Opavská společnost FAU už podruhé uspěla u soudu s žalobou proti takzvaným zajišťovacím příkazům. Ty na firmu, která obchoduje s pohonnými hmotami, uvalila jak finanční, tak celní správa. Krajský soud v Ostravě v pátek zrušil druhý z příkazů za zhruba 340 milionů korun, který vydala právě celní správa.

"Nyní je takový stav, že máme zrušené úplně vše. Nyní budeme čekat na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu," uvedl advokát firmy FAU Alfréd Šrámek.

Finanční správa totiž už v případě prvního rozsudku proti rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě podala k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) kasační stížnost a stejně hodlá postupovat i celní správa po druhém rozhodnutí soudu. 

"Pakliže i NSS rozhodne, že finanční úřad i celníci vydali zajišťovací příkazy nezákonně, bude zřejmé, že byl nezákonný i celý postup ze strany státu, a důsledky si každý může domyslet," řekl Šrámek. Dodal, že škoda za zničenou firmu bude určitě přesahovat částku jedné miliardy. "Je nanejvýš pravděpodobné, že společnost FAU bude uplatňovat vůči České republice náhrady škody," doplnil.

Naši klekli na FAU Přerov, říká Babiš na nahrávce o firmě, kterou přivedla finanční správa do konkurzu

Společnost FAU skončila v konkurzu loni na podzim.

Vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské Prechezy z holdingu Agrofert, tehdy patřícímu Andreji Babišovi. Chemička měla o sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu, údajně zájem.

V roce 2014 berní úředníci nabyli dojmu, že firma FAU, kterou podezřívali ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí.

Posléze se k finančnímu úřadu přidala Celní správa s tím, že firma dluží na dani za srpen roku 2016. Také celníci neváhali okamžitě vydat zajišťovací příkaz.

Firma FAU byla podle finanční správy zapojena do řetězového podvodu týkajícího se daně z přidané hodnoty u obchodů s pohonnými hmotami. Nedoplatek na DPH správce daně vyčíslil na zhruba 218 milionů korun.

Zástupkyně celníků v pátek u soudu řekla, že rozhodnutí bylo vydáno v souladu s předpisy a důvodem byla obava u budoucí dobytnost daně.

"Samotné zjištění, že budoucí daň převyšuje aktuální finanční disponibilní prostředky daňového subjektu, není samo o sobě důvodem pro tak masivní zajištění, jako jsou zajišťovací příkazy, po nichž bezprostředně následuje exekuce," řekl při odůvodnění rozsudku soudce Jiří Gottwald. Pokud podle něj existuje možnost, že firma bude v nějaké rozumné době schopna potřebné prostředky vygenerovat, není na místě rozsáhlé odčerpání jejích zdrojů, které ochromí její činnost, podle soudce přichází v úvahu nějaké mírnější opatření.

Celní správa však podle soudu rozhodla rovnou o vydávání zajišťovacích příkazů, byť jde prakticky o nejzazší možné řešení. "Soud má za to, že především v těch rozhodnutích zcela absentuje jakákoli úvaha, proč nestačilo jiné opatření, které daňové předpisy daňovým orgánům dávají. Proto byla napadená rozhodnutí zrušena, a to včetně těch zajišťovacích příkazů," řekl Gottwald.

Finanční správu neúkoluji, měla jasný důvod. Firma z nahrávky dluží státu obrovské peníze, říká Babiš

Celní správa se zatím k rozsudku nechce vyjádřit. "Po seznámení s výsledkem dnešního řízení před soudem se vyjádří celní správa v pondělí," uvedla mluvčí celníků Martina Kaňková.

Komentář odmítlo i Generální finanční ředitelství s tím, že se jedná o záležitost celní správy.

Místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL označil okolnosti kolem firmy FAU za skandální a hodlá proto s ministrem financí Ivanem Pilným jednat o odvolání šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka.

"Určitě to otevřeme na pondělním jednání vlády," napsal Bělobrádek.