reklama

Zemanovský ceník: za 200 tisíc od Liglassu doporučující dopis, za 300 tisíc audience, za miliony místo v delegaci

Ekonom
Čtěte více: Zeman Miloš | Liglass Trading CZ
  • Týdeník Ekonom nahlédl do výroční zprávy SPO za minulý rok.
  • Liglass Trading CZ, který hrál ústřední roli v nedávné kyrgyzské kauze hydroelektráren, poslal partaji 200 tisíc.
  • A zemanovci mají ve svých výročních zprávách mnohem více sponzorů, kteří mohou být prezidentu Miloši Zemanovi zavázáni.
jarvis_598200c1498e27acf5c3c451.jpeg Podpis smlouvy proběhl před prezidentem Kyrgyzstánu Almazbekem Atambajevem (uprostřed), majitel Liglass Trading CZ Michael Smelík je vpravo. Foto: president.kg

Na transparentním účtu Miloše Zemana, kde se mají hromadit prostředky na znovuzvolení, zatím jen přibývají halíře od vtipálků. Mnohem větší částky se však protáčejí na účtu Strany práv občanů, což je strana, kterou Zeman zakládal a dosud je jejím čestným předsedou. Na účtu SPO se hromadí dary a Hrad oplácí svou přízní.

Příkladem může být firma Liglass Trading, která hrála ústřední roli v nedávné kyrgyzské kauze hydroelektráren. Ač šlo v oboru o neznámou společnost, získala mnohamiliardovou zakázku v Kyrgyzstánu. Pomohl i přímluvný dopis hradního kancléře Vratislava Mynáře, kde výslovně firmu doporučuje: "Česká společnost je osvědčenou firmou nejen na českém, ale i evropském trhu." Zapomněl ale dodat, že šlo i o sponzora zemanovců, kterým Mynář od roku 2010 do roku 2013 předsedal.

Týdeník Ekonom nahlédl do výroční zprávy SPO za minulý rok. Liglass Trading CZ poslal partaji 200 tisíc a 8. září toho roku odešel na hlavičkovém papíře prezidentské kanceláře Mynářův dopis Saparu Džumakadyroviči Isakovovi, jeho protějšku v kanceláři kyrgyzského prezidenta Almazbeka Atambajeva.

Majitel společnosti Liglass Trading ani na opakované dotazování nechtěl finanční sumu pro politickou stranu komentovat. "S médii mluvit nebudu. Omlouvám se," opakoval dokola. Poté reportérovi zavěsil.

Spokojení sponzoři

Zemanovci mají ve svých výročních zprávách mnohem více sponzorů, kteří mohou být prezidentu Zemanovi zavázáni. Za dobu existence strany největší dary poslaly firmy Ray Service či Dako-cz. Vždy šlo o milionové částky. Vedení Ray Servicu následně vzal Zeman na svou cestu do Číny. Dako-cz se zase dostalo na seznam česko-čínských obchodů, které Zeman zaštiťoval, a v roce 2015 v Třemošnici osobně prezident otevřel novou halu této firmy.

Zeman se sponzorům dokáže odvděčit i jinak. V létě roku 2015 přijal na Hradě finančníka Pavola Krúpu. O rok později Krúpova firma Arca Capital Bohemia darovala zemanovcům 300 tisíc.

A mezi štědrými dárci najdeme i další zajímavé vazby. Firma Composite Components darovala v roce 2013 SPO 300 tisíc. Vlastní ji Petr Rusek, který je zároveň členem představenstva Czechoslovak Group přítele prezidenta, zbrojaře Jaroslava Strnada.

Některé dary jsou opravdu štědré. Třeba firma Rogat straně darovala minulý rok 250 tisíc, i když sama pak skončila podle účetní závěrky za rok 2016 ve ztrátě 281 tisíc.

A mezi dárci nalezneme samozřejmě i firmy spjaté s Martinem Nejedlým, jedním z vlivných lidí v Zemanově okolí a zároveň místopředsedou SPO.

U některých sponzorů se vlastnictví nedá dohledat, protože například sídlí v anonymitě na Kypru.

Úspěšnější než velké strany

Dotační parazity odhalí nový portál Babišova exnáměstka

Že zemanovci jsou v získávání darů velmi úspěšnou stranou, dokazuje i nový projekt Dotační parazit exnáměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta.

Strana minulý rok na darech v součtu získala 7,4 milionu.

To je mnohem více, než dostávají srovnatelné či i větší strany.

David Klimeš, dom
Přeposlat
Diskuse
reklama

Politici nebojují jen o poslanecké mandáty. Volby přinesou i mnohá vnitrostranická zemětřesení

Poslance si během prvního dne voleb vybraly více než dvě pětiny voličů. Zájem je vyšší než před čtyřmi lety

Liberální demokracie už lidem nestačí. Dvacet let se preferovala svoboda, teď se více mluví o rovnosti, říká historik Kopeček

Bitcoin poprvé překonal hranici šesti tisíc dolarů. Analytici věří, že se dostane i přes deset

Zbýšov volil před čtyřmi lety stejně jako Česko, jak bude volit nyní? Jestli dají hlasy Okamurovi, zklamou mě, říká starosta

reklama