Provozují pracovní agenturu zaměřenou na jedince s trestní minulostí, rovněž založili firmu, v níž zaměstnávají takřka nezaměstnatelné. Na pražskou neziskovou organizaci Rubikon Centrum, která učí bývalé vězně běžnému životu, se obracejí české firmy, jež se potýkají s nedostatkem lidí. "My se toho snažíme maximálně využít, snažíme se dobře párovat představy a kompetence našich kandidátů s požadavky zaměstnavatelů," říká Dagmar Doubravová, ředitelka organizace, která vznikla v roce 2012.

Do současnosti našel Rubikon práci již 700 lidem a spolupracuje s řadou velkých podniků ze stavebnictví, pohostinství, dopravy či neziskového sektoru. Otevřeně se k organizaci hlásí například dopravní firma Arriva.

V samotném Rubikonu chtějí jít příkladem, zhruba čtvrtina zaměstnanců má trestní minulost. V centru tak získávají praxi v administrativě. Někteří tam pak zůstanou pracovat natrvalo.

Dagmar Doubravová

Jako studentka založila s dalšími kolegy iniciativu na podporu zavedení alternativních trestů v Česku. Tehdejší organizace se zasadila o vznik zákona o probační a mediační službě.

"Když jsme tu měli poprvé člověka se záznamem v rejstříku trestů, tak jsme to řešili a říkali jsme si, jak s ním budeme jednat. Ten předsudek, který my všichni tak trochu vůči těmto lidem máme, se ale postupně vytratil," přiznává Doubravová. Problém s krádeží měli jen jednou s člověkem, který u nich pracoval bezproblémově dva roky. Stal se však závislým na hazardu.

Mzdu vyplácejí každý týden

Nezisková organizace u klientů zhodnotí, zda se může daná osoba uplatnit na běžném trhu práce, nebo je nutná větší podpora. V takových případech jej umístí na tréninkové místo u sebe v Rubikonu nebo u svých partnerů. "My je naučíme, jaké to je, když chodí do práce: že člověk musí ráno vstávat, když zaspí − musí se omluvit, když je nemocný − jde k lékaři," vyjmenovává Doubravová.

Rubikon Centrum

Nezisková organizace z Prahy připravuje pro trh práce lidi s trestní minulostí. Po republice má už devět poboček. Vznikla v roce 2012. Pomohla již stovkám lidí s problematickou minulostí.

Za tímto účelem založili i sociálně zaměřenou firmu Rubikon Centrum Servis, kde nabízejí klientům dělnické profese. "Uklízíme, odstraňujeme graffiti. Dáváme takto příležitost lidem, u kterých si nejsme jistí, že je těm zaměstnavatelům můžeme doporučit," popisuje Doubravová. V sociální firmě funguje jiný režim, než je tomu na otevřeném trhu práce.

"Specifikum je, že některým lidem, kteří vyjdou z vězení, musíte vyplácet mzdu každý týden, protože oni nejsou zvyklí hospodařit. Vy je můžete motivovat každý den stravenkou," popisuje Doubravová a dodává, že tento druh firmy je určen i pro dlouhodobě nezaměstnané bez pracovních návyků.

Inspiraci našli ve Švýcarsku a ve Skandinávii, kde podobné sociální podniky fungují pro lidi s trestní minulostí a pro ty, kteří nemohou najít dlouho zaměstnání. Když se naučí základní sociální dovednosti, nabízejí je na otevřeném trhu práce. Do tří měsíců většinou klientovi uplatnění najdou a námaha se vyplácí, 80 procent klientů si práci udrží i po zkušební době.

Exekuce jsou obrovský problém

Podle Doubravové je v současné době pro potenciální zaměstnavatele větším problémem skutečnost, že lidé s trestní minulostí mají často velké dluhy, což představuje administrativní zátěž pro účetní. Pro klienty zřídili proto dluhovou poradnu. "Devadesát procent našich klientů má velké finanční závazky. Musíme je připravit na to, že pokud půjdou do práce, tak jim zůstane jen část mzdy," říká Doubravová a dodává, že není neobvyklé, když mají klienti organizace i osm exekucí.

Pro představu − dotyčnému se nahromadí neplacené pokuty za jízdu načerno, neplacené účty za telefon, k tomu spotřebitelská půjčka nebo způsobená škoda kvůli trestné činnosti. Ve vězení tyto závazky nesplácí, na adrese, kam dostává upomínky, není, takže i malá částka naroste do astronomických rozměrů.

Doubravová je ráda, že nově podmínkou pro získání veřejné zakázky může být zaměstnání vězňů nebo lidí se záznamem v trestním rejstříku. "Zatím je to jen doporučení vlády. Ale je to dobrý směr. Pokud někdo šije oblečení do věznic, tak by se mi líbilo, aby to vysoutěžila firma, která zaměstnává přímo odsouzené," komentuje postupné změny Doubravová.

Ze zloděje aut mechanikem

Jedním z klientů organizace je i pan Václav. Do Rubikonu přišel před dvěma lety. Takřka celý svůj dospělý život páchal trestnou činnost. Byl dvakrát ve výkonu trestu a pětkrát ve vazbě. Měl dvanáct záznamů v rejstříku trestů, až na jednu podmínku jsou všechny vymazány. K nápravě dospěl až před dvěma lety. O svém životě mluví zcela upřímně. Od mládí kradl auta, později se přidaly drogy. Prý to dělal kvůli adrenalinu.

"Poprvé od sedmnácti let jsem si jistý, že mi nehrozí žádné trestní stíhání," vypráví třicátník, který žije s rodinou v Praze. Tak jako další bývalí trestanci i on má obrovské dluhy, které musí splácet. Normální zaměstnání až na krátkou výjimku nikdy neměl, ve vězení ale pracoval. "Snažil jsem se, aby mi ten trest co nejrychleji utekl, bohužel z peněz mi měsíčně zbylo vždy jen 37 korun. Poprvé jsem si nevydělal ani na náklady pobytu," vypráví. Když se v roce 2015 po druhém trestu dostal ven na podmínku, kurátor ho poslal do Rubikonu. O neziskovce slyšel tehdy poprvé, původně si chtěl hledat práci sám.

"V Rubikonu řeknou každému: nepočítej s tím, že budeš do týdne zaměstnaný. Zaručí se za vás a chtějí mít záruku, že ten člověk bude spolehlivý," říká Václav a popisuje, že organizace si testovala, zda to myslí vážně. Prošel třeba pohovory nanečisto se skutečnými zaměstnavateli. "Když jsem dřív viděl, že přede mnou se uchází o to místo tolik lidí, odešel jsem. Myslel jsem si, že nemám šanci," uvádí. Centrum mu také zaplatilo kurz na řízení vysokozdvižného vozíku. Nakonec mu našlo práci v servisu autobusů. S lehkým úsměvem Václav dodává, že auta ho vždy bavila. "Teď bych se chtěl zbavit dluhů a našetřit si třeba na rodinnou dovolenou," zamýšlí se nad svými plány. Je na něm vidět, že nechce zklamat ty, kteří do něj za poslední roky vložili energii.