Víte, že do výšky stovek metrů mohou růst nejenom budovy, ale i stromy?

A2 Studio

V centru čínského města Nanking staví mrakodrap osázený stromy, které mají stejnou úlohu jako ty, které známe z lesa "naležato" - pohlcovat zplodiny a vypouštět do ovzduší kyslík. Green Towers, s jehož dokončením se počítá v průběhu roku 2018, tvoří dvě různě vysoké budovy - 200metrová a 100metrová. Stěny obou budou pokryté více než tisícovkou stromů různých druhů, další místa pokryje asi 2 500 menších keřů a rostlin.

Nankingský vertikální les je prvním svého druhu v Asii, celosvětové prvenství však drží Itálie, konkrétně Miláno. Zde 112 metrů vysoká stavba s názvem Bosco Verticale odstartovala v roce 2009 a dokončena byla v roce 2014.

Další projekt vzniká ve švýcarském Lausanne. Zdejší 117 metrů vysoký rezidenční dům dostal přezdívku La Tour des Cedres (tedy cedrová věž), protože je z velké části pokryt právě cedry. Zemí, která se bude moci časem také pochlubit vertikálním lesem, je Holandsko. Hawthorn Tower o výšce 90 metrů by měla v Utrechtu začít růst v roce 2019, její dokončení je plánováno na rok 2022 (na vizualizaci).

Autorem všech zmíněných budov s vertikálním lesem je italský architekt Stefano Boeri.

Nejhorší situace panuje v jihovýchodní Asii. Tamní nejlidnatější města světa se potýkají s enormním nedostatkem místa a hledají proto co nejlepší využití každého metru čtverečního. A kam tedy růst jinam než do výšky. Vertikální expanze už dávno funguje v rezidenčních a kancelářských i ostatních komerčních prostorech, do výšky se teď začaly šplhat už i sklady.

Kde kamiony šplhají k nebi?

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se