reklama

Kvalitní kandidát s nulovou šancí

  • Je jasné, že Pavel Fischer je kompetentní kandidát na prezidenta, ale nemá naprosto žádnou šanci.
  • Vyhrál by, pokud by šlo o konkurz, jenže toto jsou přímé volby.
  • Jestli někomu jeho kandidatura pomůže, bude to Miloš Zeman.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Máme tu dalšího prezidentského kandidáta, který není na první pohled směšný. Je jím ředitel agentury STEM Pavel Fischer. Kdybychom žili ve světě politické věcnosti, byl by to asi nejlepší kandidát ze všech. Kultivovaný vzdělanec, absolvent prestižní francouzské ENA, dlouholetý poradce Václava Havla, exvelvyslanec ve Francii, znalec české i evropské politiky, muž, který se domluví několika jazyky… Pokud by šlo o konkurz, vyhrál by nad ostatními vyzyvateli Miloše Zemana o parník. Jenže konkurz to není, jde o volby, a navrch přímé. Takže je jasné, že Fischer nemá šanci. A jestli někomu jeho kandidatura pomůže, bude to Miloš Zeman.

Postupně. Pavla Fischera širší veřejnost takřka nezná. Dobře to ilustrovala bizarní twitterová debata: "Fischer bude kandidovat na prezidenta!" "Cože, už zas?" "Ale ne Jan Fischer, jiný Fischer!" "Václav Fischer?" "Taky ne…" "Tak Petr Fischer?" "Ne, PAVEL Fischer!" Je to tak: prezidentský kandidát k vlastní smůle ani mezi "Spolufischery", tedy expremiérem, exsenátorem a šéfredaktorem stanice Vltava, proslulostí zrovna nevyčnívá. A proti Michalu Horáčkovi a Jiřímu Drahošovi má těžký handicap, který za tři měsíce těžko dožene. Další záležitostí je, že Pavel Fischer není zrovna typ, který by dokázal strhnout masy. Sice není žádný "nudimír", to bychom mu křivdili, ale takové charisma, aby si dokázal za pár minut získat srdce voličů na mítincích, zase nemá. V nadsázce, leč trefné to vyjádřil jeden z debatérů na sociálních sítích: "Divím se, že mu ta kandidatura kvůli pěti tisícům lidí s IQ nad 150 stojí za to!" Fischer sice zajisté osloví víc voličů, ale na dvojciferný výsledek v procentech to vydá jen těžko. Natož na postup do druhého kola.

Důsledky kandidatury? Potenciální voliči Pavla Fischera samozřejmě patří do nezemanovského tábora. Leč z jeho kandidatury může mít paradoxně největší radost právě Miloš Zeman. Fischer odebere pár procent hlasů Drahošovi a Horáčkovi. Takže v situaci, kdy bude kandidovat i senátor ODS Jaroslav Kubera, což je velmi pravděpodobné, se lehce může stát, že do druhého kola nepostoupí ani Drahoš, ani Horáček, ale právě protřelý provokatér z Teplic. No a toho Miloš Zeman v druhém kole slupne jako malinu. Nakonec i Fischer sám připouští, že v takové situaci by ve druhém kole volil Zemana…

Pavel Fischer často říká, že v politice chybí humor. Konkrétně někdo, kdo si dokáže udělat legraci i ze sebe, podobně jako to dokázal Václav Havel. Může se ale stát, že se Fischerova kandidatura nakonec stane, z pohledu voličů, kterým se zajídá Miloš Zeman, hodně černým vtipem.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama

Z pražských sídlišť by se mohly stát vyloučené lokality. Vzor pro uzdravování panelových ghett ukazuje Nizozemsko

Šokuje mě, když vidím lidi pracující ve fabrikách za 16 tisíc. Pro mnohé se toho od socialismu moc nezměnilo, říká Zaorálek

Koruna je tam, kde byla před intervencemi. Posilování ale může zarazit úspěch Okamury a komunistů

Vlk z Wall Street míří do Česka. Dravý byznysmen bude v Praze radit podnikatelům, jak dosáhnout větších obratů

Větší rozdíl mezi mzdami mužů a žen je v rámci EU už jen v Estonsku, ukázala nová studie

reklama