Zhruba třicet minut by trvalo mezikontinentální balistické raketě s jadernou hlavicí, než by doletěla ze Severní Koreje na americké Los Angeles a zabila či zranila miliony lidí. Severní Korea chce teď ukázat, že je toho technicky schopna. Zvažuje vyslání své rakety s vodíkovou bombou "bezprecedentního rozměru" daleko do Pacifiku. Oznámil to v pátek severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho.

Spojené státy mají jen omezené možnosti, jak reagovat. Několik desetiletí trvající snahy jednat s vedením Severní Koreje či je odradit od budování jaderného arzenálu byly neúspěšné. Stejně jako výhrůžky vojenským zásahem. Severní Korea stále zdokonaluje své atomové zbraně a vyvíjí stále nové rakety.

Na ráně je Japonsko

Raketového testu se nyní bojí zejména Japonsko, severokorejská střela by při něm musela přeletět japonské ostrovy. Rakety vyvíjené diktátorským režimem přitom nejsou příliš spolehlivé. Například 88 procent dosavadních testů střel středního doletu Musudan skončilo jejich pádem, a Japonci se tak obávají jejich zřícení na své území. Navíc není jasné, nakolik jsou severokorejské jaderné bomby odolné vůči přehřátí při klesání či nárazu.

I pokud by bomba podle plánu vybuchla nad oceánem, může to způsobit zamoření vody a vzduchu radiací, hrozí i zasažení posádek námořních lodí. Výbuch ve velké výšce může navíc vyřadit z provozu elektronická zařízení v širokém okolí.

Japonsko stejně jako Jižní Korea se ale bojí i z dalšího důvodu. Úspěšného testu by pak Severokorejci mohli využít k odrazení Washingtonu od pomoci svým spojencům. A zaútočit na Japonsko či Jižní Koreu a vynutit si tím ústupky od USA. Nebo dokonce Jižní Koreu dobýt.

Obětovali by Američané Los Angeles, aby zachránili jihokorejský Soul? ptá se časopis The Atlantic. Pravděpodobně ne, Američané by se spíše stáhli, aby zabránili dalším útokům. Možnost takového vývoje je "malá, ale reálná", uvedl v listu New York Times Andrej Lankov, expert na Severní Koreu z jihokorejské Kookmin University.

Obtížný chirurgický zásah

Časopis The Atlantic nedávno popsal, jaké mají Američané možnosti odpovědi na severokorejskou jadernou hrozbu.

Snaha zastavit Severní Koreu hospodářskými sankcemi zatím nebyla příliš účinná. Peking, jediný spojenec Severní Koreje, ji nechce nechat zcela odříznout od světa a ekonomicky zkolabovat. Bojí se, že by se tím rozšířil americký vliv k čínským hranicím.

Severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi pomáhá obejít mezinárodní blokádu i síť pašeráků. Navíc jeho režim spoléhá na vlastní zdroje, a tak obchod se světem příliš nepotřebuje.

Stupňování výhrůžek také nefunguje. I poznámka severokorejského ministra o připravovaném testu je reakcí na sílící tlak amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten na valném shromáždění OSN minulý týden prohlásil, že pro Severní Koreu je do budoucna jedinou šancí zbavit se jaderných zbraní, a pohrozil, že pokud nebude mít jinou možnost, "zcela zničí Severní Koreu".

Vojenská akce je ale stěží proveditelná. Válka se Severní Koreou by znamenala velké ztráty. Jihokorejci a Američané už léta trénují "chirurgický zásah" proti Kimovu režimu. Zabití diktátora, jeho věrných a zničení skladů atomových a chemických zbraní.

"Nevěřím, že někdo má perfektní informace o tom, kde jsou všechny severokorejské nukleární zbraně," nedávno varovala Michele Flournoyová, bývala náměstkyně amerického ministra obrany.

Klíč je v Pekingu

Šancí je přesvědčit Peking, který posiluje svá vojska na hranici s Koreou, aby zatlačil na Pchjongjang. Či sám podnikl proti Kimovi vojenskou akci, myslí si například bývalý šéfredaktor časopisu The Economist Bill Emmott. Severní Korejci by pak neměli důvod útočit na Jižní Koreu, Japonsko či USA.