reklama

Česká vědkyně rozluštila strukturu viru HIV, její objev přispěje k vývoji léků proti němu. Získala za to Cenu předsedkyně Grantové agentury

Čtěte více: věda | HIV | ocenění | biochemie
  • Výzkum české biochemičky Michaely Rumlové přispěje k hledání léků proti HIV.
  • Vědkyně za zkoumání retrovirových částic nyní obdržela Cenu předsedkyně Grantové agentury České republiky.
  • Jejímu badatelskému týmu se podařilo jako prvnímu rozluštit strukturu viru HIV, který tvoří až dva tisíce molekul.
Michaela Rumlová (vlevo) z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR převzala 21. září v Praze z rukou Alice Valkárové Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR. Michaela Rumlová (vlevo) z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR převzala 21. září v Praze z rukou Alice Valkárové Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR. Foto: ČTK

Retrovirové částice zkoumala biochemička Michaela Rumlová přes dvacet let. Plody svého bádání ale sklízí teprve v současnosti. Závěry výzkumu, za nějž ve čtvrtek obdržela Cenu předsedkyně Grantové agentury České republiky, významně přispějí k hledání léků proti viru HIV.

Díky dlouhodobému zájmu o retrovirové částice, mezi které patří také virus HIV, se jejímu týmu ve spolupráci s kolegy v německém Heidelbergu podařilo rozluštit celou strukturu částice viru. Tu přitom tvoří až dva tisíce molekul. "Zjistili jsme detailní rozložení všech jednotek, máme jejich precizní mapu a víme, k jakým interakcím mezi nimi dochází," přibližuje Rumlová.

Žádnému jinému vědeckému týmu se podle ní nic podobného dosud nepodařilo.

Další letošní držitelé ceny

Gabriela Blažková 

Cenu získala za dvoudílnou monografii, která mapuje renesanční nálezy hmotných památek kolem Pražského hradu, zejména keramiky a skleněných nádob.

Během výzkumu se jí rovněž podařilo získat poznatky o vybavení domácností obslužného personálu císařského dvora.

Blažková pracuje v Archeologickém ústavu AV ČR.

Jiří Kopáček 

Ocenění převzal za výzkum, který se týkal dopadu kůrovcové kalamity v šumavských lesích v roce 2004.

Závěry jeho bádání, které byly více než stokrát citovány a publikovány v 35 recenzovaných časopisech, potvrzují, že přírodní ekosystém se zotavuje rychle i bez zásahu člověka.

Kopáček působí v Biologickém ústavu AV ČR.

Ivana Orlitová 

Ve svém výzkumu se věnovala ionizujícímu zařízení, čímž přispěla k porozumění studia raného vesmíru, kdy k tomuto záření docházelo.

Související výsledky jejího bádání byly publikovány v časopise Nature.

Orlitová působí v Astronomickém ústavu AV ČR.

Lukáš Sekanina 

Cenu získal za vyvinutí metod optimalizace číslicových obvodů, které jsou důležité pro počítače.

Výsledky výzkumu přispějí ke snížení příkonu elektroniky a umožní výpočetně náročné úlohy v nízkopříkonových zařízeních.

Sekanina pracuje na Fakultě informačních technologií VUT.

To, že vědci nyní mají podrobnou představu o složení viru HIV, je důležité právě pro nalezení léků, které mohou zabránit jeho šíření v těle. Když totiž virus napadá další buňky, musí se nejdřív rozložit a posléze opět složit.

"Zastavit šíření viru můžeme právě tím, že jeho částicím zabráníme, aby se opět složily," poznamenává Rumlová.

K vyvinutí látek, které by dokázaly účinně složení částice zabránit, přitom může napomoci právě znalost interakcí jejích molekul.

"Znalost struktury částice by nám mohla umožnit vyvinout látky, které by konkrétní molekuly mohly zablokovat nebo jim neumožnit spojit se s jinými," vysvětluje Rumlová. Virus se tak nebude moct dál šířit.

Vyvíjet nové látky blokující virus HIV, takzvané inhibitory, je přitom potřebné. Virus si proti lékům, které pacienti již užívají, může vytvořit rezistenci, a ty pak přestanou účinkovat. Blokující látky se proto musí obměňovat.

Výsledky výzkumu se dočkaly také patentu. Jde o metodu, jak otestovat, zda vyvinuté sloučeniny, které mají blokovat skládání částice viru HIV, skutečně fungují. Ta může být využita například farmaceutickými firmami, které už pracují na konkrétních lécích proti HIV.

Rumlová se retrovirovým částicím věnovala také na svém dřívějším pracovišti, na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

K oblasti ji ale přivedla už její disertační práce, v níž se zabývala jejich umělou přípravou.

Opustit jejich studium nehodlá ani v následujících letech. Zatímco její současný objev se týká složení částice viru HIV, dále se chce věnovat procesu jejího rozložení.

Společně s Michaelou Rumlovou získali Cenu předsedkyně Grantové agentury další čtyři vědci a vědkyně.

Archeoložka Gabriela Blažková si ji odnesla za dvojdílnou monografii o nálezech renesančních památek kolem Pražského hradu a hydrolog Jiří Kopáček ji obdržel za výzkum, v němž prokázal, že nejlepší způsob obnovy lesů po kůrovcové kalamitě na Šumavě je přirozená regenerace.

Dalšími laureáty jsou také Ivana Orlitová, jejíž bádání přináší lepší porozumění vzniku a vývoji vesmíru, a Lukáš Sekanina, který vyvinul nové metody optimalizace číslicových obvodů.

Jakub Horáček
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama