reklama

Ryanair musí kvůli dovoleným svých pilotů rušit desítky letů denně. Situace se v nejbližších týdnech dotkne až 300 tisíc cestujících

Čtěte více: aerolinie | Ryanair | letenka | pilot | cestování | dovolená
  • Letecká společnost, kterou hojně využívají i Češi, zruší do konce října každý den až 50 letů.
  • Opatření firma vysvětluje i tím, že nemá k dispozici dostatek pilotů. Ti si totiž do konce roku musí vybrat dovolené.
  • Rušení letů se dotkne až 300 tisíc cestujících.
Aerolinky Ryanair, ilustrační foto Aerolinky Ryanair, ilustrační foto Foto: Shutterstock

Každý, kdo má do konce října objednán let s irskou nízkonákladovou společností Ryanair, by měl zpozornět. V daném termínu se totiž své cesty nemusí dočkat.

Po pátečním oznámení o rušení několika desítek letů v následujících dnech už musela různé komplikace s následným "přebookováním" svého letu řešit řada lidí. O tomto víkendu se změny v itineráři týkaly cestujících nejméně u 170 dříve plánovaných letů této společnosti.

Ryanair uvedl, že v září a v říjnu ruší necelá dvě procenta letů, aby zvýšil podíl včasnosti letů na 90 procent. V první polovině září totiž tento ukazatel klesl pod 80 procent, a to přepravce označil za nepřijatelné. Podle avíza se situace v nejbližších dnech a týdnech dotkne celkem až 300 tisíc cestujících.

Na vině je i nedostatek pilotů, které má společnost momentálně k dispozici. V původním pátečním prohlášení Ryanairu stojí, že včasnost jeho letů byla v posledních týdnech ovlivněna stávkami personálu řízení letového provozu i nepřízní počasí. Kromě toho se firma nachází v přechodném období přesunu dovolených svých zaměstnanců, kteří si musí nevyčerpané dny vybrat do konce roku. Právě tuto věc pak ale označila britská média za stěžejní. BBC například následně citovala ředitele komunikace Ryanairu Kennyho Jacobse: "Nezvládli jsme plánování dovolených našich pilotů, tvrdě pracujeme na tom, abychom to napravili." Raynair doporučuje svým zákazníkům, aby pravidelně sledovali e-mail, kam budou přicházet informace o případných změnách letů.

Omezení počtu letů přišlo náhle a s okamžitou platností. Cestující si na sociálních sítích hojně stěžovali na neférový přístup aerolinek. Například že o zrušení pátečních letů se dověděli ve čtvrtek a nabízená alternativa v pondělí je pro ně už nevhodná. Zákazníci mají podle evropské legislativy nárok na rezervaci spoje konkurenční firmy, pokud aerolinky, které ruší let, nenabídnou vhodnou alternativu. Podle pravidel EU také mohou získat kompenzaci až do výše 400 eur. Vyjednávání o takové náhradě ale bývá většinou zdlouhavé.

Ryanair je podle počtu přepravených cestujících, loni se 120 miliony pasažéry, lídrem mezi evropskými aerolinkami. Loni firma vydělala 1,32 miliardy liber, v přepočtu 34,5 miliardy korun. Z Prahy létá Ryanair do Belgie, Irska, Itálie, Maďarska, Polska, Portugalska, Řecka a Španělska. Z Brna do Velké Británie. Z Ostravy do Velké Británie a Itálie. Čerstvě pak ještě z Pardubic do Velké Británie.

Michal Šenk
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ochranu osobních údajů musí nově zajistit i firmy se sídlem mimo EU. Žalob za zneužití dat bude přibývat, shodují se odborníci

V prezidentské volbě se střetnou i různé zájmy z byznysu. V kampani nechybějí velká jména, nejvíce jich přitáhl Drahoš

Díky CIA byl zmařen atentát na katedrálu v Petrohradu. Putin následně poděkoval Trumpovi za pomoc

Jistě, pane premiére: Měli jsme stisknout "jaderný knoflík" a EET úplně zrušit, říká pět soudců Ústavního soudu

KSČM se nehodlá vzdát nominace předlistopadového policisty Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS

reklama