reklama

Fritovací olej z Číny jako příměs do paliva: Unipetrol začíná testovat novou biosložku pohonných hmot

Čtěte více: Unipetrol | výzkum | biopaliva | EU
  • Unipetrol tento týden zpracovává použitý potravinářský olej v rámci testu nové příměsi do nafty. Test je součástí širšího výzkumu aditiv nové generace.
  • EU bude nutit výrobce paliv postupně zvyšovat podíl biosložek takzvané druhé generace v palivech pro automobilovou dopravu.
  • Odborníci na rafinérský byznys si kladou otázku, zda bude český trh schopen dodat dostatek vhodných surovin pro příměsi nové generace.
Chempark společnosti Unipetrol. Chempark společnosti Unipetrol. Foto: HN - Lukas Biba

Unipetrol, největší česká rafinérská skupina, podniká první kroky k využití biosložek druhé generace, jejichž přimíchávání do paliv pro auta bude v budoucnosti vyžadovat Evropská unie. V rámci provozního testu zpracuje firma tento týden 730 tun použitého oleje od řetězců rychlých občerstvení, aby technologii vyhodnotila.

O testu řekl novinářům ředitel petrochemie Unipetrolu Milan Brejchal během prohlídky Chemparku Záluží u Litvínova. Chempark je největší konglomerát zařízení pro zpracování ropy v České Republice a Unipetrol v něm zpracovává hlavně ruskou ropu, která do areálu vede ropovodem Družba. Hlavním akcionářem firmy je polská skupina PKN Orlen.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé.

Děkujeme za vaši přízeň.

Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá.
Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Předplatit

Marek Miler
Přeposlat
Diskuse

Rusko zasahuje do záležitostí cizích států, Čína krade duševní vlastnictví. Trump představil novou bezpečnostní strategii USA

Jednodušší daně nebo větší důraz na Evropu. Babiš v programovém prohlášení vychází vstříc ostatním stranám a doufá v toleranci

Znečištění vzduchu v pražských tunelech mnohonásobně překračuje limity. Nejhůře je na tom Strahovský tunel

Merkelová se setkala s příbuznými obětí teroristického útoku v Berlíně. Slíbila, že se vše vyšetří, řekl Čech, kterému útočník zabil ženu

Chyby při sčítání hlasů dotlačily vnitro k lepší organizaci voleb. Lístky budou jednostranné, komisím se zvýší odměny

reklama