reklama

Bývalý velvyslanec Fischer potvrdil kandidaturu na prezidenta. Podpořili ho senátoři z ČSSD, KDU-ČSL, STAN či TOP 09

Čtěte více: prezident | kandidát | Senát
  • Pavel Fischer potvrdil svou kandidaturu na hlavu státu. Získal podporu více než deseti senátorů.
  • V kampani zatím podle něj chybí prezidentská témata, například role Česka ve světě nebo pomoc seniorům.
  • Fischer dříve působil jako velvyslanec v Monaku a ve Francii a pracoval v kanceláři Václava Havla. Nyní je ředitelem agentury STEM.
Fischer řekl, že je nestraník, ale cítí se jako politický člověk. Fischer řekl, že je nestraník, ale cítí se jako politický člověk. Foto: HN - Matej Slávik

Bývalý velvyslanec Pavel Fischer potvrdil svou kandidaturu na prezidenta. Má podporu více než deseti senátorů napříč politickým spektrem. Řekl to na čtvrteční tiskové konferenci. Jmenný seznam senátorů chce zveřejnit až později.

Voličům hodlá nabídnout svou zkušenost a zároveň by chtěl díky své kandidatuře otevírat nová témata. "Ke kandidatuře jsem se rozhodl teprve nedávno poté, co jsem naslouchal základním tématům v kampani, která probíhá. Zdá se mi, že tam některé věcné politické otázky a agendy chybí a přitom že k prezidentovi patří," řekl Fischer.

Na pozadí prezidentské volby je podle něj možné mluvit o řadě témat, na která není jindy čas.

Na tiskové konferenci Fischer řekl, že získal podporu od senátorů ze sociální demokracie, KDU-ČSL, STAN nebo TOP 09 a nezávislých. S nabídkou kandidatury ho oslovil místopředseda Senátu Jiří Šesták. Jmenný seznam senátorů, kteří ho podporují, chce zveřejnit až později.

"Počet senátorů ještě není definitivní, mám plánované další schůzky, někteří z nich byli na cestách. V tuto chvíli jich mám více, než jich je potřeba," řekl.

Zájemci o kandidaturu musí mít k dispozici podpisy 10 senátorů nebo 20 poslanců či 50 tisíc ověřených podpisů voličů.

Pavel Fischer

Narodil se 26. srpna 1965 v Praze.

Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy.

Studoval i v Ženevě (sociální učení církve) a na pařížské Národní škole pro státní správu (ENA).

Krátce pracoval jako učitel francouzštiny na gymnáziu.

V letech 1991 až 1993 byl osobním sekretářem pražského biskupa Františka Lobkowicze.

Následující dva roky byl zástupcem ředitele pražského Institutu komunikace.

V letech 1995 až 2003 působil v Kanceláři prezidenta republiky, mj. jako poradce Václava Havla, v letech 1999 až 2003 byl ředitelem politického odboru.

V letech 2003 až 2010 byl českým velvyslancem ve Francii a v Monaku.

Po návratu do Prahy pracoval jako vrchní ředitel sekce bezpečnostně-multilaterální ministerstva zahraničí.

Ve Francii byl za aktivity a zásluhy ve prospěch bilaterálních vztahů oceněn řádem Čestné legie, v Monaku řádem svatého Karla.

V současnosti je ředitelem neziskové organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění.

V současné prezidentské kampani Fischerovi chybí například téma rozvoje venkova do budoucna nebo dlouhodobého směřování České republiky.

Dále to, jak zajistit důstojný život seniorům nebo jak otevírat dveře mladým do zahraničí.

Představil čtyři priority, na které by se chtěl soustředit. První je život v bezpečí, který by chtěl zajistit jako velitel ozbrojených sil. Chtěl by dbát na to, aby spolu bezpečnostní složky spolupracovaly v rámci ČR i spojeneckých zemí.

Inspirovat se chce také prací dlouholetých starostů, kteří mají důvěru svých voličů, a chce být zárukou jejich autonomie.

"Za třetí chci být iniciátorem a moderátorem debat o strategických otázkách naší země, o dlouhodobém směřování, ale také o tom, jaké priority by si naše země měla zvolit," řekl. Zároveň řekl, že Evropská unie potřebuje podstatné a dlouhodobé reformy.

Jako poslední prioritu označil zřízení dílny občanského vzdělávání na Pražském hradě.

Tam by se školáci seznamovali s institucemi země.

Mezi hlavní favority lednových prezidentských voleb patří současný prezident Miloš Zeman, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš nebo podnikatel a textař Michal Horáček.

Fischer nechtěl hodnotit, ke komu z nich má nejblíže. Připomněl, že osm let pracoval v kanceláři prezidenta Václava Havla. Odmítl, že by například Drahošovi měl brát svou kandidaturou hlasy. "Že by to bylo tak, že budu někomu odebírat hlasy nebo mu konkurovat, tak to prostě není. Zdá se mi, že smysl přinést konkrétní témata je evidentní," řekl. Dodal, že pokud by například neuspěl v prvním kole, rád kandidáta, který mu bude programově nejblíže, podpoří.

Fischer v minulosti působil jako český velvyslanec ve Francii a v Monaku, na Pražském hradě pracoval v době prezidentství Havla. V současné době je ředitelem agentury STEM.

Čerstvý kandidát na prezidenta Pavel Fischer: Chybí tu prezidentská témata
Cerstvy_kandidat_na_prezidenta_Pavel_Fischer_Chybi_tu_prezidentska_temata.jpg

O post prezidenta dosud projevily zájem asi dvě desítky lidí. U Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí své volební účty dosud zaregistrovalo deset kandidátů a jedna kandidátka.

ČTK, bbb
Přeposlat
Diskuse
reklama

Nové testovací centrum automobilky BMW u Sokolova svým významem předčí stávající centra v západní Evropě

Hodnota kryptoměn je už 11 bilionů korun. Bitcoinu věří Musk nebo McAffee, jiní varují před rostoucí bublinou

Víceleté gymnázium nemusí být kvalitnější než základní škola, zjistili vědci. Mívá lepší učitele, zároveň ale větší třídy, upozorňuje Münich

Číňané představili návrh lázeňských Pasohlávek. U Nových Mlýnů chtějí postavit hotel a desítky bytů

Dárky nakupte nejpozději v pondělí, jinak je nestihneme doručit, radí e-shopy. Češi v nich před svátky utratí 38 miliard korun

reklama