým by šel do koalice proti Babišovi? Odpovídal on-line čtenářům

Volební deník Petra Honzejka, díl 16.: Zaorálek demonstruje sám proti sobě, lidovci loví voliče v lednici, Babiš blábolí. Kampaň zešílela

reklama