reklama

Vodní král Sibiře si jde pro peníze na londýnskou burzu. Děripaska se možná domluví s čínskou CEFC

Čtěte více: Rusko | akcie | CEFC | Rosněfť
  • Ruský oligarcha Oleg Děripaska očekává, že mu primární úpis akcií na londýnské burze plánovaný na listopad vynese alespoň 1,5 miliardy dolarů.
  • Jde o první významnou emisi ruské společnosti po anexi ukrajinského Krymu v březnu roku 2014 a největší ruské IPO za posledních zhruba pět let.
  • Experti nevylučují, že "balík" nových akcií koupí čínská CEFC Energy.
Ruský oligarcha Oleg Děripaska. Ruský oligarcha Oleg Děripaska. Foto: Bloomberg

Ruský miliardář a oligarcha Oleg Děripaska hodlá získat dodatečný kapitál na akciových burzách v Londýně a Moskvě. Centrála jeho holdingové společnosti EN+ Group v Moskvě oficiálně oznámila, že v listopadu investorům nabídne 15 procent svých nových akcií. 

Počítá s tím, že celkem získá alespoň půldruhé miliardy dolarů, z toho asi půl miliardy za prodej globálních depozitních certifikátů na moskevské burze. 

Děripaska předpokládaný výnos použije převážně na splacení dluhů EN+, která drží četné majetkové podíly v důlním průmyslu, hutnictví neželezných kovů, energetice, zejména vodní, a také v logistickém byznysu. Firmy kontrolované Děripaskou vyrábějí zhruba osm procent elektřiny v Rusku. Dodávají také ropu, uhlí nebo strategické kovy, bez nichž se neobejde zbrojní výroba. 

Dostanou přednost Číňané?

Oleg Děripaska by prostřednictvím primárního úpisu akcií (IPO) do svého holdingu rád přitáhl významné institucionální investory, jimž nabídne nové akcie přednostně – den před samotným úpisem.

Ruská agentura TASS už počátkem září oznámila, že jedním z nich bude CEFC China Energy projevující zájem o pětiprocentní podíl. Měl by ji pro ni získat její partner – singapurská AnAn Group. Analytik ruské ratingové agentury Akra Maxim Chudalov v listu Vědomosti nevylučuje, že Děripaska se s Číňany dohodne na odprodeji veškerého nabízeného podílu.

CEFC patří mezi 10 největších soukromých čínských společností. Vrhla se na nákupy ve střední a východní Evropě. V Česku získala například fotbalový klub SK Slavia Praha a edenský stadion nebo luxusní hotel Mandarin Oriental. Její dosavadní největší akvizicí v zahraničí je koupě více než čtrnáctiprocentního podílu v Rosněfti za 9,1 miliardy dolarů.

"Aktiva v ruské energetice jsou pro čínské investory nyní velice přitažlivá," míní Maxim Chudalov. Jak dodává, platí to i pro Děripaskův Rusal, druhého největšího výrobce hliníku na světě, jehož tržní kapitalizace v Hongkongu stoupla na skoro 12 miliard amerických dolarů. Děripaskovi v Rusalu patří 48,13 procenta akcií.

"Cena hliníku dosáhla tříletého maxima, zhruba dva tisíce dolarů za tunu. Rostou i ceny uhlí, které prodává Děripaskova firma EvroSibEnergo, což by také mělo přispět k úspěšné primární emisi EN+ Group," vyjádřil se pro agenturu TASS Chudalov. Děripaska prostřednictvím Rusalu drží zhruba čtvrtinový podíl v důlní společnosti Norilsk Nickel dalšího oligarchy Vladimira Potanina. Ta je největším světovým výrobcem nejenom niklu, ale také palladia.

Londýnský "křest ohněm" 

Pokud veškeré nabízené akcie "přednostně" nenakoupí Číňané, pak primární úpis akcií v Londýně podle britského listu Financial Times prověří, nakolik jsou pro investory ruské společnosti přitažlivé – v době, kdy stále platí hospodářské a finanční sankce Západu vůči Rusku.

Oleg Děripaska údajně uvažoval o primárním úpisu v Hongkongu, kde se od roku 2009 obchoduje s akciemi Rusalu. Ale nakonec dal přednost Londýnské burze cenných papírů (LSE), neboť tam přichází více investorů nakloněných rozvoji obnovitelných energetických zdrojů. Děripasku lze označit za "vodního krále Sibiře", neboť společnost EuroSibEnergo, v níž vlastní 95,7 procenta akcií, spravuje vodní elektrárny postavené na veletocích Angara a Jenisej.

Holding na svých webových stránkách v "propagačním" videu přibližujícím krásy sibiřské přírody sděluje, že za jeden ze svých úkolů považuje ochranu jezera Bajkal, největší zásobárny sladké vody na světě.

Václav Lavička
Přeposlat
Diskuse
reklama

Cetelem se změnil na internetovou banku Hello bank, účet lze založit on-line. Zkušenosti z Česka chce využít při další expanzi

Telička chce ovlivnit volbu prezidenta, půjde proti Zemanovi. Škodí naší společnosti a mává s naší zemí směrem na východ, říká

Špatná zpráva pro české výrobce. Prodeje aut klesají, dolů jde britský a nově i německý trh

Ve volbách jde o to, jestli Čechům zůstane svoboda, říká šéf TOP 09 Kalousek. S kým by šel do koalice proti Babišovi? Odpovídal on-line čtenářům

Volební deník Petra Honzejka, díl 16.: Zaorálek demonstruje sám proti sobě, lidovci loví voliče v lednici, Babiš blábolí. Kampaň zešílela

reklama