reklama

Nobelova cena protiatomovým aktivistům

Názory
Čtěte více: Nobelova cena | jaderná zbraň | mír
  • Nobelův výbor v pátek udělil cenu za mír organizaci ICAN.
  • Mohli bychom se posmívat ceně pro organizaci usilující o jaderné odzbrojení ve chvíli, kdy KLDR provádí mohutné jaderné testy a Donald Trump oznamuje modernizaci amerického jaderného arzenálu.
  • Nicméně Nobelův výbor neuděluje nejprestižnější cenu na světě jen za nějaký hmatatelný výsledek, nýbrž třeba i jen za snahu.
Teodor Marjanovič. Teodor Marjanovič. Foto: HN - Matej Slávik

Udělovat Nobelovu cenu za mír organizacím, nikoli jednotlivcům, s sebou nese jistou potíž. Není tam jeden lidský příběh, který by se dal převyprávět. Což samozřejmě neznamená, že si organizace takové vyznamenání nezaslouží.

I třeba jedna z nejvysmívanějších Nobelových cen za mír, ta z roku 2012 udělená Evropské unii, měla své hluboké opodstatnění.

Jakkoliv můžeme být oprávněně kritičtí třeba k dost zkostnatělé zbyrokratizovanosti, jíž se vyznačuje provoz v Bruselu, nemění to nic na tom, že myšlenka evropské integrace, postavená na solidaritě a prosperitě, nese hlavní zásluhu na tom, že se na našem kontinentu už neválčí.

Podobně trapně bychom se mohli vysmívat ceně pro organizaci usilující o jaderné odzbrojení ve chvíli, kdy KLDR provádí mohutné jaderné testy, Donald Trump oznamuje modernizaci amerického jaderného arzenálu a Kreml samozřejmě neučinil ani krok směrem k nějakému svému odzbrojení, byť se k tomu zavázal Dmitrij Medveděv při setkání s Barackem Obamou v Praze před necelým desetiletím. Vysmívat tedy ve smyslu: Nobelův výbor zase šlápl vedle.

nobelovu cenu míru získala mezinárodní kampaň pro zrušení jaderných zbraní

Jenže ať už si o tom tedy můžeme myslet cokoliv, Nobelův výbor zjevně neuděluje tu nejprestižnější cenu na světě jen za nějaký hmatatelný výsledek, nýbrž třeba i jen za snahu.

Organizace ICAN zastřešuje desetitisíce různých aktivistů, shromážděných v nejrůznějších spolcích. Společným cílem je odstranit z povrchu zemského zbraně, které jsou schopné nás všechny smazat právě z povrchu zemského.

Kdysi v dobách studené války byly ty snahy kontaminovány levicově protiamerickým, dost často rovnou marxistickým kontextem, připomeňme třeba kampaň proti instalaci amerických raket v britském Greenham Common v roce 1981, spojenou s mnoha pokusy o blokádu tamější armádní základny.

V rámci ICAN sice jistě asi působí hodně part, které mají k těmto svým pomýleným předchůdcům ideologicky blízko. Jenže světový kontext je dnes jiný. Globální stabilitu ohrožují hlavně nepředvídatelné režimy typu toho íránského a zejména severokorejského.

Pokud Nobelova cena za mír zapůsobí jako vzpruha pro ty, kteří chtějí tlačit třeba na Čínu, aby přestala Kimův režim v Pchjongjangu potichu podporovat, vejde tento pátek po zásluze do dějin. Pokud ale zafunguje spíše jako vzpruha pro tupou levicovou umanutost, namířenou proti USA, Británii, Francii a Izraeli, nezbude než si říct, že výbor opravdu šlápl vedle.

Teodor Marjanovič
Přeposlat
Diskuse
reklama

Z pražských sídlišť by se mohly stát vyloučené lokality. Vzor pro uzdravování panelových ghett ukazuje Nizozemsko

Šokuje mě, když vidím lidi pracující ve fabrikách za 16 tisíc. Pro mnohé se toho od socialismu moc nezměnilo, říká Zaorálek

Koruna je tam, kde byla před intervencemi. Posilování ale může zarazit úspěch Okamury a komunistů

Vlk z Wall Street míří do Česka. Dravý byznysmen bude v Praze radit podnikatelům, jak dosáhnout větších obratů

Větší rozdíl mezi mzdami mužů a žen je v rámci EU už jen v Estonsku, ukázala nová studie

reklama