reklama

Zbrojař Strnad ovládl výrobce hodinek Prim. Původní majitel se cítí ošizený a chce se bránit

Čtěte více: Prim | hodinky | vlastnictví
  • O vlastnictví tradičního českého výrobce strojkových hodinek Prim se strhl ostrý spor.
  • Společnost Elton hodinářskou se téměř ze 100 procent podařilo ovládnout zbrojaři a průmyslníkovi Jaroslavu Strnadovi a jemu blízkým lidem.
  • Dřívější majitel Jiří Helikar, kterému zůstal jen zlomek firmy, se však hodlá bránit.
Společnost Elton hodinářskou, vyrábějící hodinky Prim, se téměř ze 100 procent podařilo ovládnout zbrojaři a průmyslníkovi Jaroslavu Strnadovi a jemu blízkým lidem. Společnost Elton hodinářskou, vyrábějící hodinky Prim, se téměř ze 100 procent podařilo ovládnout zbrojaři a průmyslníkovi Jaroslavu Strnadovi a jemu blízkým lidem. Foto: Jakub Plíhal / Aktuálně.cz

O vlastnictví tradičního českého výrobce strojkových hodinek Prim se v posledních měsících strhl ostrý spor. Společnost Elton hodinářskou se téměř ze 100 procent podařilo ovládnout zbrojaři a průmyslníkovi Jaroslavu Strnadovi a jemu blízkým lidem.

Dřívější majitel Jiří Helikar, jemuž zůstal jen zlomek firmy, se však hodlá bránit. Zásadním krokem ke změně vlastnictví bylo navýšení kapitálu firmy o 31 milionů korun.

"Došlo k započtení a kapitalizaci pohledávek majoritních akcionářů. Většinovým akcionářem je společnost Made CS (patří Strnadovi, pozn. red.), další významný podíl drží firma E-Centrum," řekl Strnadem dosazený generální ředitel firmy Martin Pabiška.

30 procent

činil meziročně nárůst objednávek hodinek Prim. Tržby by se měly pohybovat okolo 60 milionů korun.

Helikar, který hodinkářskou firmu dříve ovládal, se ale cítí ošizený. "Nebylo mi umožněno ani nabídnuto se na navýšení kapitálu podílet," uvedl pro HN. Strnad a majitel E-Centra Michal Voráček si podle něj navíc koupili nové akcie za polovinu jejich reálné hodnoty.

"Hlavním akcionářům Made CS a E-Centrum jsem nabídl dohodu. Věřím v jejich soudnost a smysl pro férové jednání. Pro případ, že bych se mýlil a hlavní akcionáři by nadále postupovali stejným směrem, připravili jsme právní kroky, které ochrání oprávněné zájmy minoritních akcionářů," prohlásil Helikar.

České Primky

Historie značky

◼ Výroba náramkových hodinek začala v tehdejší firmě Chronotechna brzy po roce 1949. Od roku 1954 nesly název Spartak, označení Prim přišlo až v roce 1958. Závod se přejmenoval na Elton v roce 1969. V roce 1993 prošel privatizací, ale neúspěšnou. Firma ukončila výrobu a až do roku 2006 montovala hodinky jen ze zásob dílů. Výroba kompletních hodinek začala v roce 2009.

PRIM vs. PRIM

◼ V současné době si název Prim přivlastňují dvě firmy. Elton, jenž v Novém Městě pokračuje v ruční výrobě, a firma MPM-Quality. Ta dováží výrazně levnější hodinky z Číny. Firmy mezi sebou vedou o značku řadu soudních sporů.

Jeho podíl se nakonec smrskl zhruba na čtyři procenta. Pokud se k tomu zbylí dva akcionáři rozhodnou, mohou ho tedy podle zákona vytěsnit.

"Co bude s podílem pana Helikara, o tom nechceme spekulovat," sdělil Pabiška. "Kapitalizace společnosti byla řádně schválena valnou hromadou a týkala se dvou akcionářů, kteří se podíleli na záchraně a rozvoji společnosti v době, kdy se potýkala s problémy. Pan Helikar se na rozvoji nijak nepodílel, o podporu firmy nejevil zájem a naopak ji neustále zatěžuje různými spory a tím ji i poškozuje," podotkl Pabiška.

Zda navyšování kapitálu a další kroky byly v souladu se zákonem, rozhodne pravděpodobně soud.

Jaroslav Strnad a jeho Czechoslovak Group ovládli 60procentní podíl ve firmě Elton hodinářská v květnu loňského roku. Prodávajícím byla právě firma E-Centrum podnikatele Michala Voráčka, které podobně jako tehdy Helikarovi zbylo ve společnosti okolo 20 procent. Helikar dříve vlastnil většinu, kvůli finančním problémům firmy o ni nakonec přišel a získal ji Voráček.

Do hry navíc minulý týden vstoupil ještě Petr Rusek, dlouholetý Strnadův obchodní partner, jenž mu pomohl získat několik firem včetně Primu nebo kopřivnické Tatry. "Ano, koupil jsem od pana Strnada pětinový podíl ve firmě Made CS. Spíše než finanční investice je to srdcovka, i když firma se pod novým managementem dobře rozjela," řekl Rusek.

Pod Pabiškou, který vedení firmy převzal s příchodem Strnada v květnu minulého roku, se hodinkám Prim začalo dařit. Ještě loni v rozhovoru pro HN Pabiška mluvil o tom, jak poptávka výrazně převyšuje nabídku, firma nestačí vyrábět dost hodinek a má problémy sehnat lidi na druhou směnu.

"Situace je dnes lepší, klíčové provozy už jedou v režimu tří směn," tvrdí šéf firmy. To vše při stále rostoucím zájmu o hodinky Prim. Zakázky meziročně stouply o 30 procent, obrat by se měl pohybovat okolo 60 milionů korun a provozní zisk před odpisy mezi 11 a 14 miliony.

Petr Lukáč
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama