reklama

Zvyšování platů podle militantních odborářských bossů je nesmysl. Oni nehájí zájmy zaměstnanců, řekl ministr financí Pilný

  • Ministr financí Ivan Pilný (ANO) v nedělní Partii televize Prima zkritizoval požadavek odborů na zvýšení platů.
  • Podle něj "militantní odborářští bossové" nehájí zájmy zaměstnanců, nýbrž se snaží získat politické body, aby se mohli dostat do parlamentu nebo do Bruselu.
  • Odborů se naopak zastal místopředseda KSČM Jiří Dolejš, podle kterého je naopak požadavek na zvyšování platů v popisu práce odborů.
jarvis_59a44076498e27acffa59ee7.jpeg Nejen na platy. Ivan Pilný by chtěl, aby se peníze, které by byly k dispozici po navýšení schodku rozpočtu, použily hlavně na investice. Foto: ČTK

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) se opřel do odborových předáků, kteří podle něho militantním tlakem na zvyšování platů nehájí zájmy zaměstnanců. Odborů se v nedělní Partii televize Prima naopak zastal místopředseda KSČM Jiří Dolejš, podle něhož jsou požadavky na růst platů v popisu jejich práce. Odbory chtějí po zaměstnavatelích, aby příští rok zvedly platy o osm až deset procent. Firmy skokový růst odmítají.

Pilný zdůraznil, že podmínkou pro to, aby se lidé měli dobře, je fungující ekonomika, přičemž obráceně to neplatí. "Zvyšování platů na tak militantní bázi, jak ji prezentoval pan odborářský předák, je nesmysl. Oni nehájí zájmy zaměstnanců," řekl mimo jiné na adresu předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly. Cíle "militantních odborářských bossů", jak je Pilný nazval, jsou podle ministra jiné než hájit zájmy zaměstnanců, a to dostat se do parlamentu nebo do Bruselu.

"Nemohu si přát lepší ohodnocení dobré práce odborů. Kdyby tomu bylo naopak, ani se o nás nezmíní," reagoval Středula. Pilný podle něho dává najevo obavu z rostoucí síly odborů, což ho prý těší. Ohledně militantnosti ale ministrovi doporučil, aby jel v doprovodu předsedy ANO Andreje Babiše do Francie. "Možná že by se mohl poučit, jak vypadá militantnost odborů. Ale z našeho pohledu toto není určitě cesta," řekl ČTK Středula. Podotkl také, že i odborový předák má právo kandidovat například do sněmovny nebo do Senátu, stejně jako někdejší manažer a podnikatel Pilný.

"Co jiného mají odbory dělat než tlačit na mzdy?" reagoval na Pilného výpad Dolejš. Poukázal na to, že kolektivní vyjednávání o platech je samozřejmá věc. Německé nebo francouzské odbory jsou mnohem ostřejší než české, dodal.

Diskuse se točila také kolem dohody vládní koalice na zvýšení platů učitelů o 15 procent a dalších zaměstnanců ve veřejné sféře včetně třeba policistů a vojáků o deset procent od listopadu. Pilný kritizoval plošné přidávání, nedává podle něho smysl. "Nezaplatí se lidé, kteří něco dokážou. Měl by být určitý prostor, aby ti lepší učitelé, aby ti lepší úředníci, aby ti lepší policisté a hasiči dostali víc než ti ostatní," soudí.

Dolejš nesouhlasí s názory, že jde o předvolební dárky. "To je o tom, že se konečně národohospodářsky rozhodneme, že nechceme konkurovat světu nízkými mzdami," uvedl.

ČTK, mar
Přeposlat
Diskuse
reklama

Centrální banka vyslala bankám jasný signál: Nemusí být vždy dobře jako dnes, chystejte se i na horší časy

Poslanci oddalují rozhodnutí o vydání Babiše a Faltýnka. Podle opozice jednají zákonodárci ANO účelově ve prospěch svého šéfa

Slováci navigují svět: Bratislavská společnost Sygic pomáhá statisícům kamionů a dodávek doručovat vánoční dárky

Díky CIA byl zmařen atentát na katedrálu v Petrohradu. Putin následně poděkoval Trumpovi za pomoc

Jistě, pane premiére: Měli jsme stisknout "jaderný knoflík" a EET úplně zrušit, říká pět soudců Ústavního soudu

reklama